Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ishal ve koksidiyoz hakkında

Enes96

Paylaşımcı Üye
10 ay civarı dışı lutino bir kızım var. 1-2 haftadır falan hafif etrafında çok az su olan dışkı yapıyor petshoptan aldığım ishal ilacinu verince ertesi günü geçiyor 2-3 gün sonra tekrar başlıyor. Ama çok ciddi değil gibi. Genelde az sulu. Ancak az önce bu dişkıyi gördüm. Diğer dışkılarına göre çok büyük ve biraz sulu. Dışkısı yeni gibi duruyor 2 saat önce falan sultan papağanımla dişarıdalardı ve papağanım kafesin üstüne kondu. Onda dışkı durumu biraz sorunlu kafese girince ishal veya sulu dışkı yapıyor kafes dışında sağlıklı. Acaba papaganimin mi diye düşündüm ama sanmıyorum. Halsizlik vs. yok kuşta pek bir anormallik görmedim dışkı dışında. Dışkı resmini de bırakıyorum. Ne yapabilirim kızgınlık yumurtası falan olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim.

Çetesi normal kuşun resmini de ilk fırsatta paylaşacağım.

Dışkı resmi

Kuşun resmi

Bugün tekrar sulu yapmaya başladığı için ishal ilacindan yarın da vereceğim akşam da pirinç suyu vereceğim. Şimdilik bu kadar iyi geceler...

Güncel gece yaptığı dışkılar bunlar bunlarda sorun var gibi ama sabah yaptıkları gayet normal şuan oradan oraya zıplıyor yerinde durmuyor maşallah.
Ortadaki sabah yaptığı bunun gibi 3 tane var farklı yerlerde olan diğerleri belli zaten aynı yerde gece yapılmış ve kuru. Yine de ishal ilacı damlattım akşam da pirinç suyu vereceğim.

Arkadaşlar dışkısı açık yeşil genelde katı nadiren az da olsa sulu yapabiliyor 2 gün önce pirinç suyu vardı suluğunda ondan olabilir. Bu dişkıyi yeni yaptı uçarken yaptı o yüzden poposunun ucuna yapıştı ishal olduğundan olduğunu sanmıyorum ucuna yapışmış gibiydi parmağım değer değmez geldi zaten.

Gece 1 kere böyle yapmış kalan neredeyse 10 dışkının hepsi normal onun da resmi vardı fakat evden aceleyle çıkarken bulanık çekmişim ama bu dışkı hariç kalanların (10-15 dışkı) hem rengi hem şekli normal. Sulu da değiller kusma da bir anormallik yok. 10 aylık dişi.

Gece 1 kere böyle yapmış kalan neredeyse 10 dışkının hepsi normal onun da resmi vardı fakat evden aceleyle çıkarken bulanık çekmişim ama bu dışkı hariç kalanların (10-15 dışkı) hem rengi hem şekli normal. Sulu da değiller kusma da bir anormallik yok. 10 aylık dişi.
Orada 3-4 tane dışkı var resimde net görünmüyor tek bir dışkı değil sadece 1-2'si böyle sulu.

Abartılcak bir durum olduğunu sanmıyorum. Benim kuşumda daha önce ishal oldu. Daldarı verdim geçti. Daldarı alıp kafese asabilirsiniz

Abartılcak bir durum olduğunu sanmıyorum. Benim kuşumda daha önce ishal oldu. Daldarı verdim geçti. Daldarı alıp kafese asabilirsiniz
Dediğiniz gibi 2 güne bir falan veriyorum zaten ya da haftada 2-3 kere yulaf ve pirinç suyu ile de iyi oluyor. Hatta yerse haşlanmış patates de çok etkili. Sadece rengi beni kuşkuya düşürdü. Inşallah o da düzelir. Bu hafta sirke de damlattım suyuna.

Ben bu durumun daldarı ile geçeceğini düşünmüyorum. Sindirim sisteminde sorun var gibi, emin değilim. Koksidiyoz değil muhtemelen ama dışkısı böyle diye koksidiyoz yok diyemeyiz, mikroskop incelemesi gerekiyor. İmkan varsa mikroskopta incelenmesi ve swap testi çok iyi olur, ciddi birşey değil gibi ama birşey varsa erken müdahale etmek gerekir.

Ben bu durumun daldarı ile geçeceğini düşünmüyorum. Sindirim sisteminde sorun var gibi, emin değilim. Koksidiyoz değil muhtemelen ama dışkısı böyle diye koksidiyoz yok diyemeyiz, mikroskop incelemesi gerekiyor. İmkan varsa mikroskopta incelenmesi ve swap testi çok iyi olur, ciddi birşey değil gibi ama birşey varsa erken müdahale etmek gerekir.
Malesef mikroskop incelemesini bırakın kanatlıdan anlayan veteriner bile yok buralarda. Eğer devam ederse güncel resimler paylaşacağım. Bugün 20.00 gibi eve geçeceğim o zaman kontrol ederim ve size resim atarım. Cevabınız için teşekkürler.

Bu arada kuşum bir süredir kendi dışkısını yiyor engellemeye çalışsam da arada oluyor ızgara da bulamıyorum ondan kaynaklı da olabilir bu hafta sirkeli su ile kafesini tertemiz edip dışkısını kontrol altında tutacağım.

Geçen hafta pazar günü entrobac probiyotik vermiştim 10 gün kadar oldu kaç güne bir vereyim şuan belki fayda edebilir şuan vermeli miyim sultan papağanıma da aynı şekilde bugün hafif hapşırdığını gördüm başka bir sorunu yok bağışıklığı güçlensin diye vermeyi düşünüyorum.

Güncel sanırım muhabbet kuşum yaptı dişarıdalarken.

Geri