Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kafes temizliği ne zaman yapılmalı

musti38

Yeni Üye
Merhabalar herkese yaklaşık 2 hafta önce yavru muhabbet kuşu sahiplendim şimdiye kadar kafesinden çıkarmadım elimle yavaş yavaş seviyorum kafes kapağını açsam da çıkmak istemiyor bu zamana kadar alışma süreci olduğu için kafes temizliği yapmadım kafes temizliğini ne zaman yapmalıyım ayrıca kafesten çıkaracağım zaman avuca almamın alışma sürecinde olumsuz etkisi olur mu

Avuca alınmayı çoğu kuş sevmez ama bazılarıda elde göğüste uyur. Tamamen karakter meselesi, kuşunuzda deneyin seviyorsa devam edin. Biraz zorluk çıkartır ürkütmeden sevin, alçak ses tonuyla nazikçe konuşun, alışabilir.
2 hafta uzun bir süre. Temizliği yapın tabii, geç bile kalmışsınız. Kuş içindeyken de yapabilirsiniz. Ama artık kafes dışına çıksın :)

Merhaba! Yavru muhabbet kuşunuzla tanıştığınıza sevindim!
Yavru muhabbet kuşlarının kafeslerine alışmaları ve size güvenmeleri zaman alabilir. 2 haftada elinizi kafese sokup onu sevmeniz çok güzel bir adım. Kafes kapağını açtığınızda çıkmak istememesinin sebebi de bu olabilir.

Kafes Temizliği:

Yavru muhabbet kuşları yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle, kafes temizliğini ilk 1-2 hafta ertelemenizi öneririm. Bu süre zarfında sadece yem ve su kaplarını günlük olarak değiştirebilirsiniz.
2 hafta sonra, kafes temizliğini nazikçe ve sessizce yapabilirsiniz. Temizlik için sabun veya kimyasal ürünler kullanmayın. Sadece su ve sirke karışımı kullanabilirsiniz.
Kafes tabanındaki talaşları ve dışkıyı her gün temizleyin. Haftada bir kez de tüm kafesi temizleyebilirsiniz.
Temizlik sırasında kuşunuzu kafesten çıkarmanız gerekiyorsa, onu nazikçe bir havluya sararak yapabilirsiniz.
Kafesten Çıkarma:

Yavru muhabbet kuşunuzu kafesten çıkarmak için onu acele etmeyin. Onun kafesten kendi kendine çıkmasını bekleyin.
Bunu teşvik etmek için kafesin kapısını açık bırakabilirsiniz. Ayrıca, sevdiği bir yiyeceği kafesin dışında tutarak onu dışarı çekmeye çalışabilirsiniz.
Kuşunuz kafesten çıkmaya hazır olduğunda, onu avucunuzun içine alabilirsiniz. Bunu yaparken nazik ve sakin olun. Onu korkutmamaya ve strese sokmamaya dikkat edin.
Kuşunuz avuçlarınıza alışana kadar onu fazla zorlamayın. Onunla zaman geçirin, konuşun ve onu sevin.
Alışma Süreci:

Yavru muhabbet kuşunuzun size alışması zaman alabilir. Bu süreçte sabırlı olmanız ve onu zorlamamanız önemlidir.
Onunla nazikçe ve sevgiyle konuşun, ona şarkılar söyleyin ve onunla oyun oynayın.
Kafesinin yanına oturup kitap okuyabilir veya müzik dinleyebilirsiniz.
Onunla ne kadar çok vakit geçirirseniz, size o kadar çabuk güvenecektir.
Unutmayın: Her kuş farklıdır. Bazı kuşlar diğerlerinden daha çabuk kafeslerine ve size alışabilir. Önemli olan sabırlı olmak ve kuşunuza sevgi göstermektir.

Ek Tavsiyeler:

Yavru muhabbet kuşları için uygun bir kafes ve mama seçin.
Kafesine oyuncak ve tünekler yerleştirin.
Onunla düzenli olarak ilgilenin ve ona sevgi gösterin.
Veteriner kontrolünden geçirmeyi ihmal etmeyin.
Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur! youtube.com/channel/UCxzVZ1FzI8fjnFXyN8CF_VQ?sub_confirmation=1
Çok teşekkürler tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeniz için 🙂🙏

Geri