Karadeniz Pet

Kuşum Yemi Kırıp Bırakıyor

Sads

Yeni Üye
Herkese Merhaba,2.5 yıllık dişi bir muhabbet kuşum var,hastalığının ne olduğunu bilemiyorum,halsizlik ve ishal,popoya dışkı yapışması,tükürme şeklinde aksırık ile başladı.veterinere götürdük 1 hafta ağızdan 2 damla antibiyotik verdi şiringa ile,birde 1 damla avicare digestive probiyotik,bunları kullandıkça kuşumun durumu dahada kötüye gitti az yediği yemdende kesilmeye başladı.Üstüne birde serum verdi ağızdan damla.Nefes alamaz hale geldi.Bu sıcakta küçük bir kuşa bu kadar ilaç fazla diyip tedaviyi,Bırakmak zorunda kaldım.Veterinerin kuştan anlamadığını sezdim,kuşum ishal ve dışkısı değişkendi,sabahları ishal yapıyor,akşamları dışkısı katılaşıyor,dışkı renkleri değişken,bana kuşun dışkısı zaten yeşil olur dedi.tükürük saçar şekilde aksırıyordu,antibiyotiği bastıktan sonra hayvan kusmaya başladı,burun kısmında tüylenme vardı aksırığının sebebi bu olabilirmi ? Acaba Tüyemi girdi ? Üstüne hemen bir petshopa gittim,onada durumu anlattım.kombi mix verdi onuda 2 günden fazla uygulayamadım.Evimiz 5.ci kat,Hava çok sıcak evin içi 32 derece,kuşum hasta olduğu için havalandıramıyorum,banyo yaptığı gün bu sıcakta üstünü örtmek zorunda kalıyorum,arada bir okaliptüslü spreyle onu serinletiyorum,kanatlarını açıyor,kuşum yemlikteki yemleri kırıp atıyor,kızıl dal darı yiyor,aspuruda kırıp bırakıyor.Veteriner ilaçlarını uygularken dal darıdan ve sudanda kesilecekti bunu anlayınca bırakmak zorunda kaldım.Ama petshopun ilaçları biraz iyi geldi gibi,şimdi dışkısı katı ama yem yine fazla yemiyor,Ayakları eskisi gibi pembe değil beyaza dönmeye başladı.Şimdi vitamin ekliyorum suluğuna,vitaminler avi technic a ve avi technic c eucalyptus,vitaminleri verince canlandı oyun oynamaya başladı ama eskisi gibi yemiyor.Uyurken ileri geri sallanıyor,sanki zor nefes alır gibi yapıyor.Veteriner kuruma yok demişti ama verdiği ilaçlarla az kalsın kuşu kurutacaktı,hayvancağız siyah dışkılamaya başlayınca bıraktım veteriner ilaçlarını.Ne olduğunu bir türlü anlayamadım.Kafasında yeni tüyler çıkıyor acaba ondanmı aksırıyor ? Yada hava sıcak diyemi yemiyor ? Aspuruda kırıp bırakıyor,en çok yulafı yiyor sonra dal darıdan az birşey yiyor,yumurtalı mamanın içindeki nijer tohumlarını ayıklıyor.Bir türlü hastalığını bulamadım.Tüyemi giriyor ? Mantarmı var ? Kurumamı var ?.Ben çok mücadele ettim kuşum için,ama hastalığı kanatlıdan anlayanlar tarafından bilinmeden daha fazla ilaç yüklenip vücudunu,karaciğerini bozmak istemiyorum.Bilen biri baksın istiyorum.

NOT ; YÜKLEMEYE ÇALIŞTIĞINIZ RESİM ÇOK BÜYÜK DİYOR.

Geri