Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda çıkık göğüs kemiği

natusinfirmum

Yeni Üye
Merhaba. Benim birden fazla muhabbet kuşum var bundan yaklaşık bir ay önce falan bir tanesi maalesef ki vefat etti. Ölmeden hemen önce veterinere yetiştirme şansımız olmuştu. Veteriner besinlerden vitamin alamadığını vücudunun kilo kaybettiğini ve iltihabı olduğunu vb söyledi ve göğüste bulunan kemiğin keskin olduğunu bunun kuşlarda ciddi bir durum olduğunu da ekledi. Ben de evdeki bütün kuşlarımı kontrol ettim ve mama takviyelerine başladım. 4 kuşum var şu an iki kuşumda çok hafiften hissediliyor kemik ama bir kuşumda ele biraz sert geliyor gibi (normalde gözükmüyor kemik). Kuşum erkek ve kafesi bir dişi kuşla paylaşıyor. Dişi kuş şişman ama erkeğin göğsü dediğim gibi ele geliyor. Nasıl bir çözüm bulabilirim buna? Aynı kafesi paylaşmalarını rağmen biri şişman diğeri zayıf bunun sebebi ne olabilir? Biri daha fazla yem yediği için diğeri yemlerden fayladanamıyor olabilir mi ya da kuşum hasta vb olabilir mi (internette kurumadan falan bahsediliyor ama dediğim gibi eşi olan kuşun göbeği bizimle yarışıyor) biri beni bu konularda aydınlatırsa çok sevinirim.

Son düzenleme:
Merhabalar, dediğiniz gibi biri daha çok yiyor olabilir. Ancak aslına bakarsanız gözle bakıldığında zayıf olan kuş hassas tartı ile tartıldığında normal kiloda çıkabilir. Dolayısıyla en doğrusu tartmak olacaktır. Hem kuşun ırkına göre değişir. Örneğin çekoslavak bir kuşunuz varsa gözle zayıf görünse bile ırkı kaynaklı ince yapılı ve uzun olması onun için ideal olanıdır.
Göğüs kemiği meselesi de; zayıfladığı için göğüs kemiği keskinleşir, bıçak gibi olur. Yani o kemik hep vardır ama daha çok hissedilir ve önemli olan yanlarının dolu olup olmamasıdır. Eğer kemiğin yanları dolu ve etliyse sorun yoktur. Vitamin, probiyotik, mama gibi ek takviyelerini eksik etmeyin Allah'ın izniyle sağlıklı yaşar.

Geri