Karadeniz Pet

Kuşum bir haftadır sadece tüneğinde oturuyor

Aysenurakcvvaa

Yeni Üye
Merhabalar benim 5 aylık bir muhabbet kuşum var kivi adında. Kivi sürekli tüneğinde oturuyor 1 haftadır. Dışarı, yuvasının üstüne çıkıyor ve onunla konuşmaya çalıştığımda hemen geri giriyor. Sadece tüylerini temizlemek, su içmek ve yem yemek için hareket ediyor. Tüneğinde durduğunda ise sürekli kabarık. Kuyruğunu hafifçe yukarı aşağı sallıyor ve uyuyor. Bundan 1 hafta önce başladı bu durum. Ondan öncesinde hiç bir sorunu yoktu, çok neşeli bir muhabbet kuşuydu ve benimle ilişkilerinde bariz bir sıkıntı yoktu. Mesela ben bu yazıyı yazarken dışarı çıktı ve yaklaşık 30 saniye boyunca kafesinin üstünde gezip tekrardan içeriye girdi. Önceden kafesinin üstüne çıktığı zaman uçamadığı için kendini kafesinden aşağıya atardı, sonra yanıma gelirdi onu geri götürmem için. Bunu yaparken bir keresinde fazla hızlı hareket ettim ve ayağı kaydı parmağımdan, yere düştü. Bu olaydan sonra kivi sessizleşti ve ne benimle, ne kendi kendine konuşmayı bıraktı.

Herşeyini aldığım kuşçuyla konuştu annem, stres yaptığını söyledi. Tüylerini çekiyor ve sadece kuyruğu uzun, kanatları da kısa; önceki yazımda da bahsetmiştim bu sorundan zaten. Ama ben anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kadar neşeli bir kuş neyden stres yapıyor ve bu hale geldi anlamıyorum. Benim yaptığım hata daha çok tetikledi sanırsam bu durumu. Mevsim değişikliği, stres ve benim hatam yüzünden bu duruma geldiğini düşünüyorum ben ama nasıl iyileştireceğimi, eski haline getireceğimi bilmiyorum. Tüneğine burnunu sürtüyor ve hapşır8yor. Çok yorgun. Vitaminini sürekli veriyorum ama hala iyileşmedi. Onu nasıl iyileştireceğimi bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kuyruğun aşağı yukarı hareketinden bahsetmişsiniz aynı zamanda hapşırma ve kabarma durumundan...

Tünekte dururken kuyruğunun atma derecesini (aşağı yukarı hareketin) ne boyutta olduğunu anlamamız için videoya kaydedip paylaşırsanız sağlıklı yorum yapabiliriz.

Kuyruğun aşağı yukarı hareketinden bahsetmişsiniz aynı zamanda hapşırma ve kabarma durumundan...

Tünekte dururken kuyruğunun atma derecesini (aşağı yukarı hareketin) ne boyutta olduğunu anlamamız için videoya kaydedip paylaşırsanız sağlıklı yorum yapabiliriz.
Video ve fotoğraf atamıyorum googledan :/

Hallettim :D youtube'a yükledim videoyu.

Yani pek belirgin sallamıyor ama bir yerde okumuştum, solunum sıkıntısı belirtisine girebiliyomus tunekte sadece otururken kuyruk sallama. O yuzden sizinle paylasmak istedim.

Kuşunuz üşütmüş, tüneğine burnundaki sulu mukusu temizlemek için kafasını sürtüyor. Kafes üzerini sadece ön tarafı açık kalacak şekilde, ısıyı içeride tutacak polar benzeri bir örtüyle örtün, bir süre kafesinden dışarıya çıkarmayın ve ortam ısısını dengede tutun.

Az miktarda pirinci iyice yıkadıktan suda kaynatın, kaynattıktan sonra çıkan suyu, suluğuna %50 içme suyu %50'de pirinç suyunu olacak şekilde doldurup içmesini sağlayın, en geç 6 saat sonra kafesinden alın. Bunun dışında vitamin takviyesi yapın ya da suyuna 4-5 damla kadar limon suyu veya 3-4 damla kadar elma sirkesi damlatın (pirinçli suyla aynı gün vermeyin).

Kuşunuz üşütmüş, tüneğine burnundaki sulu mukusu temizlemek için kafasını sürtüyor. Kafes üzerini sadece ön tarafı açık kalacak şekilde, ısıyı içeride tutacak polar benzeri bir örtüyle örtün, bir süre kafesinden dışarıya çıkarmayın ve ortam ısısını dengede tutun.

Az miktarda pirinci iyice yıkadıktan suda kaynatın, kaynattıktan sonra çıkan suyu, suluğuna %50 içme suyu %50'de pirinç suyunu olacak şekilde doldurup içmesini sağlayın, en geç 6 saat sonra kafesinden alın. Bunun dışında vitamin takviyesi yapın ya da suyuna 4-5 damla kadar limon suyu veya 3-4 damla kadar elma sirkesi damlatın (pirinçli suyla aynı gün vermeyin).
Vitaminini hastayken her zaman veriyorum ama pirinç şeyini bilmiyordum teşekkür ederim umarım en kısa zamanda iyileşebilir

Rica ederim, hasta olduğu zamanlarda haftada 1 kez pirinçli su verebilirsiniz. Hasta olduğu zamanlarda haftada 2 kez vitamin verebilirsiniz, fazlası yağlanma ve tüy dökümüne sebep olur. Normal zamanlarda da, bir veya iki haftada 1 kez verin.

Geri