Karadeniz Pet

Kuşumun parmağı kan toplamış !

herades

Yeni Üye
Merhabalar. Yaklaşık 2 haftadır kayıp olan 2 aylık civarı kuşum bugün bahçeme geri geldi. Oldukça kirlenmiş bir vaziyette ve parmağının birisi kan toplamış gibi. Ve şişmiş. O parmağını kullanamıyor. Ne önerirsiniz? Batikon tarzı şeylerle tedavi mi etmeliyim ya da nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz? Veterineri son çare olarak düşünüyorum

Merhabalar. Yaklaşık 2 haftadır kayıp olan 2 aylık civarı kuşum bugün bahçeme geri geldi. Oldukça kirlenmiş bir vaziyette ve parmağının birisi kan toplamış gibi. Ve şişmiş. O parmağını kullanamıyor. Ne önerirsiniz? Batikon tarzı şeylerle tedavi mi etmeliyim ya da nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz? Veterineri son çare olarak düşünüyorum
AG0WA4.jpg
8HTBWc.jpg

neden son çare? doku ölümü vb seyler olmasin diye kanatlidan anlayan bir veterinere goturun bana kalirsa.

Çok zor hocam bu ayakta kanama filan.

Benim kuşumunda tırnağı kırılmıştı öncelerden, aşırı hareketli olduğu için, iyileşmiyor heryeri kan ediyordu.

Kan taşı diye bişey varmış berberlerde ondan önerdiker yapamadım onu.

Yara bandıyla bildiğin ayağını hareket ettiremeyecek şekilde sarıp bantladım günlerce öyle kaldı zorlandı.

Ben hemşireyim, Kan toplamasına insanda olsa buz koyulur ama, kırılma olduğumu parmak ekleminde filan ben bilemem yapılacak şey ama soğuk tedavidir. Veterinere götürünüz, inkanınız yoksa eğer,

AntiBakteriyel krem sürün en azından mikrop kapmasın.

Ufak bi kürdanla sıkı olmadan sarıp buz koymak lazım ona. Yapabilirmisiniz bilmem

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geçmiş olsun hocam. Çok şanslıymışsınız, demek ki fazla uzaklaşmamış. Kaçan kuşlar kolay kolay bir daha bulunmuyor. Kan toplamasına eminmisiniz belki ayağını kestirmiş, kan kurumuştur. Kan toplaması yayılırdı benim bildiğim ama burda böyle bi durum yok resimde gördüğüm kadarıyla. O parmak şiş mi ?

Hepinize ilginizden ötürü teşekkür ederim öncelikle arkadaşlar.
Fotoğrafları attığım günün ertesi veterinere götürdüm. 20 gün boyunca hayatta kalması ve evine geri dönmesi mücadelesine, yaşama hakkına sonsuz saygı duyuyorum.
Söylediğim gibi; onun için elimden gelen herşeyi yapacağım
.
Veteriner Vitaform adlı anyibakteriyel+vitamin içerikli ilacı günde 1 defa suyuna katmamı ve furacin+madecasol adlı kremleri karıştırıp parmağa sürmemi önerdi. Bu güne değin eksiksiz uyguladım.
.
Fakat yine de içime sinmeyen birşeyler vardı. Bu sebeple başka bir veteriner arayışına girdim. 4 yıl kanatlılar üzerinde çalışmış bir veteriner buldum. Bugün ona götürdüm.
.
Parmağının kırık olduğunu söyledi, doku kaybının tam olarak gerçekleşmediğini ekledi. Diğer veteriner gibi Vitaform önerdi 12 saatte bir. Keza Vitaform denilen ilacın mucidi kendisi ve eşiymiş bunu öğrendim.
.
Furacin+madecasol kremlerini önermedi. Yarayı yumuşak tutacağını bizim ise kuruyup alttan iyileşme sürecine girmesini istediğimizi belirtti.
.
Velhasıl, bunun yerine batikon kullanmamı önerdi günde 4 defa. 3-4 gün deneyeceğiz. Pek umut olmadığını belirttti, yine de şansımızı sonuna kadar zorlayacağız. Eğer herhangi bir olumsuz komplikasyon gelişirse acilen götüreceğim. Ve malesef parmağını kesmek zorunda kalacağız.
.
Veterinerin konum bilgisini aşağı da paylaşıyorum. Alakaları muazzamdı. Gayet memnun kaldım. Yer İstanbul'da.
.

insallah uzucu seylere gerek kalmadan iyilesir toparlanir yavrucak sizi de tebrik ederim duyarliliginizdan ötürü

Geri