Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Sık Kaşınma ile Kendini Kanatma ve Deride Yaralar

bb_mama

Yeni Üye
11.jpg
22.jpg
33.jpg

Merhabalar. Kızım boncuk 3 yıldan uzun bir süredir bizimle birlikte. Eskiden buna benzer olarak gaga altı tüyü dökülmesi ve kanama durumumuz oldu ancak kendi tedavimizle iyileştirdik. Daha sonra uzunca bir süre hiçbir sorunumuz olmadı, tüylerimiz yerine gelmişti. Ancak bu yıl boncuk yumurtladı ve haliyle tüneğinde yumurtalarının üzerinde uzunca bir süre kaldı, bu süreçte gerçekten bizim beslemelerimiz dışında ne doğru düzgün beslendi ne de sıvı aldı. Çok asi bir kuş olmasına rağmen anne olduğu süreçte eşi biraz baskın geldi ve tüneğinden dışarı çıkar çıkmaz eşi onu rahatsız ettiği için geri kaçtı. Böyle bir süreçten geçtik ve maalesef bebeklerimiz gelişmedi, aynı zamanda boncuk çok yıprandığı için eşinden ayırmak durumunda kaldık tekrar yumurtlama olmasın diye çünkü eşi hiç rahat bırakmıyor hayvanı. Eşinden ayırdıktan sonra ikisine ayrı ayrı bakmaya başladım farklı yerlerde ve boncuk bu süreçte bayağı toparlamış eski haline dönmüştü, yem yiyor su içiyor dışarı çıkıyor uçuyor vb. ilk geldiği dönem gibi hareketli ve canlıydı. Tek sorunumuz bu tip yaralarımız. İlk ayrılma dönemi sonrası daha doğrusu tünekte bir süre kalıp normale çıktıktan sonra kısmını vurgulamak daha doğru olur aşırı kaşınma yaşadı gaga yanında yine böyle bir yara çıktı ve bir süre sonra temizleyip krem kullanarak düzelttik, dışarı çıkıp bir şekilde suda kendini yıkamasını da sağladık. Tam tüylerimiz yine çıkmaya başlamıştı ki yara tekrar etti ve şu an gaga altına da sıçramış durumda. Aynı zamanda ara ara aşırı derece de kaşınıyor ve gagasını kaşımak için yemlik kenarlarını dahi kullanıyor. Demin kafesini temizledim, o esnada yine kendini kanatıp yara kabuğunu kopardı ve şu an rahatladığı için sanırım kaşınmadan sessizce oturuyor. Bunun sebebi ne olabilir size danışmak istedim. Bit,pire tarzı bir şey kendi kendine olmaz diye okudum aynı zamanda altındaki gazete kağıdını ve yıkandığı suları sürekli kontrol ediyorum bit tarzı bir şeye denk gelmedim. Uyuz olabilir diye düşünüyorum ama emin olamıyorum çünkü bazen çok stresli olduğu durumlarda bu şekilde kaşındığı oluyor. Bunun sebebi bir hastalık mı yoksa stresli olması mıdır? Eğer sizler de uyuz ya da buna benzer bir hastalık olduğunu düşünüyorsanız tedavisi için ne kullanabilirim? Böyle olunca kafesini alıp oyuncaklarından yemliklerine kadar sirkeli suyla dahi temizliyorum ama durum tekrar yaşanıyor ve ben yaralarını iyileştirmek istiyorum. Etrafımızda güvenilir ve kuşlarla ilgilenen bir veteneriner olmadığından yavrumu kendim iyileştirmek istiyorum eğer mümkünse. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bit , Pire ve Kene türlerine genel olarak dış parazit denir. Birde

Bit , Pire ve Kene türlerine genel olarak dış parazit denir. Birde Akarlar vardır bunlar çok daha küçük parazitlerdir gözle görülmesi imkansızdır. Mikroskop altında görülürler. Kuşunuzu mutlaka bir veterinere göstermeniz gerek.

Bit , Pire ve Kene türlerine genel olarak dış parazit denir. Birde Akarlar vardır bunlar çok daha küçük parazitlerdir gözle görülmesi imkansızdır. Mikroskop altında görülürler. Kuşunuzu mutlaka bir veterinere göstermeniz gerek.
Anladım mümkün olan en yakın zamanda götüreceğim, teşekkürler 🙏🏻

Geri