Karadeniz Pet

Genel kafes temizliği pratik yolu nedir

Var hocam cok var zeolit diye geçiyor değil mi ben onlara bir sorayım o halde bir deşunu ögreneyim aldım diyelim kaç günde 1 onu değişmem gerekir

Paylaştığım videoda vardı aslında. Genel olarak bir ay civarı ancak iki aya kadar kullanılabiliyor. Daha sonra istenirse önce elenip sonra da tuzlu su ile temizlenip kuruduktan sonra tekrar kullanılabiliyor

Paylaştığım videoda vardı aslında. Genel olarak bir ay civarı ancak iki aya kadar kullanılabiliyor. Daha sonra istenirse önce elenip sonra da tuzlu su ile temizlenip kuruduktan sonra tekrar kullanılabiliyor

Hocam çok sağolun ya bu fikir benim aklıma yattı çevremdeki mütahittilere sorup alacağım bundan hem temiz hem hijtenik oluyormus boş yere kagıtla ugrasmam cok sağ olun

Elenmiş temiz kum da olabilir bence ama hiç denemedim şahsen. Ben kağıt havlu seriyorum. 2-3 günde 1 değiştiriyorum. 2 haftada 1 sirkeli suyla tüm kafes temizliği.

Peki arkadaşın dediği gibi zeolit deneyen var mı yada böyle kokuyu emen hijyenik ortam sağlayan başka bir şey?

Yani kısacası en basit ucuz ve temiz yolu nedir zeolit kuşlar tarafından yenilme durumu varmış ve kimyasal oldugu için hastalık kapabiliyorlarmış

Hocam googleden araştırdım kullananlarda da kuruma veya farklı bir tür hastalıklar yaşamış kişileri gördüm ve beni korkuttu biraz

Kuruma diye tabir edilen hastalık bir tür mantardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Yapısı itibariyle bu taşın üzerinde mantar oluşumu mümkün değil. Bakteri ve mantarlar yaşayabilmek için suya ihtiyaç duyar ve zeolit suyu emen bir yapıya sahiptir. Yani üzerinde bakteri, mantar hatta birçok parazitin yaşamasına musade etmez. Araştırma yaparken hurafeleri değil bilimsel bilgileri okumanızı tavsiye ederim.

Hocam ben sadece bilgilenmek için okudum yani kesin edilndigilm bir bilgiyi savunmuyorum siz kullanıyormusunuz zeoliti bir sıkıntı yasadınız mı hiç

Kullanmadığım bir malzeme olsa böyle bilgi veremem zaten. Forumda benim tavsiyem ile kullanan ve memnun kalan arkadaşlar da var.

Kullanmadığım bir malzeme olsa böyle bilgi veremem zaten. Forumda benim tavsiyem ile kullanan ve memnun kalan arkadaşlar da var.

hocam daha cok bilgilenmek için soruyorum mesela 100 cm uzun lugunda bir kafesin tabanına döksem kaç gr yeter 1 kg yetermi ayrıca 30 günde 1 değişsek olurmu

Zeolitten başka bir şey varmı alternatif

O büyüklükte bir kafese 1kg yeterli gelmez, çünkü ızgara kullanmadığınız takdirde kuşların eşeleyeceğini de düşünmek lazım, yani biraz daha kalın bir tabaka oluşturmak gerekiyor. Alternatif olarak mısır granülü kullanıp memnun olanlar da var

O büyüklükte bir kafese 1kg yeterli gelmez, çünkü ızgara kullanmadığınız takdirde kuşların eşeleyeceğini de düşünmek lazım, yani biraz daha kalın bir tabaka oluşturmak gerekiyor. Alternatif olarak mısır granülü kullanıp memnun olanlar da var

Hocam benim kafes 100 cm uzunlugunda 40 cm genişliginde ne yapabilirim en iyisi kağıt mı o zaman

Eğer maddi olarak sizi yoracaksa kağıt havlu veya ambalajcılarda bulunabilen saman kağıt tarzı ambalaj kağıtlarından kullanabilirsiniz. Fiyatları hakkında bilgim yok

Hocam 5 kg zeolit 25 tl diyor alırım sıkıntı olmaz ama 100 cm ve 40 cm genişliginde kafes için 1 kg yetmez dediniz hadi yarısı 2.5 kilo koydum diyelim 25 tl bana 2 aylık maaliyet olur ki içinde 4kuş olacak eğer böyle olursa zeolit alır geçerim

Birkaç defa tuzlu suda yıkayıp içindeki pislikleri alarak tekrar kullanabilirsiniz. Zaten suya sokup bir süre bekleyince içindeki pislikler su yüzüne çıkıyor. Tam olarak ne kadar kullanmanız gerektiği hakkında herhangi bir fikrim yok, çünkü kafese koyarken hiç ölçmüyorum, göz kararı yaklaşık 1-2 cm olacak şekilde koyuyorum.

Kafesiniz çekmeceli değil mi? Tek yapmanız gereken günlük temizliğini yapmak, 5 dakikanızı bile alacağını sanmıyorum. Kağıt ya da kağıt havlu seriniz. Günlük ya da 2 günde bir değiştirin. Çok zor olacağını sanmıyorum. Size zor gelen ne onu anlamaya çalışıyorum?

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaş zorluğun değil, nasıl daha temiz tutabilirim derdinde. Izgara hiçbir zaman temiz değildir, kullanmayı da sevmem. Izgara sadece, tellerinin arasına denk gelip de tavaya düşen dışkılara ve tabanda kullanılan malzemeye erişimi engeller. Dışkıların ızgara telleri üzerinde de biriktiğini ve temizliğinin zor olduğunu düşünürsek zeolit gibi bir taban malzemesini kullanmak oldukça etkili bir yöntem.

Benim tek meselem uğraşmak değil zaten her gün temizliyorum temiz biriyim uğraşmayı da seviyorum kuşlarımla. Benim sorunum nasıl daha temiz ve hijyenik bir ortam olur bunun derdindeyim şuan sadece aklıma yatan fikir arkadaşın dediği gibi zeolit fikri.

Geri