Karadeniz Pet

Kuşumun nesi var ?

Silaynur

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ;
Kurban bayramında muhabbet kuşu bulduk gayet iyiydi. Bir hafta da sahibi çıkmayınca eş aldık , yine problem yoktu. Fakat dişi kuşun gagaladığını ve erkeğin sürekli kaçtığını farkettim. Bir süre sonra erkek kuş ötmez oldu, sürekli tüy döküyor, tüylerini kabartıp uyuyor. İshal değil bu arada. Veterinere götürdüm strese girmiş vitamin kullan dedi hafta sonu. Ama bugün oldu daha da kötüleşiyor sanki. Bir de poposunda dışkı birikmiş sildim ama tam gitmedi. Çok uzun oldu kusura bakmayın . Kuş besleme konusunda yeniyim. Birşey olacak diye çok üzülüyorum. Ne yapabilirim tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum
BF45B4DF-8915-464B-8AB2-E430187D3FF1.jpeg
515553E5-A487-4688-9EF9-3ED3111A307F.jpeg
BC0AE1A2-93AD-41B1-BB9F-521CE6470A5A.jpeg

Kuşu eşinden ayırın , sevdiği şeyler verin hali ağır görünüyor @umitFB daha iyi yardımcı olacaktır birde güncel dışkı fotoğrafı atın

inşallah ölmez

Ekli dosyalar

• 1068071A-5FEB-4B57-B5EE-B952DC29A29B.jpeg
    1068071A-5FEB-4B57-B5EE-B952DC29A29B.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 32
Dışkısında tuhaflık olduğunu düşünüyorum bence bağırsak florası kullanın ayrıca kuşu dişiden ayırın dişiyle uyuşmamıştır

İshal olmasa da dışkısı normal değil. Kuşlaın kafesini ayırın. Hasta kuşun suluğundaki tam dolu suyuna üç damla elma sirkesi damlatın. Bu tedavi değil ilerlemesini önleme amaçlıdır. Tahminen ilaç kullanımı gerekecek.
Kuş kusuyor mu? Dışkısı ağır kokuyor mu? Nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor mu?

İshal olmasa da dışkısı normal değil. Kuşlaın kafesini ayırın. Hasta kuşun suluğundaki tam dolu suyuna üç damla elma sirkesi damlatın. Bu tedavi değil ilerlemesini önleme amaçlıdır. Tahminen ilaç kullanımı gerekecek.
Kuş kusuyor mu? Dışkısı ağır kokuyor mu? Nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor mu?
Dışkısı kokmuyor ve kusmuyor. Nefes alıp verirken de hafif kuyruğu sallanıyor ( diğer kuşla aynı )
Acaba hergün yeşillik koyuyorum diye mi yeşil dışkısı ? ( salatalık veya marul )
Yarın sipariş verdiğim suluk gelirse inşallah hemen ayırcam.
Veteriner eş aldınız diye stres olmuş dedi. Bir de yeni aldığımız dişi yaşlı dedi. Dişi kuş da hep gagalıyor acaba anlaşamadılar mı ?
İnan’ın birşey olursa çok üzülürüm her sabah bişey oldu mu diye korkuyorum.

İlk defa kendim bir kuş bakıyorum. Bağırsak florası nedir ?
Bağırsak düzenleyici ishal ilacı diye de geçer petshoplardan bulabilirsin stresten dolayı dışkı değişimi görülebilir. Bakteriyel bir durumda olabilir.

Ya arkadaş bu ülkede gerçekten işi bilen veteriner kıtlığı var. Veteriner nasıl vitamin verip göndermiş bu kuşu? :confused:

Kuşta bakteriyel enfeksiyon var. Petshoplardaki ishal ilacı falan fayda etmez. Acilen antibiyotik tedavisine başlaması gerekiyor.

Kuşlardan anlayan bir veteriner bulup kuşu ona götür. Kafesiyle beraber götür dışkılarınada baksın. Vakit kaybetme durumu ciddi!

Ya arkadaş bu ülkede gerçekten işi bilen veteriner kıtlığı var. Veteriner nasıl vitamin verip göndermiş bu kuşu? :confused:

Kuşta bakteriyel enfeksiyon var. Petshoplardaki ishal ilacı falan fayda etmez. Acilen antibiyotik tedavisine başlaması gerekiyor.

Kuşlardan anlayan bir veteriner bulup kuşu ona götür. Kafesiyle beraber götür dışkılarınada baksın. Vakit kaybetme durumu ciddi!
Erzurum’a istanbuldan yeni taşındık çevreyi hiç bilmiyorum. Site de acaba bilen varmıdır iyi bir veteriner ?

Dışkısı kokmuyor ve kusmuyor. Nefes alıp verirken de hafif kuyruğu sallanıyor ( diğer kuşla aynı )
Acaba hergün yeşillik koyuyorum diye mi yeşil dışkısı ? ( salatalık veya marul )
Yarın sipariş verdiğim suluk gelirse inşallah hemen ayırcam.
Veteriner eş aldınız diye stres olmuş dedi. Bir de yeni aldığımız dişi yaşlı dedi. Dişi kuş da hep gagalıyor acaba anlaşamadılar mı ?
İnan’ın birşey olursa çok üzülürüm her sabah bişey oldu mu diye korkuyorum.
Yeşillikle ilgisi yok. Denildiği gibi mikrobik bir durumu var. Kuyruk sallanıyorsa solunumsal bir durumu olabilir. Antibiyotik tedavisi uygulanması gerekli olabilir. Arama motorundan şehrinizdeki veterinerleri aratın. Gitmeden evvel telefonla bilgi alın, kuşlarla ilgileniyorlar mı sorun. İçinize sinene götürün. Burada yazılanları unutmayın. Vitamin yeterli denilmemeli. Bizle de durumu paylaşırsanız iyi olur. Çabuk olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Cevaplarınız için çok teşekkürler. İnşallah en kısa zamanda götüreceğim başka veterinere. Sonucu da paylaşacağım. Hayırlı akşamlar

kuşlarda boşa geçirilen bir gün bile aşırı önemli. derhal veterinere götürün diyeceğim ama anlamıyorlar kuştan. anlayan ve bunun üzerine tecrübeli olanlarda epey tuzlu. en kötü ihtimal üniversitelerin veterinerlik fakültelerine götürürsünüz

kuşlarda boşa geçirilen bir gün bile aşırı önemli. derhal veterinere götürün diyeceğim ama anlamıyorlar kuştan. anlayan ve bunun üzerine tecrübeli olanlarda epey tuzlu. en kötü ihtimal üniversitelerin veterinerlik fakültelerine götürürsünüz
Eşim öğlen gelecek o zaman götüreceğim inşallah. Veterinere telefon açtım kuşlara bakıyorum dedi ama bir önce ki de bakıyorum deyip stres diyerek yolladı. Mantık şu ; kuşun değeri ne ki en fazla 150 tl. Ölse yenisi alınır. Ama bilmiyorlar ki gözümüzün önünde erimesi bizi de eritiyor. Aynı anda 2 çocuğum da hastalandı. İnan’ın en az onlara üzüldüğüm kadar kuşa üzüldüm

Arkadaşlar veterinere gittim . Burada ki görüşlerinizi de söyledim. Bakteriyel enfeksiyon olabilir dedi ve vitaform diye bir ilaç verdi . Suyuna çay kaşığı ucu kadar damlat dedi. Yaptım ama su içtiğini de görmüyorum fazla. Bir haftaya iyileşir ilaçla dedi.

Arkadaşlar veterinere gittim . Burada ki görüşlerinizi de söyledim. Bakteriyel enfeksiyon olabilir dedi ve vitaform diye bir ilaç verdi . Suyuna çay kaşığı ucu kadar damlat dedi. Yaptım ama su içtiğini de görmüyorum fazla. Bir haftaya iyileşir ilaçla dedi.
Enerjisi nasıl ?
Gün içerisinde gözlemleyin , olmadı karışımda ki sudan çay kaşığıyla alıp gagasının altından biraz zorlayıp suyu alıp yutmasını sağlayın ya da ağzına damlatmanız gerekecek daha tecrübeli kişiler daha iyi yardımcı olacaktır

Enerjisi nasıl ?
Gün içerisinde gözlemleyin , olmadı karışımda ki sudan çay kaşığıyla alıp gagasının altından biraz zorlayıp suyu alıp yutmasını sağlayın ya da ağzına damlatmanız gerekecek daha tecrübeli kişiler daha iyi yardımcı olacaktır
Suyu içtiğini de görmedim hala uyukluyor. Bir ara kafesten çıkmak ister gibi kapısına gelip hareketler yaptı açtım ; fakat uçtuğu yerde de halsiz kalınca geri soktum. Damlalık aldım şimdi eczaneden , inşallah becerebilirim ilaçlı su vermeyi

Geri