Karadeniz Pet

Hobi Marka Yem ve Mama

Fatih1980

Meraklı Üye
Versele Laga yem kullanmaktayım. Yem bitmek üzere, internette de fazla bulunmuyor şu anda, bilmiyorum ithalatta sıkıntı mı var acaba.

Aşağıdaki yem ve mamalar nasıldır acaba ? Hobi marka kullanan var mı acaba ?

Mama tarifleri içerisinde genelde bebe bisküvisi olmasından ve oransal bir bileşim olmadığından hazır mama almaya karar verdim.
1 çift kuş olduğundan ücret olarakta sıkıntıya düşürecek fiyatlar değil açıkcası .Aşağıdaki mamalar nasıldır acaba ?

Hobi m005 değilde, sana hobi m008 öneriyorum. Çünkü m005te aspur oranı fazla ve pelet yem karıştırmışlar içine.

M008 içeriği gayet iyi;

Yem İçeriği :
%20 Kızıl Darı
%20 Beyaz Darı
%20 Soyulmuş Yulaf
%20 Sarı Darı
%10 Aspur (Sade kanarya yemi)
%5 Beyaz Perilla Tohumu
%3 Siyah Darı
%2 Keten Tohumu

Ve linkini verdiğim konuda da yemle ilgili yorumlarım mevcut;

Mama konusuna gelince, ben her zaman evde taze olarak yapılan mamaları tercih ediyorum ve öneriyorum. İçeriğinide kendin ayarlıyosun zaten, kimse sana bebe bisküvisi koy demiyoki :)

Hobi m005 değilde, sana hobi m008 öneriyorum. Çünkü m005te aspur oranı fazla ve pelet yem karıştırmışlar içine.

M008 içeriği gayet iyi;

Yem İçeriği :
%20 Kızıl Darı
%20 Beyaz Darı
%20 Soyulmuş Yulaf
%20 Sarı Darı
%10 Aspur (Sade kanarya yemi)
%5 Beyaz Perilla Tohumu
%3 Siyah Darı
%2 Keten Tohumu

Ve linkini verdiğim konuda da yemle ilgili yorumlarım mevcut;

Mama konusuna gelince, ben her zaman evde taze olarak yapılan mamaları tercih ediyorum ve öneriyorum. İçeriğinide kendin ayarlıyosun zaten, kimse sana bebe bisküvisi koy demiyoki :)
M005 Yemin içeriği:
%35 Sade Yem (Aspur)
%17 Beyaz darı
%10 Soyulmuş sarı daldarı
%10 Soyulmuş kızıl daldarı
%8 Kızıl darı
%5 M.A.V Pelet (mineral,amino asit,vitamin)
%5 Siyah Darı
%2 Sarı Darı
%2 Beyaz Perilla
%2 Soyulmuş Sarı Darı
%2 Keten Tohumu
%1 Kenevir
%1 Nijer

Aspura yağdan dolayı mı olumsuz bakıyorsunuz sadece ? Geniş kafeste duran, günde ort. 3-4 saat dışarıda duran bir kuş içinde geçerli mi?
Bana sorarsanızda kuşlarım zayıf geliyor bana :)
Pelet yem ile ilgili olumlu yazılar okudum ama denemedim hiç. Kuşlarda yermi onu da bilmiyorum.

Bir de 4 mevsim demişler, içerikte çeşitli ondan karar veremedim.

M005 Yemin içeriği:
%35 Sade Yem (Aspur)
%17 Beyaz darı
%10 Soyulmuş sarı daldarı
%10 Soyulmuş kızıl daldarı
%8 Kızıl darı
%5 M.A.V Pelet (mineral,amino asit,vitamin)
%5 Siyah Darı
%2 Sarı Darı
%2 Beyaz Perilla
%2 Soyulmuş Sarı Darı
%2 Keten Tohumu
%1 Kenevir
%1 Nijer

Aspura yağdan dolayı mı olumsuz bakıyorsunuz sadece ? Geniş kafeste duran, günde ort. 3-4 saat dışarıda duran bir kuş içinde geçerli mi?
Bana sorarsanızda kuşlarım zayıf geliyor bana :)
Pelet yem ile ilgili olumlu yazılar okudum ama denemedim hiç. Kuşlarda yermi onu da bilmiyorum.

Bir de 4 mevsim demişler, içerikte çeşitli ondan karar veremedim.

Öncelikle aspurla ilgili fikrimi söyliyeyim, bana göre yemde aspur oranı %10'u geçmemesi lazım. Sebebi de sindirimi zayıf olan kuşları anında kabız yapar, kuşlar sindirmekte zorlanır. (evde bakılan muhabbet kuşlarının genellikle sindirimi zayıftır) He bazı üreticiler iyi bakıyorlar kuşlara bildiğin orman kuşları :) onlar pek etkilenmiyor.

Pelet yeme gelince, benim içime bir türlü sinmiyor, bedava verseler kuşlara vermem. Sebebi de içeriğinin belli olmaması ve tazemi bayatmı belli olmaması. Benim için içerik ve tazelik önemli.

Bu m005 ile ilgili olumsuz yönlerini yazıyım tercih senin;

%20 dal darı koymuşlarki bence gerek yok, çünkü dal darıyı ayrı olarak kafese asmak daha iyi. Yani zaten ayrı olarak veriyoruz bide yemde olması gereksiz. Ve soyulmuş olması da eksi, çabuk bayatlar.

İkincisi normal darıların oranları az (kırmızı,beyaz,sarı)

Ve perilla olması güzel çok faydalıdır, ama onuda sadece yüzde iki koymuşlar içine.

Aspur ve peletle ilgili fikrimi yazdım zaten.

bana gore en kral yem ak dari en guzel mama evde yapilan mama, bebe biskuvisine bende isinamadim onun yerine civciv yemi kullaniyorum 7 gunluk.

bana gore en kral yem ak dari en guzel mama evde yapilan mama, bebe biskuvisine bende isinamadim onun yerine civciv yemi kullaniyorum 7 gunluk.

En güzel yem taze karışık yemdir :) Ak darı oranı kesinlikle fazla olabilir onda sorun yok hatta olmasıda gerekir kuşlar için ana besindir. Fakat sadece ak darıyla olmaz. Nedenmi? Mesela keten tohumundaki B12 vitamini hiç bir tohumda ve darıda yoktur bu bir, ikincisi mesela perilladaki omega-3/omega-6/omega-9 hiç bir tohumda yoktur (omega-3 keten tohumunda var bir tek). Mesela kinoa tohumu %100 protein içerir, yani tam protein kategorisindedir. Kızıl darıda bir okadar faydalıdır. Yani her darı ve tohumdan belli oranlarda olması gerekir. Sanırım senin le daha önce bu konuyu tartışmıştık yanlışmı hatırlıyorum :)

evet daha oncede tartismistik :D benim sahsi tecrubem soyle sadece ak dari ile besledigim donemlerde mamaya hucum ediyor kuslarim mama ile kus icin gerekli butun besinleri vermeye calisiyorum ki yumurta basli basina zaten bi besin kaynagi. bunun sebebi bence kus kendisinde tek tur yem ile beslendigi icin beslenmesinde eksiklik goruyo ve diger gidalara yoneliyor ic gudusel olarak ayni yumurta yapmak icin disi kusun kalsiyuma saldirdigi gibi. suan cok vakit ayiramadigim icin gardenmix'in karisik yemini kullaniyorum senin tavsiyen uzerine ve witte molen mama veriyorum cok istahla yemiyorlar marka ile alakasi yok ben yaptigim zamanda iştahla yemiyorlar. Belki benim kuruntumdur sadece bu bilemiyorum.

Deneme maksatlı M005 yem ve hobi mama aldım. Haftasonu %20 indirim vardı.
Mama ve yem olarak şu an için olumlu düşüncem, 11/2019 üretim tarihi 11/2020 skt.
Yem olarak 1 kg Versele Laga buldum, ona devam ediyorum.
Mamayı bugün ilk defa denedim. Yiyorlar, zaten benim erkek kuş taş koysan onuda yer modunda :D dişi de ona bakarak alışıyor genel yeme işine.

Aşağıda ürünlerin resimlerini ekledim.
Yem :

resized_M005.jpg

Mama:
resized_Mama.jpg

Geri