8 Şub 2017
18
3
3
29
merhaba arkadaşlar. 2 yaşında dişi muhabbet kuşum var 2 ay kuluçkada kaldığı için ona dokunamadım ve yuvalığı temizleyemedim. yuvalıktan çıktığından beri mantarla mücadele ediyoruz. mantar önceleri sadece gaga ve çevresindeydi ancak artık tüm vücuduna yayıldı diyebilirim. ilaç(terramycın) ve vitamin(avisol-b) kullanıyoruz tüm eşyalarımız tertemiz. En son bugün kuşçunun önerisi üzerine trosyd merhem aldık ona başladık terramycıni bıraktırdı işe yaramaz daha çok tüy döker diye trosyd e başlattı.
Karnı kanat altları başının üstü resmen tüysüz kaldı. yem yemesinde oynamasında problem yok ancak tüyleri kalmadı çok üzülüyorum. eşinden de ayırdım ne yapacağım bilmiyorum nolur yardım edin.

Ekli dosyalar

Yavuz OYMAK

Profesyonel
24 Ağu 2016
450
136
43
33
Ankara
kuşçu doğru olanı önermiş.vazelinde olurdu ama o krem daha etkili dediği gibi terramycin mantara yaramaz açık yaralara etkilidir.

Hatanız,ayırmamakta olmuş daha önceden gagasında vardı dediniz o zamanda müdahale edilebilirdi,Yapılacak birşey yok bekleyeceksiniz.Doğru teşhis ve doğru tedavi verilmiş durumda

Avisol B 10 tl lik bir vitamin 10 tl lik fayda görürsünüz, Ben şahsen önermem, SERA vitamin plus yada NEKTON vitaminleri önerebilirim Tabiki bütçeniz var ise.

Semiha Feyza BAYYURT

Profesyonel
24 Şub 2013
717
35
28
Ankara
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Kedi, Akvaryum, Diğer E. Hayvanlar
Kuş sayısı
5 ile 10 tane
Bu konuda size yardımcı olması için Nehir Halaçoğluna ulaşmanızı tavsiye ederim..Kuşlar ve raharsızlıklarında çok bilgili ve bence Türkiyede nadir kişilerden birisi..Facebook papagan okulu sayfasından yazın derim..

Kahraman KÖROĞLU

İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
25 Ocak 2014
3,221
919
113
31
İstanbul
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
20 tane ve üzeri
Geçmiş olsun. öncelikle doğru yönlendirmiş sizi arkadaş fakat bu mantardan daha çabuk kurtulmak için öncelikle mantar bulunan bölgeleri Oksikenli su yardımı ile dezenfekte etmek lazım ondan sonra Troysd mantar kremi uygulamak lazım. bu uygulamayı 4-5 gün üst üste yapar iseniz gözle görülür şekilde düzelme fark edeceksiniz. b vitamini takviyesinide eksik etmeyin kaliteli ürünler kullanmanızı tavsiye ederim yavuz beyinde önerdi gibi; nekton bio, sera vitamin plus gibi. geçmiş olsun.

8 Şub 2017
18
3
3
29
hepinize çok teşekkür ederim hala çabalıyoruz hastalığımız için biliyorum kolay değil geç kaldık. son 2 gündür kremimizi önce oksijenli su ile temizleyerek kullanıyoruz ancak sağ kanatta seyirme ve uyku hali belirmeye başladı aynı zamanda ayakları da bazen mor gibi oluyor kuşçu yapabileceğimiz bir şey yok sabır veterinerler bilmez diyor ne yapacağım kaybetmek istemiyorum kızımı .

Selçuk YÜKSEL

Profesyonel
17 Ara 2016
5,377
1,602
113
39
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Kanarya
Kuş sayısı
10 ile 20 tane
hepinize çok teşekkür ederim hala çabalıyoruz hastalığımız için biliyorum kolay değil geç kaldık. son 2 gündür kremimizi önce oksijenli su ile temizleyerek kullanıyoruz ancak sağ kanatta seyirme ve uyku hali belirmeye başladı aynı zamanda ayakları da bazen mor gibi oluyor kuşçu yapabileceğimiz bir şey yok sabır veterinerler bilmez diyor ne yapacağım kaybetmek istemiyorum kızımı .
İlk görüldüğünde yazsaydınız kısa sürede tedavi edilirdi. Neyse siz tedaviye devam edin düzelecektir. Uyuklama başladı demişsiniz. Eğer kusma ishal vb başka anormallikler de varsa yazın.

8 Şub 2017
18
3
3
29
İlk görüldüğünde yazsaydınız kısa sürede tedavi edilirdi. Neyse siz tedaviye devam edin düzelecektir. Uyuklama başladı demişsiniz. Eğer kusma ishal vb başka anormallikler de varsa yazın.
Biliyorum çok geç kaldım çok üzgünüm bu yüzden yine de elimden gelen herşeyi yapayım istiyorum başka herhangi bir anormallik yok sağ gözünün kapağı biraz şişmiş ama kreme bağlıdır diye düşünüyorum

Selçuk YÜKSEL

Profesyonel
17 Ara 2016
5,377
1,602
113
39
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Kanarya
Kuş sayısı
10 ile 20 tane
Mantar Kremini sürerken gözüne ve burun deliklerine gelmemesine dikkat edin. Ama mantarlı her yere mutlaka sürün.

8 Şub 2017
18
3
3
29
Herkese merhaba sabah dayanamayarak uzun uğraşlar sonucu bulduğum muhabbet kuşlarıyla ilgilenen veterinere götürdüm vee aslında mantarın olmadığını öğrendik sevinsem mi üzülsem mi inanın bilmiyorum kaç gündür kullandığımız ilaçlar tüy dökümüne neden olmuş yeni 2 ilaç verdi şırınga içinde ve onlara başladık 1 haftaya allahın izniyle sapasağlam olucaz hepinize çok çok teşekkür ederim her şekilde yardımcı olduğunuz için hepinizden allah razı olsun

timesinfinity

Profesyonel
23 Ağu 2016
255
82
28
Ben de oksijenli su kullanmayı bırakın dicektim.Oksijenli su mantarlı bölgeyi sıyırmak için bi defaya mahsus kullanılır sadece,tekrar tekrar değil.Yoksa derisini yakar.Neyse mantarın tüm vücuduna yayılması da pek olası değildi zaten.Veterinere gitmenize svindim.En kısa zamanda tüylenir inşallah:) Geçmiş olsun.

8 Şub 2017
18
3
3
29
Ben de oksijenli su kullanmayı bırakın dicektim.Oksijenli su mantarlı bölgeyi sıyırmak için bi defaya mahsus kullanılır sadece,tekrar tekrar değil.Yoksa derisini yakar.Neyse mantarın tüm vücuduna yayılması da pek olası değildi zaten.Veterinere gitmenize svindim.En kısa zamanda tüylenir inşallah:) Geçmiş olsun.
Çok sağolun inşallah en kısa zamanda tüylenmiş iyileşmiş yeni fotoğraflarımızla karşınıza çıkarız sayfada yardımcı olan herkesten Allah razı olsun benimle derdimi paylaşıp yardımcı oldular

• Beğen
Tepkiler: timesinfinity

Hakan24

Profesyonel
23 Ocak 2017
250
23
18
45
Herkese merhaba sabah dayanamayarak uzun uğraşlar sonucu bulduğum muhabbet kuşlarıyla ilgilenen veterinere götürdüm vee aslında mantarın olmadığını öğrendik sevinsem mi üzülsem mi inanın bilmiyorum kaç gündür kullandığımız ilaçlar tüy dökümüne neden olmuş yeni 2 ilaç verdi şırınga içinde ve onlara başladık 1 haftaya allahın izniyle sapasağlam olucaz hepinize çok çok teşekkür ederim her şekilde yardımcı olduğunuz için hepinizden allah razı olsun
İstanbulda oturuyorsanız hangi veterinere götürdüğünüzü yazabilir misiniz ? Bir de muayene ücreti ne kadar alıyorlar? İlerde lazım olabilir .

8 Şub 2017
18
3
3
29
Nolur benim kızıma dua edin bugün ilacı içtiğinden beri sağ ayağı tutmuyor veterineri aradım ama ilaçla ilgili olamaz vücut direnci düşmüş sıcak tut dedi kaloriferin yanında 3 tarafı battaniyeyle kaplı ama hala aynı gözlerini bile açamıyor nolur dua edin bize gitmesin kalsın benimle

Kahraman KÖROĞLU

İstanbul - Maslak 0538 581 96 82
25 Ocak 2014
3,221
919
113
31
İstanbul
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
20 tane ve üzeri