Karadeniz Pet

Kuşum sürekli kabarıyor halsiz ve yem yemiyor

Ayşe..

Yeni Üye
Merhaba.Kuşum son iki üç gündür çok halsizleşti sürekli kabarıp uyuyor.Elime gelmeyen kuş şimdi aldığım an uyumaya başlıyor.Bşrde ishal oldu.Bugün daha da kötüleşti hiç yemek yemedi elime yem koyuyorum sadece bakıyo yumurta haşladım onu da yemedi şimdi patates haşlamayı deniycem.Ama suyunu içiyor.Şimdi kafesinde tüneğinde kabarıp uyuyor.Ne yapabilirim bilmiyorum bilen biri lütfen yardımcı olabilir mi?

Öncelikle bir dışkı resmi alalım. Durumu vahim imkan varsa veterinere gidin. Veteriner bulamıyorsanız ikamet ettiğiniz şehri söylerseniz ben kanatlı uzmanı veya kuşlardan anlayan veteriner önerebilirim.

Kuş yemeyi reddediyorsa acil kursaktan besleme gerek. Son durumu nasıl?

Maalesef ben bunu yazdıktan 2 saat sonra vefat etti

Maalesef ben bunu yazdıktan 2 saat sonra vefat etti
Açlıktan ölmüş olması ihtimal dahilinde. Bu derece hasta bir kuşun kendisinin yemek yemesini beklememek gerekir ve kursaktan elle besleme yapılması gerekir bir bilen tarafından.
Evde başka kuş varsa onu gözlemleyin. Bulaşıcı bir hastalıktan ölüm gerçekleşmişse evdeki diğer kuşa da geçmiş olma ihtimali var.

Açlıktan ölmüş olması ihtimal dahilinde. Bu derece hasta bir kuşun kendisinin yemek yemesini beklememek gerekir ve kursaktan elle besleme yapılması gerekir bir bilen tarafından.
Evde başka kuş varsa onu gözlemleyin. Bulaşıcı bir hastalıktan ölüm gerçekleşmişse evdeki diğer kuşa da geçmiş olma ihtimali var.
Diğer kuşlarımla ilgileniyorum umarım onlara da bulaşmamıştır.Ama onlarda belirtiler yok şuanlık.Elle besleme yapacaktım ama şırıngam yoktu ve gece de açık yer bulamadım.Yemek yedirmeye de çalıştım yemedi.Daha sonra da kafesinde yerdeydi elime aldığım an da öldü.Çok kötü bir durummuş.Allah bidaha yaşatmasın

Muhabbet kuşunuzun durumunu duyduğuma üzüldüm. Anlattıklarınızdan kuşunuzun ciddi bir hastalıkla mücadele ediyor olabileceği anlaşılıyor. En kısa sürede veteriner hekime götürmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu sırada yapabilecekleriniz:

1. Isıyı Artırın: Kuşunuzu ılık bir yere taşıyın ve kafesin üzerine bir battaniye örtün. Ancak aşırı ısıtmaktan kaçının.

2. Sıvı Alımını Sağlayın: Kuşunuzun her zaman taze ve temiz suya erişimi olduğundan emin olun. Suyunu elektrolit takviyesi ile karıştırabilirsiniz.

3. Kolay Sindirilebilir Yiyecekler Verin: Haşlanmış yumurta sarısı, rendelenmiş havuç veya elma gibi kolay sindirilebilir yiyecekler verebilirsiniz.

4. Stresi Azaltın: Kafesin etrafındaki gürültüyü ve faaliyeti en aza indirin. Kuşunuzu rahat bırakın ve onu strese sokacak davranışlardan kaçının.

5. Gözlemleme: Kuşunuzun durumunu dikkatlice gözlemleyin ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını not edin. Bu bilgileri veteriner hekime aktarmanız faydalı olacaktır.

Unutmayın: Erken teşhis ve tedavi, kuşunuzun iyileşme şansını önemli ölçüde artırır. Bu nedenle, veteriner hekime gitmeyi geciktirmeyin.
Dediklerinizin hepsini yaptım ama maalesef yaşayamadı.Veterinere götürecektim ama bayramın ilk günüydü ve geceydi açık veteriner bulamadım

Geri