Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum Hamilemi?

erenkv

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar dişi muhabbet kuşum kanatlarını aşağı bırakmış ve kuyruğu sürekli hareket ediyor( Videodan bakabilirsiniz ). Hamilemidir ne zaman yumurtlar?(Yuvaya girdiğini 1 kere gördüm uzun zamandır) Hastalık vs olamaz değilmi ?

Yumurta var gibi gorunuyor kac gundur boyle yapiyor ve popo kısmınıda cekebilirseniz atabilirmisiniz

Ekli dosyalar

• IMG_20211215_164819-min.jpg
    IMG_20211215_164819-min.jpg
    434.6 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20211215_164432-min.jpg
    IMG_20211215_164432-min.jpg
    350.3 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20211215_164527-min.jpg
    IMG_20211215_164527-min.jpg
    343.1 KB · Görüntüleme: 36
Kalsiyum eksikliği var muhtemelen, kalamar kemiğini tüketiyor mu

Evet kalsiyum eksikliği var. Grit kum ve kalamar kemiğini kafesten eksik etmeyin. Eğer yine sıkıntı olursa, Tavuk yumurtasını güzelce yıkayın. Bir tas içine 1,5 çay kaşığı tuz atın ve su ekleyerek kısık ateşte yumurtayı pişirin . Pişen yumurtanın kabuklarını içindeki zarı temizleyerek ve ufalayarak mamalık içinde kuşa verin.

Evet kalsiyum eksikliği var. Grit kum ve kalamar kemiğini kafesten eksik etmeyin. Eğer yine sıkıntı olursa, Tavuk yumurtasını güzelce yıkayın. Bir tas içine 1,5 çay kaşığı tuz atın ve su ekleyerek kısık ateşte yumurtayı pişirin . Pişen yumurtanın kabuklarını içindeki zarı temizleyerek ve ufalayarak mamalık içinde kuşa verin.
Teşekkürler. Peki yuvaya değilde yere yumurtlamasınım sebebi nedir? Yuvaya girdiğini hiç görmüyorum 1 kez görebildim

Teşekkürler. Peki yuvaya değilde yere yumurtlamasınım sebebi nedir? Yuvaya girdiğini hiç görmüyorum 1 kez görebildim
Rica ederim. Yuva'ya alışamamış veya yuvalıktan korkuyordur bu yüzden girmiyordur. Yuvalıkta kendini güvende his etmedikleri için bazı kuşlar girmiyor yuvalığa. Yuvalığın havalandırma delikleri küçük veya sayısı az ise yuva karanlık oluyor kuşlar bu yüzden rahatsız olabiliyorlar.

Rica ederim. Yuva'ya alışamamış veya yuvalıktan korkuyordur bu yüzden girmiyordur. Yuvalıkta kendini güvende his etmedikleri için bazı kuşlar girmiyor yuvalığa. Yuvalığın havalandırma delikleri küçük veya sayısı az ise yuva karanlık oluyor kuşlar bu yüzden rahatsız olabiliyorlar.
Yuvalığı petshoptan aldım normal orta boy yuvalık. Doğurdu doğuracak 2. Yumurtayı nefes nefese ama yuvaya girdiğini daha göremedim yere yumurtluyor. Nasıl alıştırabilirim yuvalığa zorla soksam olurmu öbür türlü boşa gidiyor yumurtalar yavrularını çok merak ediyorum ama yere yumurtluyor... Birde orta boy kalamar kemiği aldım 12 saatte bitirdi ve bir baktım hepsini kemirip kafesin altına dökmüş. Biraz izledim kemiriyor yemeden aşağı atıyor boşa gidiyor. Bu iki soruna yardımcı olursanız çok sevinirim 🙌

Yuvalığı petshoptan aldım normal orta boy yuvalık. Doğurdu doğuracak 2. Yumurtayı nefes nefese ama yuvaya girdiğini daha göremedim yere yumurtluyor. Nasıl alıştırabilirim yuvalığa zorla soksam olurmu öbür türlü boşa gidiyor yumurtalar yavrularını çok merak ediyorum ama yere yumurtluyor... Birde orta boy kalamar kemiği aldım 12 saatte bitirdi ve bir baktım hepsini kemirip kafesin altına dökmüş. Biraz izledim kemiriyor yemeden aşağı atıyor boşa gidiyor. Bu iki soruna yardımcı olursanız çok sevinirim 🙌
Bu canlı bir kuş . Hangi sebepten yuvalığa girmiyor bunu anlamak için deneme yapmak gerekiyor. Kesinlikle kuşu zorla yuvalığa sokmayın. Kuş strese girer.
1.) Kuş yuvalığı beğenmemiş olabilir.
2.) Kuş yuvalıktan korkuyor olabilir.
3.) Kuş yuvalığa girdiğinde korkunun dışında yuvalıkta kendini güvende his etmiyor olabilir.
4.) Kafesin durduğu yerde önemli. Buna da dikkat edin.

Kuşlar kalamar kemiğini yemezler. Ben kafese koydum, bunu bitireceksin gibi bir durum söz konusu değil. Evet kuşlar kalamar kemiğini kemirirler. Bu kemirme sırasında diline ve gagasının iç kısmına bulaşan kalamar kemiği tozlarını vücutlarına alırlar.

Bu canlı bir kuş . Hangi sebepten yuvalığa girmiyor bunu anlamak için deneme yapmak gerekiyor. Kesinlikle kuşu zorla yuvalığa sokmayın. Kuş strese girer.
1.) Kuş yuvalığı beğenmemiş olabilir.
2.) Kuş yuvalıktan korkuyor olabilir.
3.) Kuş yuvalığa girdiğinde korkunun dışında yuvalıkta kendini güvende his etmiyor olabilir.
4.) Kafesin durduğu yerde önemli. Buna da dikkat edin.

Kuşlar kalamar kemiğini yemezler. Ben kafese koydum, bunu bitireceksin gibi bir durum söz konusu değil. Evet kuşlar kalamar kemiğini kemirirler. Bu kemirme sırasında diline ve gagasının iç kısmına bulaşan kalamar kemiği tozlarını vücutlarına alırlar.
Teşekkür ederim tekrardan. Son bir sorum olacak uzun zamandır merak ettiğim bir konu. Daha önce bir petshop kuşlara arıtma suyu kullanmayın kuşa zararı dokunabilir ve arıtma suyuna koyulan ilaç/vitamin etki etmez demişti. Bende o günden beri su için ek para verip kuşlara market suyu veriyorum. Çok iyi bir arıtmam var insanlara bile faydalı diye duymuştum. Kuşlara arıtma suyu versem / vitamini arıtma suyu ile versem bir zararı dokunur mu?

Rica ederim. Benimde su arıtıcım var ve sadece mutfak işlerinde kullanıyorum. Su arıtıcıları sudaki tüm mineralleri tutuyor. Bu mineraller biz canlılar için çok önemli. Evet belki temiz su içiyoruz ama değerli olan her şeyi alınmış su içiyoruz. Ben kuşlarıma içmeleri için damacana su kullanıyorum. Arıtma suyunda vitaminler ve ilaçlar fayda etmez dememiz yanlış olur. Arıtılmış suda da ilaçlar normal şekilde fayda eder.