Karadeniz Pet

Mubiğim tünekte değil de kafes telinde duruyor

damnatiomemoriae

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştı, hep tünekte/salıncakta uyurdu. Bu gece kafesin en üst kısmında tele yapıştı ve gagasını tele geçirip bekledi. Tüneği yukarıya çıkardım, yine de telde durdu.
Sebebi ne olabilir?
Sıcaktan mı bunaldı acaba? Sanki tedirgin olmuş gibi de biraz...
Bir de çok sevdiği oyuncağını eve gelen başka kuşa verdim, yenisi gelene kadar mecbur idare edecek. :)
Bunu da çok yadırgamamıştı ama bu durum da neden olabilir mi?
Bir de kuyruğu hafif aşağı yukarı sallanıyor, buna müdahale etmem gerekir mi? Hiç mi sallanmaması gerekir yoksa hafif sallanması sorun olmaz mı?

Merhaba, muhabbet kuşum daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştı, hep tünekte/salıncakta uyurdu. Bu gece kafesin en üst kısmında tele yapıştı ve gagasını tele geçirip bekledi. Tüneği yukarıya çıkardım, yine de telde durdu.
Sebebi ne olabilir?
Sıcaktan mı bunaldı acaba? Sanki tedirgin olmuş gibi de biraz...
Bir de çok sevdiği oyuncağını eve gelen başka kuşa verdim, yenisi gelene kadar mecbur idare edecek. :)
Bunu da çok yadırgamamıştı ama bu durum da neden olabilir mi?
Bir de kuyruğu hafif aşağı yukarı sallanıyor, buna müdahale etmem gerekir mi? Hiç mi sallanmaması gerekir yoksa hafif sallanması sorun olmaz mı?

Kuşunuzun nefes alıp vermesinde bir sorun var mı? Cereyanda ya da üşütebileceği bir ortamda kaldı mı? Nefes alırken hırıltı, kafes teline gagasını dayayıp açıp açıp kapaması gibi solunum yolu hastalıklarından hangi belirtileri taşıyor?

Kuşunuzun nefes alıp vermesinde bir sorun var mı? Cereyanda ya da üşütebileceği bir ortamda kaldı mı? Nefes alırken hırıltı, kafes teline gagasını dayayıp açıp açıp kapaması gibi solunum yolu hastalıklarından hangi belirtileri taşıyor?
Cereyanda kalmamasına dikkat ediyorum, odamın penceresi açıkken ona çok esmesin diye de dikkat ediyorum ama o zaman bunalıyor sıcaktan. Serinlemesi için pencereyi açık tutuyorum biraz.
Odamda 5-6 tane küçük uçan böcek gördüm sineklik olmasına rağmen, acaba onlar mı rahatsız etmişti? Tedirgin gibiydi ve hiç böyle yapmazdı. Şu an tüneğinde uyuyor.
Kuyruğu da hafif sallanıyor ama daha önce bir gruba attığımda normal olduğunu söylemişlerdi, bazen uçunca nefes nefese kalabiliyor. Hırıltı ya da gagasını tellere geçirme gibi hareketleri yapmadı hiç. Bugün yapınca da acaba solunum sıkıntısı çekti de ondan mı yaptı diye düşünmüştüm.

Gece rahatsız olmasın diye videosunu çekemiyorum ancak sabah çekip atacağım, gece çekmeyi denediğimde de kuyruğunun sallanıp sallanmadığı pek belli olmuyordu.

Gece rahatsız olmasın diye videosunu çekemiyorum ancak sabah çekip atacağım, gece çekmeyi denediğimde de kuyruğunun sallanıp sallanmadığı pek belli olmuyordu.
Sinekler korkutmuş olabilir mantıklı. Resimde de biraz korkmuş gibi de çıkmış. Tüneğine geçip uyumaya başladıysa şükür, bahsettiğim durum gibi bir durum değil. Yine de yarın siz konuyu bi güncellersiniz

Korkmuş olabilir. Güvenini tekrar sağlarsanız eski haline döner. İlk geldiğinde bizim personel de bu hareketi yapardı. Saatlerce köşede kalırdı. Zamanla alışınca akrobatik hareketler yapmaya başladı, çok iyi parmağa gelmeye alıştı. Kafesten çıkmayı çok istiyor, susayınca kendi giriyor. Uçma becerisi de gelişti. Şurada tavana tırmanıp darıyı indiriyor. :) Şu sıralar tüy döküyor. O yüzden biraz asabi olabiliyor. Kendi haline bırakıyoruz.

Korkmuş olabilir. Güvenini tekrar sağlarsanız eski haline döner. İlk geldiğinde bizim personel de bu hareketi yapardı. Saatlerce köşede kalırdı. Zamanla alışınca akrobatik hareketler yapmaya başladı, çok iyi parmağa gelmeye alıştı. Kafesten çıkmayı çok istiyor, susayınca kendi giriyor. Uçma becerisi de gelişti. Şurada tavana tırmanıp darıyı indiriyor. :) Şu sıralar tüy döküyor. O yüzden biraz asabi olabiliyor. Kendi haline bırakıyoruz.

Benimki 3 yıldır benimle ve hiç böyle yapmamıştı, o yüzden şaşırdım. Bazen benim kuşum da şımarınca öyle hareketler yapıyor. :)
Galiba kuşum korkmuştu ama şimdi iyi. Bir de kafesi hemen yatağımın yanında duruyor, alışkın buna. Ben hareket edince falan korkmaz ama muhtemelen sinekler rahatsızlık verdi, hepsini imha ettim ben de. :D

Kuşun yer problemi var tedirgin olmuş genel karanlık ta çıkar yerini değiştirebilirsin okadar

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri