Karadeniz Pet

Gogus kemigi sivrilmesi muhabbet kusu hastalik acil

N.gktp

Yeni Üye
Herkese merhaba. Kusumun bir sıkıntısı var ama nedir bilemiyorum biraz durumundan bahsediyim belki tecrübeli olanlar bir fikir verebilirse çok sevinirim.

2 ay kadar once salmadan gelen tahminen 7-8 aylık dişi. Başarisiz bir kulucka gecirmis eşi var bu sekil geldi. Geldigi günden beri fazla sakin, durgun, sessjz arada öten bir kuş. Eşiyle arasi cok iyi sorunu yok.
Asıl sorun şu ki geldiginden beri dışkıları cok kötü.
Şekli kismen düzgün, hafif sumuksu yapili ve cevresine yemyesil su birakan diskilar. (Görsel ekledim)
Stresli süreclerden gecmiş ve eve gelip duzeni de tekrardan degistiginden stresten olabilir die dusundum. Bu sürecte belli araliklarla probiyotik, vitamin, amino asit takviyeleri verdim. Basit bir duzensizlik olabilir diye avi diar bagirsak antibakteriyeli verdim. Ancak kuşun diskilarinda hic bir duzelme olmadi. Giderek iştahsızlastigini ve daha duruldugunu farkettim.
Sonra bir gün yem kustu gozumun onunde.
Buralarda kustan anlayan vet yok ama diski tahlili ve rontgen olan kismen kuslardan anlayan bir vet. e goturduk.
Muayene etti diski ornegi aldı. Diskidan bir sey cikmadi. Bir ilac verdi siringayla sindirim sistemini duzenlemesi icn 3 gun kullanin dedi.
Onu kullandık bidaha kustugunu gormedim ama diskilarda duzelme olmadi.
Bu sıra hayvanın gogus kemigi sivrilmis onu farkettim kenarlari hafif boşalmis gibi kemik ele geliyor. Kontrole gittik tekrar. Muayene etti bidaha diski ornegi aldı rontgen cekildi.
Bir de kursakdan ornek alinabilecegini bir ihtimal ama onun cok riskli oldugunu hayvanlarin stres yaptigini bu islemde elinde bir kac kuşun öldugunu soyledi. Ben de yapmasini istemeye cesart edemedm.

Sonuç olarak dışkıdan yine hic bir sey cikmadigini soylediler. Ama karacigerde buyume ve kanatlarda kalsiyum birikmesi oldugunu soylediler. Bi ilac verdi bunun icin 1 hafta kullanilicak 2 gundur suyuna veriyoruz. Bir de destekleyici kuvvetli bir ithal vitamin karisimi verdi.
Kuş halsiz sessiz oturuyor. Kafesin kapisini acinca cikiyor bi kenara geciyor. Anormal bir kabarma yok ama hep uyuklama halinde. En cok gogus kemiginin sivrilmesi kafami karistirdi bu durum hep ic mantarla bagdasmis kafamizda ama karaciger ve diger hastaliklarin etkisiyle de hayvan o hale gelir mi bilmiyorum. Fikri, tecrubesi olanlar yazarsa memnun olurum.
(1. Gorsel 1 buck ay kadar oncesinden. 2. Gorsel yeni)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210513-170458_Gallery.jpg
    Screenshot_20210513-170458_Gallery.jpg
    656.4 KB · Görüntüleme: 22
  • 20210513_170629.jpg
    20210513_170629.jpg
    697.5 KB · Görüntüleme: 21
Geri