Karadeniz Pet

Kafa tüylerinde kararma,halsizlik,kusma,

Uguruyar99

Yeni Üye
Merhabalar forumda yeniyim. 1 hafta once muhabbet kusu aldim daha yavru. Dün gece hic birseyi yoktu. Sabah uyandigimda kuşumu ekleyecegim fotoğraftaki gibi buldum. Elimle yem vereyim dedim. O anda kustu. Yeşil ve sarı bi renkte ayrıca yem yoktu sadece sıvıydı. Kafasındaki tüyler kabarmıs ve tüylerin uçları ve araları siyah siyahtı. Normalden daha çok su içiyor ve yemi de çok yiyen hayvan şimdi az yiyor. Bide kafasini arkaya koyarak dinleniyor. Normalde durur bize bakardı. Petshopcuya sordum o da tüy döküyordur dedi yavru daha 2 aylık falan hemen döker mi bilmiyorum da. Nolmuş olabilir yardimci olursaniz çok sevinirim

20200504-163847

Merhabalar forumda yeniyim. 1 hafta once muhabbet kusu aldim daha yavru. Dün gece hic birseyi yoktu. Sabah uyandigimda kuşumu ekleyecegim fotoğraftaki gibi buldum. Elimle yem vereyim dedim. O anda kustu. Yeşil ve sarı bi renkte ayrıca yem yoktu sadece sıvıydı. Kafasındaki tüyler kabarmıs ve tüylerin uçları ve araları siyah siyahtı. Normalden daha çok su içiyor ve yemi de çok yiyen hayvan şimdi az yiyor. Bide kafasini arkaya koyarak dinleniyor. Normalde durur bize bakardı. Petshopcuya sordum o da tüy döküyordur dedi yavru daha 2 aylık falan hemen döker mi bilmiyorum da. Nolmuş olabilir yardimci olursaniz çok sevinirim

20200504-163847

Kuşunuz tüyde haftada 2 kez mama 1 kez B vitamini takviyesi yapınız.

Tüye giren kuşlar fazla yem tüketip kusabilirler normal bir durum.

Kuşunuz tüyde haftada 2 kez mama 1 kez B vitamini takviyesi yapınız.

Tüye giren kuşlar fazla yem tüketip kusabilirler normal bir durum.
Hemen cevap verdiginiz icin cok tesekkurler. Bende bi vitamin var suyuna 5 damla atiyorum ama mamayı nasi verebilirim ? Bide bu tuy dokmesine yardimci ilac varmis avedil B diye galiba o işe yarar mi

Mama için siringa lazim herhalde degil mi

Hayır şırıngaya gerek yok mamayı hazırlayıp boş yem kabına koyup veriyorsunuz kendisi yiyor. Yumurta maması hazırlanışı yazarsanız netten bulabilirsiniz. Aşağıdaki linkte de mamada kullanabileceğiniz ve kullanmamanız gereken gıdalar yazıyor.

Avisol B vermiş sanırım çok etkili vitamin olmasa da haftada 1 kez tam dolu suluğa 6 damla damlatın ertesi gün suyu mutlaka değiştirin.

Hayır şırıngaya gerek yok mamayı hazırlayıp boş yem kabına koyup veriyorsunuz kendisi yiyor. Yumurta maması hazırlanışı yazarsanız netten bulabilirsiniz. Aşağıdaki linkte de mamada kullanabileceğiniz ve kullanmamanız gereken gıdalar yazıyor.

Avisol B vermiş sanırım çok etkili vitamin olmasa da haftada 1 kez tam dolu suluğa 6 damla damlatın ertesi gün suyu mutlaka değiştirin.

20200504-174829

Şuan bu durumda nornal dimi bide cinsiyeti erkek değil mi

Normal fakat stress etken olsa gerek baya tüye girmiş, evet erkek.
Sizinle de konuştuğumuz tüy dökümü konusunda aldığım vitamin (muta-vit)bize çok iyi geldi.2 günde bitirdi dökümü.Böyle birden kesmesi olumsuz bir durum yaratmaz değil mi?Gerçi normal döküm değildi sanırım çok uzayacaktı süreç.

20200504-184417 Bu vitamin ilaci var. 2 günde bir suyunu degistiriyorum ve icine hep bundan 5 damla atıyorum. Haftada bir mi atmalıyım yoksa her degistirmede attigima devam mi edeyim bide bu ilaç ve yumurta mamasi sadece bu ikiliyi kullanarak bu donemi kolayca atlatabilir mi kuş ?

20200504-184417 Bu vitamin ilaci var. 2 günde bir suyunu degistiriyorum ve icine hep bundan 5 damla atıyorum. Haftada bir mi atmalıyım yoksa her degistirmede attigima devam mi edeyim bide bu ilaç ve yumurta mamasi sadece bu ikiliyi kullanarak bu donemi kolayca atlatabilir mi kuş ?

Haftada en fazla 1 kez verin, tüy dönemi düzelmeye başladığında da haftada 1 vermeye devam edin.

Vitamin koyduğunuz suyu ertesi gün mutlaka değiştirin.

Kuşunuzun beslenmesine ve psikolojisine ne kadar dikkat ederseniz o kadar kolay ve hızlı geçirir tüy dönemini.

Mama ve vitamin yeterlidir birazda ilgi gösterirseniz kısa sürede atlatır.

Tamamdır bundan sonra dediginiz gibi yapacagim. Yem olarak da petshoptan alsidigim yem var icinde 3 4 cesit sey var onu veriyorum. Bu arada içime su serptiniz. Kuş üşüttü hasta oldu o yuzden kusuyor sandim. Şimdi rahatladim ☺

Tamamdır bundan sonra dediginiz gibi yapacagim. Yem olarak da petshoptan alsidigim yem var icinde 3 4 cesit sey var onu veriyorum. Bu arada içime su serptiniz. Kuş üşüttü hasta oldu o yuzden kusuyor sandim. Şimdi rahatladim ☺

Rica ederim, yem olarak Versele Laga yada Vitakraft kullanabilirsiniz. Açık yemleri pek tavsiye etmiyorum bayat olabilir, renklendirici draje içerebilir yada yetersiz besin tohumları olabilir.

Rahatsız ediyorum gene ama bi sey daha sorucaktim. Diskisi normalde katiyken şimdi daha civik ve etrafida kuruyunca sari oluyor. Normal mi bu donemde ?

20200504-212209 20200504-212142Üstteki 2 gunluk diskisi alt fotodaki sol usttekiler yeni fotoda pek gorulmuyor ama gözle bakinca farkediliyor. Bide sabahtan beri uyuyor çok az hareket ediyor. Gozleri hep kapaniyor uyuyor

Geri