Karadeniz Pet

Kusma, halsizlik siyah dışkı

Babako

Yeni Üye
Merhaba, bu sabah kuşum halsizlik ve kusma başladı.. Yediği yemleri sulu şekilde kusuyor halsiz ve uyku halinde, yem yemiyor darı verdim onu yiyor bir sure sonra yedigi ne varsa çıkartıyor.Dışkısı sabah sulu beyazdı, ishal gibiydi. siyah beyaz oldu. şimdi ise siyah şekilde.yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• SmartSelect_20220614-155728_Gallery.jpg
    SmartSelect_20220614-155728_Gallery.jpg
    868.6 KB · Görüntüleme: 27
  • SmartSelect_20220614-155604_Gallery.jpg
    SmartSelect_20220614-155604_Gallery.jpg
    394.4 KB · Görüntüleme: 29
Mutlaka kanatlı uzmanın görmesi lazım.

Kuşunuz galiba koksidiyoz olmuş sulphamizathine alıp kullana bilirsiniz veterinerden

Öğleden sonra iyice halsizleşti, sıvı siyah dışkı yaptı önce , hava yağmurlu oluğu için veterinere götüremedim kendim gittim, şırıngadan bi ilaç verdi suyuna karıştırdım ağzına da dalmat dedi ama kuş başını çok hareket ettirdi ağzına damlatamadım. En son dışkısı sıvı beyaz gibiydi ama hiçbir şey yemiyor su da içmiyor dışkıda yapmıyor, ne yapsam bilemedim :(

Şimdi tekrar kontrol ettim uyuyor dışkısı cıvık siyah beyaz, inşallah suyundan içer iyi gelir. Önerisi olan arkadaşlar varsa yazın lütfen.

Şimdi tekrar kontrol ettim uyuyor dışkısı cıvık siyah beyaz, inşallah suyundan içer iyi gelir. Önerisi olan arkadaşlar varsa yazın lütfen.
Elle besleme yapmanız lazım acilen. Mama hazırlayın iyice haşlanmış yumurta sarısı mısır unu ve su. Bu üçünü mama kıvamına getirin. Siringayla besleyin yoksa kuşu kaybedebilrsiniz.

Nornal enjektör şırıngayla olur mu elime alınca cok tedirgin oluyor tutamıyorum

Aslında besleme aparatı A21 temin etseniz iyi olur. Ama şuan için evet normal şırıngayla da yapabilirsiniz. 3-4 saatte bir beslemeniz lazım. Mecbur almanız lazım elinize kursaga bastiracaksiniz.yoksa kendi yiyemez aç kalır. Kötü sonuçlar dogurabilir.

pet shop veya internetten elle besleme aparatı ve versele laga a21 mama alın. ilacı da veterinerin söylediği kadar mamaya döküp enjektöre çekin. direk kursağına basın. (elle beslemeyle ilgili videolar izleyip öğrenin soluk borusuna kaçmasın)

hemen alma şansınız yoksa serum hortumuyla aparat yapıyorlar internetten izleyebilirsiniz. mama tarifi yukarıda verilmiş internette değişik tariflerde var.

Petshopta da aparat yoktu kuru mama vardı petshopcu bunlar o sekilde verilmiyor dedi.Evde mama hazırladm Çay kaşığının ucuyla çok az yedirebildim dal darı yemeye çalışıyor ama yutamıyor. çevremde aparatı nereden bulurum bilmiyorum bi bakmam lazım kursağa besleme daha once hic yapmadım yapabilir miyim bilmiyorum :( ne yapsam bilemedim :(

İnternette aparat var ama sizin acil durum. O yüzden siringayla da olur. Kuşu elinize mecburen alacaksınız. Yüzü size dönük sekilde sizin sağ taraf oluyor kuşun sol tarafı olacak şekilde gagayi açıp mamayı dediğim taraftan kursaga bastiracaksiniz.gagasinin orta yerinden bastirmayin soluk borusuna kaçabilir.dedigim şekilde yapın. En olmadı YouTube da var örneği.ordan bakarakta yapabilirsiniz

Petshopta da aparat yoktu kuru mama vardı petshopcu bunlar o sekilde verilmiyor dedi.Evde mama hazırladm Çay kaşığının ucuyla çok az yedirebildim dal darı yemeye çalışıyor ama yutamıyor. çevremde aparatı nereden bulurum bilmiyorum bi bakmam lazım kursağa besleme daha once hic yapmadım yapabilir miyim bilmiyorum :( ne yapsam bilemedim :(
gidebileceğiniz tüm petshoplara sorun, yoksa mecbur internetten söyleyeceksiniz. kursaktan besleme çok zor bir işlem değil, sadece dikkatli olmanız gerek. videolarda güzelce anlatılıyor. yukarıdaki yorumda yanlış yazılmış, kuş size bakarken kendi sol tarafınızdan sokacaksınız. o zaman bir sorun olmaz.

Öylece uyuyor :( Elimle cok az yedirebildim. Biraz dal darı kemirdi ama yutamiyor.. Son dışkısı siyah ve köpüklüydü.

Ekli dosyalar

• SmartSelect_20220615-152037_Gallery.jpg
    SmartSelect_20220615-152037_Gallery.jpg
    333.8 KB · Görüntüleme: 22
  • SmartSelect_20220615-152030_Gallery.jpg
    SmartSelect_20220615-152030_Gallery.jpg
    560.7 KB · Görüntüleme: 20
  • SmartSelect_20220615-152004_Gallery.jpg
    SmartSelect_20220615-152004_Gallery.jpg
    863.4 KB · Görüntüleme: 22
Güncelleme:
Kuşu farklı bir veterinere götürdüm. Orada da şırıngayla besleme aparatı yoktu. Veteriner bir karışım hazırladı. Kutusundan tam okuyamadım ama
Armavit-b ve navizenol ve serum gibi birseyden karisim yaptı. Kuşun kendisini toparlar bununla dedi.. Hala mama beslemesi yapmalı mıyım?

Veterinerin dediğini uygulayın.O yaptığı karışım hakkında herhangi bi bilgim yok.Ama benim fikrim karışım yaptıysa gerek yok düşünüyorum. Ya da arayıp sorun veteriner e tekrar mama vermeme gerek var mı diye. Umarım toparlar 🙏🏻

Güncelleme:
Kuşu farklı bir veterinere götürdüm. Orada da şırıngayla besleme aparatı yoktu. Veteriner bir karışım hazırladı. Kutusundan tam okuyamadım ama
Armavit-b ve navizenol ve serum gibi birseyden karisim yaptı. Kuşun kendisini toparlar bununla dedi.. Hala mama beslemesi yapmalı mıyım?
kendisi yem yemiyorsa evet beslemeniz gerek. aç kalırsa zayıf düşecektir. hazırlanan karışımı nasıl veriyorsunuz ?

Kuşu ne yazık ki kaybettim. Çok yüksek ihtimalle kursak mantarıydı. Bir kuşum daha var, Kuşları ayırmıştım ama Diğer kuşuma bulaşmış olma ihtimali yüksek ,kuş şu an hareketli yem yiyor ama biraz zayıf. bulaşmışsa iyileşmesi veya önlem olarak yapabileceğim her hangi bir yöntem, kür vs. var mıdır. elimde mikostatin var suyuna damlatmamı söyleyenler oldu ama zararlı olduğunu da söyleyenler oldu. Beşeri ilaçlar yerine kullanabileceğim alternatif var mıdır önleyici olarak? . Tavsiyelerinizi bekliyorum

Kuşu ne yazık ki kaybettim. Çok yüksek ihtimalle kursak mantarıydı. Bir kuşum daha var, Kuşları ayırmıştım ama Diğer kuşuma bulaşmış olma ihtimali yüksek ,kuş şu an hareketli yem yiyor ama biraz zayıf. bulaşmışsa iyileşmesi veya önlem olarak yapabileceğim her hangi bir yöntem, kür vs. var mıdır. elimde mikostatin var suyuna damlatmamı söyleyenler oldu ama zararlı olduğunu da söyleyenler oldu. Beşeri ilaçlar yerine kullanabileceğim alternatif var mıdır önleyici olarak? . Tavsiyelerinizi bekliyorum
Başınız sagolsun 😔 herhangi bir belirti yoksa hastalığa dair şuan onerebilecegim bağışıklığı guclendirici probiyotik entrobac ve multivitamin gervit. Belki daha farklı fikri olan arkadaslar da yazar 🙏🏻

Geri