Karadeniz Pet

Jumbo kırığı yavru kuşum hakkında soru

Muammer Beytekin

Meraklı Üye
İyi günler sevgili arkadaşlar dün halam tarafından benim de seçimimle bana bir Jumbo kırması muhabbet kuşu yavrusu hediye edildi. Kendisi dün akşam saat 9'dan beri evde pek ötmüyor arada ötüyor genel olarak bir köşeye sinmiş ve etrafı izliyor, yem yiyor, su içiyor. Aklıma takılan konu ise tüylerinin bir kısmının annesi tarafından yolunmuş olması fotoğraflarda da gördüğünüz üzere bazı kısımları yolunmuş ayrıca daha çok küçük bir kuş kuyruğu dahi çıkmamış yem kırmayı biliyor. Kanat altları tüyleri ise daha tam çıkmamış yavaş yavaş çıkıyor sizce kuyruğunun uzaması ve tüylerinin düzelmesi ne kadar vakit alır ayrıca ne kadar zamanda düzenli ötmeye ve hareket etmeye başlar?

Ekli dosyalar

• IMG_20201229_173903.jpg
    IMG_20201229_173903.jpg
    873.6 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20201229_094830.jpg
    IMG_20201229_094830.jpg
    909.9 KB · Görüntüleme: 60
Taksit taksit ekliyor gibi oldu fakat bu durum dolayısıyla uçamıyor da 1-2 haftaya çıkacak sanırım tüyleri o sırada elimize de alışır diye düşünüyorum b vitamini takviyesi de yapacağım umarım kısa zamanda toparlar tüylerini.

Zaman gösterecektir. Bazı kuşlar kolay alışır bazı kuşlar geç alışır, ama küçük bir kuş olduğundan alışması da kolay olur. Tüyleri için B vitamini takviyesi yapmanız yeterli olur. Hayırlı olsun.
Tam da diğer konuda size yazmıştım ne tesadüş çok teşekkürler tahmini olarak kaç haftaya tüylerini toplamış olur? Gerçekten çok değer verdiğim canlılar bu kuşu tüyleri yolunmuş diye kimse sahiplenmek istememiş çünkü.

Tam da diğer konuda size yazmıştım ne tesadüş çok teşekkürler tahmini olarak kaç haftaya tüylerini toplamış olur? Gerçekten çok değer verdiğim canlılar bu kuşu tüyleri yolunmuş diye kimse sahiplenmek istememiş çünkü.
B vitamini takviyesi yaptığınız taktirde 2-4 hafta arası düzelir.

Son olarak bizim kuş gibi yavru bir kuş için ne kadar uygulamalıyım? Suluğuna kaç damla katmalıyım yani büyüklük olarak standart bir suluk tekrardan teşekkürler güzel cevaplarınız için.
Vitamin vereceğiniz zaman suluğu yarım doldurup uygulayın bu sayede vitamin daha uzun süre gider. Yarın dolu suluğu 5 damla yeterli.

Ebeveyn kuşlar, yavru kuşların kafa arkası tüylerini yoluyor genelde.
Bana yolunmuş gibi gelmedi.

Ebeveyn kuşlar, yavru kuşların kafa arkası tüylerini yoluyor genelde.
Bana yolunmuş gibi gelmedi.
Hocam aldığım kişi öyle dedi eğer yolunmamış ise yeni mi çıkıyor demektir? Çünkü kafasının tam ortasında da çok ufak bir delik var yani yolunmuş diğer türlü daha kanat altı tüyleri çıkmadı kuyruğu da çıkmadı fakat yem kırmayı ve suluktan su içmeyi bilecek kadar büyük? Ayırca yolduysa veya yeni çıkarıyorsa b vitamini önerdiler var mı sizin başka tavsiyeniz?

Yuvadan geç alındığı için annesi yoldu dendi ama baktığımda orada yeni yeni tüy tüpçüklerinin patladığını görebiliyorum.
Büyük ihtimalle size yavruyu satabilmek için öyle dediler. Annesinin yolmuş olması muhtemel bazen böyle yapabiliyorlar. Dediğim gibi B vitamini takviyesi ile düzelmeyecek bir şey değil.

Büyük ihtimalle size yavruyu satabilmek için öyle dediler. Annesinin yolmuş olması muhtemel bazen böyle yapabiliyorlar. Dediğim gibi B vitamini takviyesi ile düzelmeyecek bir şey değil.
Ya satın alma durumu yok hatta halamın çok yakın arkadaşı bize isterseniz şuan kötü görünüyor 15 gün sonra da verebilirim demişti yani amacının satış olduğunu sanmıyorum yarın ilk iş bir b vitamini alıp suyuna karıştıracağım umarım 2 hafta içinde toparlar kendini tüy olarak.

Hocam şimdi de bir arkadaş düzelede bilir düzelmeye de bilir hazır kuşa alışmamışken adam isterseniz değişiriz sıkıntı yok demişti halam da bu kuşu istiyordu ona da verebilirim düzelmeyecekse o tecrübeli çünkü kuş konusunda benim ise ilk kuşum kuşun vebaline girmek istemiyorum.

Hocam şimdi de bir arkadaş düzelede bilir düzelmeye de bilir hazır kuşa alışmamışken adam isterseniz değişiriz sıkıntı yok demişti halam da bu kuşu istiyordu ona da verebilirim düzelmeyecekse o tecrübeli çünkü kuş konusunda benim ise ilk kuşum kuşun vebaline girmek istemiyorum.
Dediğim gibi B vitamini takviyesi yaptığınız sürece düzelmeyecek bir şey değil.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (1).jpeg
    163.7 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (2).jpeg
    131.2 KB · Görüntüleme: 24
  • WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-29 at 23.48.21 (3).jpeg
    131.2 KB · Görüntüleme: 32
Geri