Karadeniz Pet

Evimizin yeni bireyi hasta mı?

Zelif

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar 3 ay önce bir muhabbet kuşu almaya karar verdim ve Bu güne kadar bu site ve youtube videolarıyla bakımı hastalıkları araç gereçleri vs bilgiler edindim ve bugün nihayet kuşumuzu aldık. Fakat eve geldiğinden beri her nefes alışverişte gagasını açıp kapatıyor zor mu nefes alıyor yoksa yeni ortama alışık olmadığından korkuyormu anlamadik değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20190810_192024.jpg
    20190810_192024.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 35
Yeni alınan kuşlar genellikle korku veya heyecandan yapar. Ortama ve size alışana kadar gözlemleyin. Kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettiriyor mu?

Yeni alınan kuşlar genellikle korku veya heyecandan yapar. Ortama ve size alışana kadar gözlemleyin. Kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettiriyor mu?
Hayır kuyruğunda herhangi bir hareket yok. Geldiğinden beri suluğun yanından ayrılmıyor yani bize en uzak olan yerde. Ve henüz hiçbişey yemedi

Hayır kuyruğunda herhangi bir hareket yok. Geldiğinden beri suluğun yanından ayrılmıyor yani bize en uzak olan yerde.
Bir hafta kadar gözlemleyin, ortama alıştığında azalması veya bırakması lazım. Ağız açıp kapama hareketinin bir çok nedeni olabilir, iyi gözlemlenmesi gerekiyor. Çok önemsiz bir durum da olabilir, çok önemli solunum rahatsızlığı da. Şu anlık anladığım kadarıyla kuşta korku ve heyecan mevcut olduğu için yapıyor.

Bir hafta kadar gözlemleyin, ortama alıştığında azalması veya bırakması lazım. Ağız açıp kapama hareketinin bir çok nedeni olabilir, iyi gözlemlenmesi gerekiyor. Çok önemsiz bir durum da olabilir, çok önemli solunum rahatsızlığı da. Şu anlık anladığım kadarıyla kuşta korku ve heyecan mevcut olduğu için yapıyor.
Umarım bir sorunu yoktur. Dediğiniz gibi gözlemleyeceğim çok teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar 3 ay önce bir muhabbet kuşu almaya karar verdim ve Bu güne kadar bu site ve youtube videolarıyla bakımı hastalıkları araç gereçleri vs bilgiler edindim ve bugün nihayet kuşumuzu aldık. Fakat eve geldiğinden beri her nefes alışverişte gagasını açıp kapatıyor zor mu nefes alıyor yoksa yeni ortama alışık olmadığından korkuyormu anlamadik değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Sıcaktanda yapabilir, bulunduğu ortam kuşa fazla sıcak geliyor olabilir.

Sıcaktanda yapabilir, bulunduğu ortam kuşa fazla sıcak geliyor olabilir.
Suan ortam sıcaklığı normal biz bile terlemiyoruz camıda açmadık ceryanda kalmasın diye olmazsa hafif aralıyayım camı biraz havalansın içeri

Cam açılması lazım zaten içerisi havadar olması için. Önemli olan kafesin konumunu iyi ayarlamak. Kapı ile pencere arasında olmasın kafes. Daha böyle hava akımının az olduğu bir köşeye konumlandırın kafesi.
Söylediklerinizi dikkate alacağım teşekkürler

benim dişide yeni geldiğinde nefes alırken gagasını açıp kapatıyordu. hiç sıkıntı etmeyin 1 haftaya alışır o zaman düzelir korktuğundan yapıyor.

benim dişide yeni geldiğinde nefes alırken gagasını açıp kapatıyordu. hiç sıkıntı etmeyin 1 haftaya alışır o zaman düzelir korktuğundan yapıyor.
Sağolun içimi rahatlattınız. Korktum acaba bi sorunumu var diye her nefes alışverişinde gagasını açıp kapatıyor ve karnı sanki zor nefes alıyor gibi inip çıkıyor. Her gagasını açıp kapayışta hafifçe çıt diye ses geliyor yani birbirine vuruyor kapatırken gagasını ve dikkat ettim biz kafese yaklaştığımızda yapıyor bu hareketleri uzaktayken pek yapmıyor birde kuyruğu titriyor hafiften sanırım bütün belirtiler korktuğunu gösteriyor bizde fazla yaklaşmıyoruz uzaktan limon cici kuş diye sesleniyorum yavaştan alıştırmak için. Birde yem yediğini görsek rahatlıyacağız geldiğinden beri aynı yerden kıpırdamadı teşekkürler yorumunuz için .

Sağolun içimi rahatlattınız. Korktum acaba bi sorunumu var diye her nefes alışverişinde gagasını açıp kapatıyor ve karnı sanki zor nefes alıyor gibi inip çıkıyor. Her gagasını açıp kapayışta hafifçe çıt diye ses geliyor yani birbirine vuruyor kapatırken gagasını ve dikkat ettim biz kafese yaklaştığımızda yapıyor bu hareketleri uzaktayken pek yapmıyor birde kuyruğu titriyor hafiften sanırım bütün belirtiler korktuğunu gösteriyor bizde fazla yaklaşmıyoruz uzaktan limon cici kuş diye sesleniyorum yavaştan alıştırmak için. Birde yem yediğini görsek rahatlıyacağız geldiğinden beri aynı yerden kıpırdamadı teşekkürler yorumunuz için .
Korksada o yemi yer. Yemligini sulugun yanlarina koyun alisana kadar biraz rahat etsin

Kuş şimdide ishal oldu Ümit bey napıcaz bilmiyorum aldığımız zamanda vardı biraz ishali şimdi dahada arttı.

Kuşu yeni aldın galiba. Yeni alınan kuşlar ortama alışana kadar stresten ishal olabilir. Bir süre sonra düzelir. Kuşcudan biraz aspur al (kanarya yemi/saka yemi) yemine karıştır ishali keser.

Kuşa biraz zaman verin, fazla kafese yaklaşmayın kendini güvende hissetsin. Ve muhabbet kuşu sesi aç dinlet biraz ;)

Kuşu yeni aldın galiba. Yeni alınan kuşlar ortama alışana kadar stresten ishal olabilir. Bir süre sonra düzelir. Kuşcudan biraz aspur al (kanarya yemi/saka yemi) yemine karıştır ishali keser.

Kuşa biraz zaman verin, fazla kafese yaklaşmayın kendini güvende hissetsin. Ve muhabbet kuşu sesi aç dinlet biraz ;)
Kuşu Arife günü aldım. Daha çok yeni ama getirirken koyduklarıkarton kutunun içindeki dışkıda biraz cıvıktı. Asur yulaf karışımı yem koydum yemliğe diğer yemliktede normal yem ve biraz kum karıştırdım içine ama geldiğinden beri ne su içti ne yem yedi ve dünden beri sürekli gagasıyla poposunu kaşıyor gagası hep dışkı oluyor. Kuş sesi dinletiyorum sadece dinliyor ses çıkarmıyor, ve çok yaklaşmadan konuşuyoruz alıştırmak için.

Nasıl yem yemedi su içmedi. Arife gününden beri bişey yemiyormu bu kuş 3 gündür?

3 gün su içmemiş yem yememiş olsaydı ölmüştü şuan. Yemliği kontrol et yem kabukları varmı diye?
Hiçbir tane kabuk yok içeri daldarıda koydum onuda hiç yemedi aynı yerde duruyor sürekli ordan kıpırdamıyor bugün tüylerini yolmaya başladı ayaklarını bacaklarını falan ısırıyor. Bilerek suluğundaki suyu tazelemedim içiyormu bileyim diye su aynen duruyor bir milim kıpırdamadı yerinden. zaten sürekli aynı odadayız kesinlikle birşey yiyip içmiyor izliyoruz

Geri