Karadeniz Pet

Kuşum sallabaş oldu, ne yapmalıyım

doz olarak ne kadar veriyorsunuz? iki kuşa da başladınız mı? veterinerin verdiği antibiyotiği kullanmaya devam edin. @Recai SULAMİS bakacaktır mutlaka
İki kuşa da başladım, diğerinde de başını eğme davranışı gözlemledim. Kuşların huyunu suyunu bilmediğim için riske atmak istemedim. Kendi kuşlarımda hiç gözlemlemedim çünkü bu davranışı. Veteriner hekimin dediği dozda kullanıyorum, bir şırınganın bir çizgisine kadar çekip suyuna katıyorum. Selenyumu da aynı şekilde bir çizgi oral yolla sabah akşam veriyorum

Kuş benim kuşum değil teyzemin. Sanıyorum ki yetersiz beslenme (vitamin desteği yapmıyormuş) sebebiyle kuşu sallabaş (salmonella) olmuş. Genetik faktörler de etkiliymiş sanırım. 8-9 gündür bu haldeymiş oyun yaptığını düşünmüş maalesef bana geç söyledi. Dün ve önceki gün iki ayrı veterinere gittik, ikiside ayrı tedavi şekli önerdi. İlk veteriner bir antibiyotik (enrocure %10) ile vitamin (polivit-se 50 gr.) verdi. ikinci veteriner ise iğne ile vitamin takviyesi yapacaktı fakat çok zayıfladığı için yapamadı bu yüzden ağızdan verilecek şekilde enjektöre çekerek selenyum verdi ve sabah akşam bir çizgi kullanın dedi. Kuşun eşi de var. Bulaşıcı değil kafesleri ayırmanıza gerek yok dedi iki veterinerde. Dışkısı dün siyah renkti fakat bugün normal. Açıkçası 10 gündür birlikte oldukları için bulaşan bulaşmıştır da demiş olabilirler. Kuşları şu an ben aldım kendim bakıyorum. Sallabaş olan kuş yem yiyebiliyor fakat rahat yesin diye daldarı veriyorum.
Size sorum şu, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Öncelikle iki kuşun kafesini ayırmama gerek var mı? Diğer sorum da hangi tedavi yöntemini devam ettirmemi önerirsiniz? Antibiyotik sağlıklı olan kuşun bağışıklık sistemi için zararlı olabilir. Şu an selenyum veriyorum antibiyotik başlamadım. Ne yapmalıyım?
İki kuşa da enrocure yi başlayın, salmonella bulaşıcıdır.

İki kuşa da enrocure yi başlayın, salmonella bulaşıcıdır.
Teşekkürler başladım evet ikisine birlikte. Daldarı veriyorum rahat yemesi için hareketi kısıtlı biraz. İlgilendikten sonra ellerimi yıkıyorum bayağı dikkat ediyorum, kendi kuşlarımla farklı odalardalar. Yine de bulaşma riski olur mu?

Teşekkürler başladım evet ikisine birlikte. Daldarı veriyorum rahat yemesi için hareketi kısıtlı biraz. İlgilendikten sonra ellerimi yıkıyorum bayağı dikkat ediyorum, kendi kuşlarımla farklı odalardalar. Yine de bulaşma riski olur mu?
Yok, bulaşmaz.

ilaca başlamadan önceki haliyle az önce çektiğim görüntüleri ekledim, ilerle var mı sizce? Ya da umut var mı diyelim?
İlaca daha yeni başladınız, etki hemen görülmez. Birden fazla kez ilaç kullanımı gerekecek gibi görünüyor..

İlaca daha yeni başladınız, etki hemen görülmez. Birden fazla kez ilaç kullanımı gerekecek gibi görünüyor..
Tekrar soruya boğacağım sizi kusura bakmayın. İlaçları 5 gündür kullanıyoruz hiçbir gerileme ya da ilerleme yok. Aynı şekilde devam ediyor. Gücü yerinde sadece şekerleme çok yapıyor. Denge problemi de yok. Dışkısı da sulu ve yeşil değil. Aç kalınca olduğu gibi koyu renk ve küçük. Büyük ihtimalle çok yemediği için oluyor. Aynı şekilde devam edelim mi? Ekstra bir şey yapmamıza gerek var mı? Hiçbir gerileme yok üzülüyorum 🥺

Gerçekten çok dirençli bir kuş. O kadar zayıflamasına, hastalığına, uçamamasına rağmen pes etmiyor. Ben de kurtarmak istiyorum. Eşini bile kaşıyor sürekli. Salı gününe kadar antibiyotik devam edip sonrasında probiyotik mi başlasam? Bağırsak florası zarar görecek diye de korkuyorum.

Tekrar soruya boğacağım sizi kusura bakmayın. İlaçları 5 gündür kullanıyoruz hiçbir gerileme ya da ilerleme yok. Aynı şekilde devam ediyor. Gücü yerinde sadece şekerleme çok yapıyor. Denge problemi de yok. Dışkısı da sulu ve yeşil değil. Aç kalınca olduğu gibi koyu renk ve küçük. Büyük ihtimalle çok yemediği için oluyor. Aynı şekilde devam edelim mi? Ekstra bir şey yapmamıza gerek var mı? Hiçbir gerileme yok üzülüyorum 🥺
Salmonella zor geçen bir hastalıktır.. Bu nedenle birden fazla ilaç kullanımı gerekebilir, sizde de böyle olucak yüksek ihtimal.. ilacı 7 güne tamamlayıp 2 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın, ardından konuyu güncelleyin, 2.ilaç kullanımı gerekiyor mu diye bi bakalım.

Salmonella zor geçen bir hastalıktır.. Bu nedenle birden fazla ilaç kullanımı gerekebilir, sizde de böyle olucak yüksek ihtimal.. ilacı 7 güne tamamlayıp 2 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın, ardından konuyu güncelleyin, 2.ilaç kullanımı gerekiyor mu diye bi bakalım.
Tamamdır, 7 günü tamamlayınca probiyotik takviyesine başlayıp tekrar sizi rahatsız ederim teşekkürler 🙏🏻

Bu arada probiyotik ve multivitamini aynı anda suya karıştırıp mı vermem gerekiyor?

İyi akşamlar tekrar rahatsız ediyorum. Antibiyotik bittikten sonra 1 gün b vitamini takviyesi yaptım, 2 gündür probiyotik veriyorum. Yarın tekrar b vitamini vereceğim. Hiçbir düzelme yok uyurken kafasını iyice sarkıtmaya başladı. Dışkısı normal. Daha çok uyuyor. Eskisi kadar enerjisi yok. Tedaviye nasıl devam etmemiz gerekiyor?

İyi akşamlar tekrar rahatsız ediyorum. Antibiyotik bittikten sonra 1 gün b vitamini takviyesi yaptım, 2 gündür probiyotik veriyorum. Yarın tekrar b vitamini vereceğim. Hiçbir düzelme yok uyurken kafasını iyice sarkıtmaya başladı. Dışkısı normal. Daha çok uyuyor. Eskisi kadar enerjisi yok. Tedaviye nasıl devam etmemiz gerekiyor?
2 gün de multivitamin verin. Ardında tekrar 7 gün enrocure başlayalım.

Tamamdır bu şekilde devam edeceğim, sağolun. Sağlıklı olan kuşu ikinci antibiyotik kullanımında ayıracağım. Bağırsaklarına boşu boşuna daha fazla yüklenmeyeyim.
Aynen öyle yapın. Rica ederim..

@Recai SULAMİS Hocam antibiyotik yarın bitiyor ve hiçbir değişim yok. Enerjisi çok yerinde. Eskisi gibi uyuklamıyor. Dışkısı da normal. Ama kafası hala aynı, uçamıyor. Kafasını ilk geldiğinde de sallamıyordu şimdi de sallamıyor, sadece yan bakıyor. Eşinden de ayırdık kavga edip durdukları için. Bana geldiğinde 29 gramdı dün itibariyle 34 grama çıkmış. Aldığı kilo gözle bile fark ediliyor zaten. Şimdi nasıl devam etmeliyiz?

Bir de sürekli kafes tabanına inip kuyruğunu kovalayan kediler gibi koşup duruyor neden olabilir bu?

Geri