Karadeniz Pet

Kuşumun göz çevresindeki tüyler döküldü ve bir gözünü açamıyor

hasan34

Yeni Üye
1 hafta önce kuşumun göz çevreisnde hafif tüy seyrelmesi vardı geçer dedim sorun etmedim ama 2-3 gün önce gözle görülür şekilde tüyleri döküldü iki gözünün çevresi de dazlak gibi ve bir gözü normal boyuttayken oğlen farkettiğimde bir gözü yarım açık yarım kapalı sanki yaralanmış gibi dün gentagut aldım ama şu anlık pek bir faydasını görmedim kuş çoğu zaman uyuyor yanında arkadaşı var o sağlıklı ve bazen diğerinin gözünü kaşırken görüyorum ne yapmalıyım hangi ilaçtan almalıyım ?

Ekli dosyalar

• 1k.jpg
    1k.jpg
    601.7 KB · Görüntüleme: 118
  • 2k.jpg
    2k.jpg
    591.5 KB · Görüntüleme: 105
kuşun göz çevresindeki tüy 1 hafta da yerine gelmiyorsa tek göz hastalığı adı verilen papağan ateşi hastalığıdır, ornimix kullanın, çok bulaşıcı bir hastalıktır..

kuşun göz çevresindeki tüy 1 hafta da yerine gelmiyorsa tek göz hastalığı adı verilen papağan ateşi hastalığıdır, ornimix kullanın, çok bulaşıcı bir hastalıktır..
kuşun yanındakinde hiçbir sorun yok ama şu an kuşum berbat durumda hareket dahi edemiyor gözleri çok sulu ne yapmam gerekiyor bilen yok mu ölecek hayvan :(

hasan34 Papağan ateşi hastalığı ne ise onu araştırın. Arkadaşlar bilgili olan birileri yardım etsin!!! Konu güncel kalsın diye yazıyorum.

Kafesi dezenfekte et muhakkak başka kuşta var sanırım.. Herşeyi sirkeli su ile yıka.. Hatta diğer kuşun banyo suyuna 2-3 damla damlat o da onunla yıkansın..

Kafesi dezenfekte et muhakkak başka kuşta var sanırım.. Herşeyi sirkeli su ile yıka.. Hatta diğer kuşun banyo suyuna 2-3 damla damlat o da onunla yıkansın..
evet 1 tane daha var bu elime hiç gelmiyor diğeri geliyordu bazen parmağıma tavsiyeni dikkate alıcam kafesi yıkayayım hemen yemleri falan yenileyeyim şu an bu çok sağlıklı görünüyor ama 8 aylık dostunu kaybetti inşallah üzüntüden hasta olmaz

evet 1 tane daha var bu elime hiç gelmiyor diğeri geliyordu bazen parmağıma tavsiyeni dikkate alıcam kafesi yıkayayım hemen yemleri falan yenileyeyim şu an bu çok sağlıklı görünüyor ama 8 aylık dostunu kaybetti inşallah üzüntüden hasta olmaz

Kuşlar her zaman iyi görünmeye çalışırlar. Doğalarında var bunu asla unutmayın. Hastalıkları son anda çıkar ve geri dönüşleri çok zordur. Sürekli gözlem yapmak gerekiyor. Ve hep önlem almamız şart. Hiç vakit kaybetmeden kuşunuzun kafesini dezenfekte edip kuşa da rüzgarsız sıcak bir ortamda sirkeli su ile duş yaptırın. En kötü bu kuaförlerin su saça su sıktığı spreyler var ya öyle temiz bir şişeye temiz su ve az sirke koyup kuşa doğru fıslatın tepesinden uzaktan.

Kuşlar her zaman iyi görünmeye çalışırlar. Doğalarında var bunu asla unutmayın. Hastalıkları son anda çıkar ve geri dönüşleri çok zordur. Sürekli gözlem yapmak gerekiyor. Ve hep önlem almamız şart. Hiç vakit kaybetmeden kuşunuzun kafesini dezenfekte edip kuşa da rüzgarsız sıcak bir ortamda sirkeli su ile duş yaptırın. En kötü bu kuaförlerin su saça su sıktığı spreyler var ya öyle temiz bir şişeye temiz su ve az sirke koyup kuşa doğru fıslatın tepesinden uzaktan.
kuş hiçbir şekilde elime gelmiyor yanına dahi yaklaşınca kaçıyor ne yapmamı önerirsin ? 8 ay oldu alalı hastalansa elime alıp merhem bile süremem o derece

uzun süre geçtikten sonra alışmaz diyor çoğu kişi ama doğru mu bu acaba

Bir karakter edinir muhakkak ama sevgi ve ilgi ile çaba ile olmayacağını hiiiiç sanmıyorum. Bir de kafesinde ilgisini çeken bir oyuncağı var mı? mesela benim kuşumun sarı renkli bir kalemi vardı. Ben o kalem sayesinde alıştırmıştım. 3 aylık kadardı ama sizinde 8 aylık anladığım kadarı ile. Denemekten bir şey çıkmaz.

Geri