Karadeniz Pet

Kararan Yumurta

Bugün yumurtaları ışıkla daha detaylı kontrol ettim. 5 yumurtadan 1 ini yediler. Geriye kalan 4 tanesinden 1 i boş diğerleri dolu fakat ölmüş mü emin olamadım. Dolu olanlardan birinin gelişimi durmuş. Geriye kalan 2 yumurtadan 1 inde bi hareketlenme gördüm sanki. Bence çıkacaklar fakat ısıyı tam alamadıkları için henüz gelişmemişler, öldüklerini düşünmüyorum.

Bugün kuşlarım çiftleştiler 10 saniye sürdü. İzin vermeli miyim ?

kim demiş acaba...
Sanırım arka arkaya çok yumurtlamaktan ve aşırı vitamin kaybından dolayı böyle diyorlar. Yavrular hala çıkmadı veya çıkmayacak da olabilir. Dişi kuş yavrular çıkmadığı için aşırı yorulmadı. Bence çiftleşmelerinde bir sakınca yok ama yine de emin olamadım hocam.

Sanırım arka arkaya çok yumurtlamaktan ve aşırı vitamin kaybından dolayı böyle diyorlar. Yavrular hala çıkmadı veya çıkmayacak da olabilir. Dişi kuş yavrular çıkmadığı için aşırı yorulmadı. Bence çiftleşmelerinde bir sakınca yok ama yine de emin olamadım hocam.
Çiftleşmeyecek, yavrusuna bakamayacak kuş zaten çiftleşmez. Sadece yağlanma gibi durumlar olduğunda özellikle dinlendirilmesi gerekiyor. Tabi eğer yavruları sahiplendiremeyeceksen de izin vermeyebilirsin. Attığın fotoda ki eğer 1. fotoğraftaki gibi ise sıkıntı yok, 2, fotoğrafta ki gibi ise sıkıntı.

Çiftleşmeyecek, yavrusuna bakamayacak kuş zaten çiftleşmez. Sadece yağlanma gibi durumlar olduğunda özellikle dinlendirilmesi gerekiyor. Tabi eğer yavruları sahiplendiremeyeceksen de izin vermeyebilirsin. Attığın fotoda ki eğer 1. fotoğraftaki gibi ise sıkıntı yok, 2, fotoğrafta ki gibi ise sıkıntı.
Hocam yumurtalardan yavru çıkacak gibi gelmiyor bana. Erkek kuş da kuluçka döneminin tamamında dişiyi sürekli sıkıştırdı ve çiftleşmeye çalıştı. Şimdi dişi de istiyor çiftleşmeyi ama ben istemiyorum. Çünkü daha kuluçka süreci bitmedi ve bir kez daha yumurtlarsa ölür bence.

Hocam yumurtalardan yavru çıkacak gibi gelmiyor bana. Erkek kuş da kuluçka döneminin tamamında dişiyi sürekli sıkıştırdı ve çiftleşmeye çalıştı. Şimdi dişi de istiyor çiftleşmeyi ama ben istemiyorum. Çünkü daha kuluçka süreci bitmedi ve bir kez daha yumurtlarsa ölür bence.
Hocam hayvandan daha iyi mi biliyorsunuz kaldırıp kaldırmayacağını? Gerekli takviyeleri yapıyorsanız ve kuşta yağlanma yoksa hiçbir sıkıntı olmaz.

Kuşta yağlanma yok hocam, çok kaliteli vitaminler kullanamıyordum, yakın zamanda iyisini almayı düşünüyorum. Daha iyi tabii ki bilemem ama MUHABBET KUŞLARI 1 YILDA KAÇ DEFA YUMURTLAR ??? - YouTube bu videoyu izlediğimde korktum açıkçası ölür diye.
Videoyu izlemedim ama sıkıntı yok. Üretimhanelerde kuşlar bir dönem haricinde hep kuluçkada. Karışık sebze-meyve ile beslenen kuşlarda vitamin takviyesi çok gerekli değil.

Hocam teker teker yumurtaları almaya başlayacağım yaklaşık 3 gün sonra. Dişi kuş eskisi kadar yuvada durmuyor artık. Onun da canı sıkılmaya başladı bu durumdan. Yuvalığı çıkaracağım biraz dinlensinler. 2-3 hafta sonra tekrar takarım.

Hocam strese girme vs durumu olur mu
Ben kuluçka in 19. Gününde kontrol ettim bütün yumurtaları boştu direk yuvayı söktüm kafesi temizledim, dişi biraz yuvalıgi aradı ama çabuk atlattı erkek kuşum çiftleşmek istiyor ama dişi henüz yanaşmıyor yarın yeniden takicam yuvalıgı bakalım belki yuvayı görünce çiftleşmeler başlar.

Hocam döllenmiş ama gelişimi durmuş olan bir yumurta vardı. Bugün aldım onu yuvadan. Yavaş yavaş alacağım. En son yuvalığı da çıkarıp 1 2 hafta dinlendireceğim.