Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum tüye mi girdi anlamıyorum

Xartemis

Meraklı Üye
Muhabbet kuşum 2 gündür aşırı keyifsiz sürekli uyukluyor. Yemini yiyor fakat az, dışkısı normal ama sürekli uyuyup tüylerini kabartması beni tedirgin etti. Lütfen yardım eder misiniz? (Çok yeşil olan dışkıyı ben ezdim)

Ekli dosyalar

• 20191113_082642.jpg
    20191113_082642.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 71
  • 20191113_082842.jpg
    20191113_082842.jpg
    968 KB · Görüntüleme: 72
Kuşunuz tüyde bu dönemde çokta keyfili olmalarını beklemeyin. B vitamini takviyesi yapıp tüyden hızlıca çıkmasına yardımcı olun..

Kuşunuz tüyde şuanda bu yüzden halsiz olması, yorgun gözükmesi ve uyuma isteğinin kesinlikle bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte 2 günde 1 olacak şekilde suluğuna B vitamini damlatarak bu süreci kuşlar açısından kolaylaştırabilirsiniz hemde sağlıklı tüylere kavuşur. Sırf tüy yüzünden 2 haftadır yuva hazırlığını bırakan dişi kuşum vardı, tüylerinin düzene girmesiyle tekrar hazırlığa devam etti. Buda basit bir örnek yaşadığınız durum açısından.

* Yemliğin sadece tabanını dolduracak ayarda yulaf verirseniz tüy dökümü süresini kısaltabilir ve aynı şekilde kuşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Fazlasının aynı şekilde tüye sokucağınıda unutmamak gerekir. Hayırlı günler.

Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim, B vitamini takviyesine dün başladım ama neredeyse hiç su içmiyor. Bu yüzden ben suluğu yanına götürüyorum o şekilde içiyor. Kafesini dün temizleyip elma suyuyla dezenfekte ettim. Dışkısı kenarında yeşil renk bırakıyor 2 gündür. Bir enfeksiyon belirtisi değildir umarım. Ilk fotoğraf dünkü dışkısı, ikincisi bu sabahki. Önceden hiç olmazdı son 4 gündür dışkısı poposunda da yapışık kalıyor. Kendi düşürüyor sonra ama yine de önceden hiç olmadığı için endişeleniyorum.

Ekli dosyalar

• 20191114_082155.jpg
    20191114_082155.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 42
  • 20191115_081701.jpg
    20191115_081701.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 34
@Ahmet ASLAN bağırsak enfeksiyonu olabilir mi? Yoksa tuydeyken de iştahsızlık böyle dışkı olur mu?

Kuşun dışkısının yapıştığına eminmisiniz ? Yapışsa kabızlık olur. Fakat dışkılar kabız dışkısı değil. Herhangi bir sorun yok multivitamin le destekleyin kuşu..

Kuşun dışkısının yapıştığına eminmisiniz ? Yapışsa kabızlık olur. Fakat dışkılar kabız dışkısı değil. Herhangi bir sorun yok multivitamin le destekleyin kuşu..
Bi aşırı sulu su gibi yapıyor bi normal yapıyor ben de anlamadım ne yapacağımı. Kafesten çıkıp oynuyor arada oyuncağıyla ama dışkılarının son 3ü sadece su gibi beyaz kısmı var. Ishal olsa sürekli su içer diye düşünüyorum ama suyu o kadar içmiyor. Yem yedirdim az önce kendisi az yiyor da. Peki son bir soru daha soracağım. Multivitamin ve B vitaminini aynı anda suluğuna koyabilir miyim sıkıntı olur mu? Şu an sadece B vitamini kullanıyorum ama diğer vitaminlere de ihtiyacı var gibi.

Bi aşırı sulu su gibi yapıyor bi normal yapıyor ben de anlamadım ne yapacağımı. Kafesten çıkıp oynuyor arada oyuncağıyla ama dışkılarının son 3ü sadece su gibi beyaz kısmı var. Ishal olsa sürekli su içer diye düşünüyorum ama suyu o kadar içmiyor. Yem yedirdim az önce kendisi az yiyor da. Peki son bir soru daha soracağım. Multivitamin ve B vitaminini aynı anda suluğuna koyabilir miyim sıkıntı olur mu? Şu an sadece B vitamini kullanıyorum ama diğer vitaminlere de ihtiyacı var gibi.
Bence dönüşümlü verin bir ondan bir ondan. Aynanda ikisi karışmasın şahsi fikrim. Ya da iyi bir multivitamin verirseniz içeriğinde zaten B vitamini de vardır.

Haftada 2 kere birer sefer verin sorun olmaz dışkısını toplamak için sade yulaf verin yesin o da B vitamini. Tüy döneminde 3 günde 1 mamalık verebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim herkese. Bundan sonra iyileşmesini bekleyeceğim ve yarın hemen yulaf alacağım. Darı ve haşlanmış patates veriyordum ishali kessin diye ama işe yaramıyor. Yulaf B vitamini de olduğu için daha iyi bir seçenek olacak gibi yarın hemen deneyeceğim.

Çok teşekkür ederim herkese. Bundan sonra iyileşmesini bekleyeceğim ve yarın hemen yulaf alacağım. Darı ve haşlanmış patates veriyordum ishali kessin diye ama işe yaramıyor. Yulaf B vitamini de olduğu için daha iyi bir seçenek olacak gibi yarın hemen deneyeceğim.
yulaflar petshoplarda 5 tlye satar açık yerlerden almanı önermem paket halinde al

yulaflar petshoplarda 5 tlye satar açık yerlerden almanı önermem paket halinde al
Açık kullanmıyorum, bir önceki kuşumu açık yemden dolayı kaybettim hiçbir şeyini açık almıyorum artık. :( sabah petshoptan alacağım. Teşekkür ederim tekrar herkese. Bugün daha iyiydi oyuncağıyla bile oynadı. Yine uyudu ama ilk günkü kadar çok değil :)

• Beğen
Tepkiler: Kca
İshali takipteyim saatte bir kontrol ediyorum. Inşallah ilerlemez.

Açık kullanmıyorum, bir önceki kuşumu açık yemden dolayı kaybettim hiçbir şeyini açık almıyorum artık. :( sabah petshoptan alacağım. Teşekkür ederim tekrar herkese. Bugün daha iyiydi oyuncağıyla bile oynadı. Yine uyudu ama ilk günkü kadar çok değil :)
benim kuşum Minik görebiliceğin en hayat dolu kuşlardandır ama tüye girince taş gibi oluyor enerjisi kalmıyor iki gözümün çiceğinin

Lütfen sürekli olarak haber verin bizde merak ediyoruz kuşların hallerini
Dün çok daha iyiydi biraz daha hareketliydi, dışkısını yine bazen sadece su yaptı ama şu an normal. Bazen sadece su yapıyor ama sonra düzeliyor. Yem yemeyi 2 gün önce tamamen bırakmıştı elimle yediriyodum. Dün elimle verdiğimi kabul etmeyip kendi yemlikten yedi yani bu da iyiye işaret diye düşünüyorum. Yulafını yiyor vitaminli suyunu veriyorum. Arada bir esniyormuş gibi gagasını açıyor ama ben esniyor diye düşünüyorum umarım öyledir :) bugün de daha iyiye gideceğini umuyorum :)

Aman iyi olsun, sevindim. Esniyor gibi yapıyor değil mi yani nefes almaya çalışıyor gibi değil? Ara sıra sulu olabilir genelde normalse sorun olmaz.

Geri