Karadeniz Pet

Kuşumun nesi var bilmiyorum

Merve_

Yeni Üye
Erkek muhabbet kuşum 7 yaşında 5 yıldır benimle. Geçen pazartesi önce dişi kuşum onu kenetlemiş ve saldırmışken bağırmasına koşup ayırdım. Kanaması vardı, kafesleri ayırdım ve tabanına peçete de serip kuş yetiştiren bakan birine götürdüm, batikon sürdük. O gün hiçbir şeyi yoktu. Sonraki 2 günlük süreçte ishali olduğunu gördüm sürekli anüsünü tüneğe sürtüyordu. İnternetten araştırdığımda koksidiyoz gibi bir durumdan bahsediliyordu. Perşeme günü yine kuş yetiştiren kişiye götürdüm ve Sulphametazine verdi. Ertesi sabah 10 damla olarak suyuna ekledim ve 1 gün bu şekile kullandırdım. Sonraki gün kuşum daha da cansız ve keyifsiz hale geldi, akşam suluğunu alıyordum sabah yine ilaçlı su verecektim ama suyun bile yüzüne bakmadı. Yeme içmeden kesildi. Dün yediği dal darıyı bugün yemiyordu. Bu durum beni çok rahatsız ettiği için bu sabah veterinere götürdüm. Uzaktan baktı ben mantardan da şüphelendiğimi söyleyince eline aldı inceledi, ilaç vereyim dedi. Bir karışım yapıp kuşuma içirdi. Sulphametazine kullanmama gerek olmadığını bitene kadar şırıngadaki ilacı suyuna her gün taze olarak eklememi söyledi. Eve geldiğimizde 1 saat sonra kuşum aşırı hareketliydi kafeste baş aşağı sarkıp tuhaf hareketler yapıyordu -ki onca yıldır onu hiç böyle görmedim. Kısacası hastalığının ne olduğunu söylemedi ve verdiği ilaç iyi gelecek mi bilmiyorum, korkuyorum da. İştahı geri gelecek mi bilmiyorum. Dün çok az dal darı yedi onu da ayrı kafesteki kuşun yediğini gördü diye yedi, ama bugün tamamen ilgisizdi. Bilgili olan kişiler tarafından aydınlatılmaya ihtiyacım var.

Dışkı olarak ise başta yeşil beyaz cıvık bir dışkıydı şimdi ilaçtan sonra tamamen beyaz, belki yemek yemediği içindir.

Anüsünü kaşıma durumu daha devam ediyor, ilk kez böyle bir şey yaşıyorum. Kafesi temiz ve yemi suyu da temiz. Hatta her akşam ishal olduğu için tünekleri yıkayıp kuruluyorum kurumadan koymuyorum. Lütfen yardım

Geri