Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum aylardır hasta, sağlıklı halini çok özledim

Yuuki Asuna

Yeni Üye
Merhaba,
Buraya yeni katıldım, aslında kuşum her hasta olduğunda burdaki benzer konuları okuyordum, şimdi size şahsen danışabilmek için üye oldum.

Muhabbet kuşum yaklaşık 4 yaşında. Aldığımızda daha yavruydu, bu nedenle bize geldiği zamandan itibaren bu şekilde hesaplıyorum.

1EW03p.jpg

Bu güzel yavrumun ilk bize geldiği hali. 4 yıl önce.

Y6LRal.jpg

Bu da hastalıkları baş göstermeden önceki hali.

pn3VA0.jpg

Bu da yaklaşık 1 yıldır bizimle olan erkek cennet papağanım. Kendisini satın almadım, sokakta çok korkmuş halde çalılıkların arasında gördüm ve eve getirdim, o zamandan beri bizimle beraber. Papağan bazen üstünlük kurma çabasına girse de ikisi çok çok iyi arkadaşlar. Aralarında çiftleşme davranışı gibi bir durum hiç olmadı.

Sırayla anlatacak olursam, bu yıl tam hatırlamıyorum ancak ocak ayları civarında muhabbet kuşum ilk kez yumurtladı. Hatta dişi olduğunu bile bu şekilde keşfettik. Sonrasında yumurtalar boş olduğu için bize petshop sahibinin söylediği üzere yumurtayı kafesten aldık. Bunun üzerine muhabbet tam 6 yumurta daha yaptı. Tabi yumurtalar arasında farklı zaman aralıkları oldu. Ocak ayından ilkbahara kadar yumurtlama sürecindeydi. Daha sonra kuyruğunda aşağı yukarı sallanma, nefes alırken sallanma ve halsizlik gibi belirtiler görüp veterinere götürdüm. Veteriner hekim baytril ve birtakım ilaçlardan karışım yapıp suyuna katmamı istedi. Yaptım. Bunun yanında zaten vitamin mineral takviyeleri, ek gıdalar, kumu ve mürekkep balığı kemiği vs her şeyi sağlıyordum.

Bir süre düzelir gibi oldu ancak hep tam olarak anlayamadığım bir şeyler vardı. Bir buçuk ay kadar önce yavrumun kakasında sindirilmemiş yemler olduğunu farkettim. Hemen veterinere götürdüm. Veteriner bana kuşun sindirim sisteminde bir problem olduğunu, çok zayıflamış olduğunu ve hatta kas erimesinin bile başlamış olabileceğini söyledi. Sanırım baytril olduğunu düşündüğüm bir antibiyotik, Aminosol isimli bir vitamin ve Ensure isimli bir sıvı gıda verdi ve bunları şırıngayla içirmem gerektiğini söyledi. Bunları 10-15 gün uyguladım ve kuşum inanılmaz canlandı ve hareketlendi. Ama hala kakasında yem vardı. Sonra iki üç hafta kadar önce bir muhabbet kuşu üreticisiyle konuştuğumda bana çoğu veterinerin kuşlardan anlamadığını ve kuşumun hastalığının tedavisi için Flucan veya Triflucan kullanmam gerektiğini söyledi ve daha kolay sindirileceği için bana darı ve kanarya yemi verdi. Flucan kullandım suyuna damlatarak ve kakası düzeldi şu an. Çok az kilo da aldı gibi hissediyorum zira kanarya yemini çok sevdi. Artık normal yem de vermeye başladım ve hala kakasında yem görmüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor.

Ancak şimdi yine halsizleşti, ısırma huyu başladı ve inanılmaz büyük kakalar yapmaya başladı. 2-3 cm çapına erişen kakalar. Ve karnının alt tarafı yine şişti, yumurtlayacakmış gibi sürekli kafesin dibine inip yatıyor. Uzun süredir vermiyordum ama yine flucan verdim ve kakası bir süredir daha normal boyutlarda ancak şimdi de böyle beyazımsı tuhaf bir şey var kakasında. Fotoğrafta üst kısımdaki dışkı kümesine bakarak daha iyi görebilirsiniz bahsettiğim beyazımsı şeyi. Bu nedir ve neden kaynaklanır, bir tehlike göstergesi midir? Ve kuşuma artık flucan kullanmaya devam etmeli miyim, bu huysuzluğu ve halsizliği yumurtlayacak olmasından mı kaynaklıdır? Eğer öyleyse sürekli yumurtlaması neden kaynaklanıyor olabilir ve bu ona zarar verir mi? Önlemek için yapabileceğim bir şey var mıdır? En ufak bilgi kırıntısına dahi açığım, çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ancak okuyacak ve yardım edecek biri olursa çok minnettar kalırım.

Not: İpucu olabilir mi bilmiyorum ama yaklaşık iki gün önce daha önce hiç yapmadığı şekilde durduğu yerde bayağı bayağı sarsılarak ve kafasını sanki boğuluyormuş gibi sallayarak kahverengi yem gibi şeyler kustu. Kusma olayı yaklaşık 1 dakika sürdü ve çok korkmuştuk.

g60RmN.jpg

Son düzenleme:
Oncelikle kafes tabanini sık sık temizleyin dıskısı bakteriyel. Kus cereyanda mi kaldi? Pek okuyamadim yazinizi cok uzun. Yumurtlamasi icgudusel bunu engelleyemezsiniz fakat kizismasini geciktirebilirsiniz elma vererek. Cok sık sebze veriyorsaniz vermeyin. Sorunlu olan kusunuzun fotografi var mi baska?

Dışkısı anormal. Kuşta yumurta şişkinliği varsa kızışma yumurtası yapıyor olabilir. Hangi şehirdesiniz? İstanbuldaysanız floryadaki istvet öneriliyordu bir araştırın.

Oncelikle kafes tabanini sık sık temizleyin dıskısı bakteriyel. Kus cereyanda mi kaldi?

Şu anki hali bu şekilde, çok halsiz ve huysuz. Bakteriyel hastalık tedavisi için bir şeyler önerebilir misiniz? Cereyanda bırakmamaya çalışıyorum bilmiyorum yine de arada hapşırıyor, bünyesi çok zayıf hemen üşütüyor galiba.
RDZA8R.jpg

Bu şekilde karnının alt tarafı şişik ve kabarık duruyor hep.

pn3AMa.jpg

Dışkısı anormal. Kuşta yumurta şişkinliği varsa kızışma yumurtası yapıyor olabilir. Hangi şehirdesiniz? İstanbuldaysanız floryadaki istvet öneriliyordu bir araştırın.

İstanbul'dayım ancak dediğiniz yere gitme imkanım yok. Başka ne önerebilirsiniz?

Şu anki hali bu şekilde, çok halsiz ve huysuz. Bakteriyel hastalık tedavisi için bir şeyler önerebilir misiniz? Cereyanda bırakmamaya çalışıyorum bilmiyorum yine de arada hapşırıyor, bünyesi çok zayıf hemen üşütüyor galiba.
RDZA8R.jpg

Bu şekilde karnının alt tarafı şişik ve kabarık duruyor hep.

pn3AMa.jpg

İstanbul'dayım ancak dediğiniz yere gitme imkanım yok. Başka ne önerebilirsiniz?
Hasta göründüğü kesin. Dışkıları da tuhaf. Keşke dediğim yere gidebilseniz çoğu kişi memnundu. Şu konuya bakın istanbul için yazılmıştır veteriner adları http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/guvendigimiz-veteriner-hekimleri-paylasalim.17819/

Geri