Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu krizi

Benim 10 yaşındaki kuşumda son zamanlarda öyle olmaya başlamıştı birden ilk kez duyduğumuzda korkmuştuk kendinş kitliyo çok bağırıyodu elime alıyordum yavaşça sakibleştiriyordum bi kaç dkk sürüyodu ama baktık bı kaç gün ardı ardına olmaya başladı sonrasında öldü inş kurtarılır kuşun bu sitede çok yardımcı oluyor insanlara
Kuşunuza üzüldüm ölünce çok kötü oluyor bayada büyükmüş ya :(
Benimki 2-3 aya yaklaştı hala böyle inşallah iyileşir çok seviyorum çok üzülürüm ölürse
Sağolsunlar herkes çok ilgili gerçekten

Kuruma değil, kuruma hastalığı başka birşey. Bu kuşta salmonella hastalığı var benim tahminim. Dışkısı ve bilirtiler uyuyor.

Yarın ilaç alicaktim ama bugün kuşun göğsüne iyice baktım sivri geldi baya bide rengine baktım gri siyah arası bir renk gibiydi, bunlar kuruma hastalığı belirtileri degilmi gerçi diğer sağlık kuşumda oyle gibi ama bilemedim
Bide kanadının arasında kırmızılık var

Son düzenleme:
İlaçlara başlamadan önce probiyotik vermen lazım, suluğuna ev yapımı yoğurt suyu katabilirsin (bir tatlı kaşığı)

2 gün probiyotik verdikten sonra, 3 gün ERCEFURYL şuruptan 3-4 damla suluğa damlatıp uygulucaksın (hergün tazeliceksin). Ara vermeden 3 günde LARGOPEN şurup kullanıcaksın, aynı şekilde suluğuna 3-4 damla damlatıcaksın (toz formundadır şişede işaretli yere kadar su ekleyip çalkaladıktan sonra şurup olur). İlaçları buzdolabında muhafaza et.

Bu iki ilacı kullandıktan sonra, tekrar 2 gün probiyotik 1 günde vitamin takviyesi yapıcaksın.

Toplamda 11 gün tedavi uygulucaksın. Bu sırada kuşu ve dışkısını gözlemleyip gelişmeleri yaz mutlaka.

Not : Bu ilaçlar ve uygulama sadece tavsiyedir. Kullanıp kullanmamak kendi sorumluluğundadır.

Ercefurly şurubu büyük tam dolu sulugami damlaticam

Çok kötü hale geldi bugün hiç yem yemiyor ve tünekte duramiyor başı arkaya doğru çeviriyor sallanıyor dengesiz baya .ercefurly surubu siringayla zorla verdim ercefurly yerine önce antibiyotik versem olurmu

Yarın ilaç alicaktim ama bugün kuşun göğsüne iyice baktım sivri geldi baya bide rengine baktım gri siyah arası bir renk gibiydi, bunlar kuruma hastalığı belirtileri degilmi gerçi diğer sağlık kuşumda oyle gibi ama bilemedim
Bide kanadının arasında kırmızılık var

Göğüsündeki sivrilik zayıflıktan kaynaklanıyor, her zayıflama kuruma değildir.

Kuruma hastalığına sebep olan megabakter adında bir mantar bakterisidir. Ve kurumanın tedavisinde etkili olan ilaçlar sadece ''Amphotericin b'' etken maddeli ilaçlardır. O ilaçlarda veteriner tarafından kuşa enjekte edilerek kullanılır.

E-coli, Salmonella gibi bakteriyel hastalıklarda ve diğer mantar hastalıklarında da, zayıflama (jilet göğüs) görülür. Bu gibi durumlarda da kuş kuruma zannedillir, ama alakası yoktur. Ve çeşitli antibiyotiklerle kuşu kurumadan kurtardığını iddaa edenler, kurumadan değil diğer hastalıklardan kurtarmışlardır.

Yani bu konuda aslında birçok bilgi kirliliği var internette. Adam youtube'a video atmış ve başlıktada kurumaya %100 çözüm demiş :) Bakıyosun videoya mikostatin ilacını gösteriyo :D kuşu kurumadan kurdardım diyo :) Yaw kardeşim sen sadece mantar hastalığını tedavi ettin (Candiasis vb.). Kuruma zannetmesinin sebebide kuşun zayıf olması. Kuruma hastalığı bu gibi ilaçlarla tedavi edilemez, he ediliyosada kuruma değildir zaten.

Senin kuşuna gelirsek eğerki elimizde dışkı tahlili ve doku tahlili olsaydı, ozaman hastalığının kaynağını tam olarak anlayabilirdik. Ve tedavisi konusunda daha net olurduk. Ancak şuan için sadece dışkının görünüşüne ve kuştaki diğer belirtilere bakarak yorumluyoruz. Dediğim gibi elimizde dışkı analizi ve doku analizi yok, o yüzden kesin hastalığı şudur diyemez kimse anlatabiliyormuyum.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Göğüsündeki sivrilik zayıflıktan kaynaklanıyor, her zayıflama kuruma değildir.

Kuruma hastalığına sebep olan megabakter adında bir mantar bakterisidir. Ve kurumanın tedavisinde etkili olan ilaçlar sadece ''Amphotericin b'' etken maddeli ilaçlardır. O ilaçlarda veteriner tarafından kuşa enjekte edilerek kullanılır.

E-coli, Salmonella gibi bakteriyel hastalıklarda ve diğer mantar hastalıklarında da, zayıflama (jilet göğüs) görülür. Bu gibi durumlarda da kuş kuruma zannedillir, ama alakası yoktur. Ve çeşitli antibiyotiklerle kuşu kurumadan kurtardığını iddaa edenler, kurumadan değil diğer hastalıklardan kurtarmışlardır.

Yani bu konuda aslında birçok bilgi kirliliği var internette. Adam youtube'a video atmış ve başlıktada kurumaya %100 çözüm demiş :) Bakıyosun videoya mikostatin ilacını gösteriyo :D kuşu kurumadan kurdardım diyo :) Yaw kardeşim sen sadece mantar hastalığını tedavi ettin (Candiasis vb.). Kuruma zannetmesinin sebebide kuşun zayıf olması. Kuruma hastalığı bu gibi ilaçlarla tedavi edilemez, he ediliyosada kuruma değildir zaten.

Senin kuşuna gelirsek eğerki elimizde dışkı tahlili ve doku tahlili olsaydı, ozaman hastalığının kaynağını tam olarak anlayabilirdik. Ve tedavisi konusunda daha net olurduk. Ancak şuan için sadece dışkının görünüşüne ve kuştaki diğer belirtilere bakarak yorumluyoruz. Dediğim gibi elimizde dışkı analizi ve doku analizi yok, o yüzden kesin hastalığı şudur diyemez kimse anlatabiliyormuyum.
Anladım kusura bakmayın cahillikten soruyorum
Ama suan kuşum çok kötü largopeni hemen verebilir miyim bide ne kadar suya katacagom

Ağzına damlattim şuan kafesin dibinde yatıyor inşallah ölmez ama çok kötü görünüyor bianda nasıl böyle oldu anlamadım dün rüyamda da öldüğünü görmüştüm ölürse ne yaparım :(

Durumu kötüyse largopeni kullan hemen, normal tam dolu suluğa 3-4 damla damlatıcaksın. Extra kuşun ağzına da bir damla damlatabilirsin durumu çok kötüyse.
Tamam doza dikkat ederek yaptım sulugada koydum içmiyor ama ben siringayla iciririm durumunu yazarım yine

Kuşa bişeyler yedirmeye çalış, dal darı al kırması kolay kuş sever. Yumurta maması yapıp koy beslenmesi lazım.

Gagasını açmıyor yumurta hiç yediremedim, dal darım evde yok heryerde kapalı ya

Ekli dosyalar

• 15656016028556263690100011939131.jpg
    15656016028556263690100011939131.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 40
Geri