Karadeniz Pet

kuşuma yanlış eş mi aldım?

ddestinesia

Yeni Üye
20210527_225206-1.jpg
2 yıldır beslediğim erkek kuşumun eş istediğini öğrendikten sonra bir kuşçuya gidip yaklaşık 1 yaşında dişi kuş istediğimi söyledim ve aldım getirdim, ayrı kafese koyacaktım ama başka kafes yoktu. aynı kafesteler ve erkek olan kuşum onun ağzına yem vermeye çalışıyor gibi ama diğeri çok yüz vermiyo gibi ben anlamadım. ama kuş bana biraz garip geldi sanki biraz küçükmüş gibi bilmiyorum bu işten anlayan biri varsa söyleyebilir mi? ve erkek kuşum son birkaç saatte dişi olanın tüylerini ısırıp çekmeye başladı, kötü birşey mi bu?

Ekli dosyayı görüntüle 569322 yıldır beslediğim erkek kuşumun eş istediğini öğrendikten sonra bir kuşçuya gidip yaklaşık 1 yaşında dişi kuş istediğimi söyledim ve aldım getirdim, ayrı kafese koyacaktım ama başka kafes yoktu. aynı kafesteler ve erkek olan kuşum onun ağzına yem vermeye çalışıyor gibi ama diğeri çok yüz vermiyo gibi ben anlamadım. ama kuş bana biraz garip geldi sanki biraz küçükmüş gibi bilmiyorum bu işten anlayan biri varsa söyleyebilir mi? ve erkek kuşum son birkaç saatte dişi olanın tüylerini ısırıp çekmeye başladı, kötü birşey mi bu?
Bir kaç gün daha da gözlemleyin çok ciddi bir kavgaları yoksa ayırmayın. Bende o hataya düşüyordum Az kalsın buradaki arkadaşlar uyardı. Ama ciddi bir zarar verme olursa ya da daha sık kavga vs gibi o zaman blr süre ayırın 😊

Muhabbet kuşları eş konusunda çok seçici davranırlar. Aslında en iyisi eş seçimini kendisi yapar. Temiz, güvenilir bir üretici tanıdığınız varsa dişi dolu kafese erkek kuşunuzu atarsınız oradan kendisi eşini seçer. Ben de kısa zamanda eş alacağım kuşuma kendisinin seçmesini istiyorum. Birde Muhabbet kuşları genelde yaşıtlarıyla eş olmayı tercih ederler. Şu anda eş olarak kabul ettilerse dursun ayırmayın. Dişi kuş ortam değişikliği sebebiyle mahsun duruyor olabilir zamanla o da alışacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 569322 yıldır beslediğim erkek kuşumun eş istediğini öğrendikten sonra bir kuşçuya gidip yaklaşık 1 yaşında dişi kuş istediğimi söyledim ve aldım getirdim, ayrı kafese koyacaktım ama başka kafes yoktu. aynı kafesteler ve erkek olan kuşum onun ağzına yem vermeye çalışıyor gibi ama diğeri çok yüz vermiyo gibi ben anlamadım. ama kuş bana biraz garip geldi sanki biraz küçükmüş gibi bilmiyorum bu işten anlayan biri varsa söyleyebilir mi? ve erkek kuşum son birkaç saatte dişi olanın tüylerini ısırıp çekmeye başladı, kötü birşey mi bu?
Bu resimden yaşıyla ilgili birşey söylemek zor. Hem cere kısmının resmini hemde gözünde iris halkası oluşup, oluşmadığını anlamak için yan profilden resim eklerseniz daha iyi olur. İlk günler yeni kuşun ortama alışma süreci diğer kuşda 2 yıldır tekmiş kafesinde, kafesi benimsemiş alışana kadar hırçınlık yapması normal.

merhabalar öncelikle bir zamanlar sizin gibi düşündüğümü belirtmek isterim kendi kuşlarımla ilgili. Ben de dişi kuşu sonradan almıştım. Kuşunuz dişi ama yaşından emin değilim yine de ne çok büyük ne de çok küçük diyebiliriz. Kuşlarınıza zaman verin. Yeni gelen kuş size ve ortamına alışamayıp korktuğu için erkek kuşa yaklaşmıyor olabilir. Zaten genelde de öyle oluyor. İlk başlarda bizim dişi kuşumuz da oğluşumuzu çok gagalıyordu ama onlara belli bir zaman verdik. Şuanda çok iyi anlaşıyorlar. Arada sırada minik çaplı kavgalar çok normal. Eğer kavgayı birbirlerine zarar verecek şekilde yapmıyorlarsa sorun yok demektir. Eğer başka bir sorunuz olursa yazabilirsiniz

Tüy çekme konusuna gelince; bunu zarar verme amaçlı yapmıyordur. Ya çiftleşmek istediğini belirtiyor ya da dişi kuşu kaşıyordur. İçgüdüsel olarak eşini temizliyor olabilir. Ama eğer zarar verir gibi yapıyorsa orasını bilemem

Kuş 4 aylıktan küçük gibi gözüküyor çiftleşemez, alnı ve gözü belli olacak şekilde bir fotoğraf daha atar mısınız ?

Geri