Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yumurtasını kırıyor ?

Sunay caliskan

Meraklı Üye
Arkadaşlar muhabbet dişi kusum bunu ikinci defa yapiyor yaklaşık olarak 2aydan beri bendeler bir ay önce dişi yumurtladi benim baktığımı gördükten sonra yumurtayı kırdı kıskandığı için veya korkuyu için kırdığını düşündüm 3gun önce yumurtladi dün yumurta duruyordu ama üzerine yatmadı bu sabah baktım ikinci yumurta geldi mı diye ama yumurtayı yine kırmış kırması için neler yapabilirim bilgisi olan var mı ?

Stress den olabilir cok acip baktiysaniz ve kalsiyum eksikligi olabir kafeste kalamar kemigi varmi?

Kuşlar üst katta duruyorlar üç gün önce baktım birde az önce kafeslerinde kalamar kemiğide var gaga tasida var ama kalamar kemiğini pek kullanmıyorlar gibi

kardesim yukara yazmisin benim baktimda sonra kirmis dedin stress olma ihtimali yuksek bence hic bakmamaliydin.

her kus ayni degil biri kirar biri kirmaz baktiginda(rahatsiz etinde)

ve daha yeni dedigim gibi kalsiyum eksikligi.

kalsiyum eksikligine ne yapabilirsin onu bilmiyor

Yatmadigini görünce baktım zaten ben baktığımda yumurta kırılmıştı onu demek istiyorum bu bir alışkanlık mı diye soruyorum yinede sagol

Her olasılık olabilir ,belki erkek bilerek kırmıştır.
veya siz evde yokken birileri onları rahatsız edici bir ses .vs yapmış olabilir.
veya bir alışkanlıktır. 2.kuluçkada yine aynı durum olursa dişiyi değiştirin derim .

Her olasılık olabilir ,belki erkek bilerek kırmıştır.
veya siz evde yokken birileri onları rahatsız edici bir ses .vs yapmış olabilir.
veya bir alışkanlıktır. 2. kluçkada yine aynı durum olursa dişiyi değiştirin derim .
Erkek kirarsa 2.kuluckada ozaman nolacak? disinin sucu ne?

Bu zaten bende 2.kuluckasi ilkinde disi kuş kırdı kafesin içine attı benim yanımda o zaman odamdaydi kuşlar stres vb şeylerden diye dusundum üst kata çıkardım yanlarında 2cift kuşum daha var onlarla birlikteler benden başka kimse girmiyor yanlarina

Bu zaten bende 2.kuluckasi ilkinde disi kuş kırdı kafesin içine attı benim yanımda o zaman odamdaydi kuşlar stres vb şeylerden diye dusundum üst kata çıkardım yanlarında 2cift kuşum daha var onlarla birlikteler benden başka kimse girmiyor yanlarina

ozaman yumurtaları alıp yuvalıpa sahte bir yumurta koy.
o gerçek yumurtaları diğer çiftinin yuvalığa koyabilirsin.
sahte yumurtaları sert oldukları için kıramayacaktır ve bu alışkanlığından vazgeçcecektir dişi veye erkek.

Yatmadigini görünce baktım zaten ben baktığımda yumurta kırılmıştı onu demek istiyorum bu bir alışkanlık mı diye soruyorum yinede sagol
Aynı olay bi jumbo çiftimde var, 2 gün aralıkla 1 er yumurta attı. fakat yumurtayı atmasının ardından 1 gün bile geçmeden yumurtayı kırıp yediler. Bende kalamar kemiği kum yoktu. Ben buna bağlamıştım.

Aynı olay bi jumbo çiftimde var, 2 gün aralıkla 1 er yumurta attı. fakat yumurtayı atmasının ardından 1 gün bile geçmeden yumurtayı kırıp yediler. Bende kalamar kemiği kum yoktu. Ben buna bağlamıştım.

Peki daha sonra yumurta aldınız mı kuşlardan benim kafeste hepsi mevcut ilk günden beri ama yumurtayı kırıyor fakat kabuğunu falan yemiyor zten

ozaman yumurtaları alıp yuvalıpa sahte bir yumurta koy.
o gerçek yumurtaları diğer çiftinin yuvalığa koyabilirsin.
sahte yumurtaları sert oldukları için kıramayacaktır ve bu alışkanlığından vazgeçcecektir dişi veye erkek.
Teşekkürler deniycem umarım çözüm olur

Son düzenleme:
Peki daha sonra yumurta aldınız mı kuşlardan benim kafeste hepsi mevcut ilk günden beri ama yumurtayı kırıyor fakat kabuğunu falan yemiyor zten
Tecrübeli kuşlar yumurtayı boş olduğunu anladığı zaman kırabilme ihtimalinin olduğunu söylemişti burda ki değerli bir üyemiz. Bu ihtimalde var. Ama Ben sahte yumurta aldım yumurtayı yaptığını farkedince sahteyle hemen değiştirdim. Şuan gözlem aşamasındayım

Tecrübeli kuşlar yumurtayı boş olduğunu anladığı zaman kırabilme ihtimalinin olduğunu söylemişti burda ki değerli bir üyemiz. Bu ihtimalde var. Ama Ben sahte yumurta aldım yumurtayı yaptığını farkedince sahteyle hemen değiştirdim. Şuan gözlem aşamasındayım
Bendekiler genç kuş daha önce yavru bakmamislar bi arkadaştan aldım çocuğu sürekli rahatsız ediyormuş kuşları yumurtlamislarini kirmislar oda bana verdi

Birçok nedene bağlı olabilir sunay bey. Yuvalık küçüktür anne baba beraber girerken üstüne sert basıp kırmış olabilir. Çok rahatsız ediliyordur stres yapmış olabilir. Veya ortam değiştirilmiştir yumurta varken veya yapmak üzereyken yine stres yapıp kırmış olabilir. Yeterli kalsiyum ve proteini almıyorsa onları karşılamak için kırmış olabilir. Ya da en kötüsü alışkanlık edinmiş olabilir. Yumurta maması takviyesi yapıyor musunuz kuşlara? Ne sıklıkla yapıyorsunuz? Sadece kırıp bıraktı mı iki seferde de yoksa kabukları yeme içme durumlarını gözlemlediniz mi?

Birçok nedene bağlı olabilir sunay bey. Yuvalık küçüktür anne baba beraber girerken üstüne sert basıp kırmış olabilir. Çok rahatsız ediliyordur stres yapmış olabilir. Veya ortam değiştirilmiştir yumurta varken veya yapmak üzereyken yine stres yapıp kırmış olabilir. Yeterli kalsiyum ve proteini almıyorsa onları karşılamak için kırmış olabilir. Ya da en kötüsü alışkanlık edinmiş olabilir. Yumurta maması takviyesi yapıyor musunuz kuşlara? Ne sıklıkla yapıyorsunuz? Sadece kırıp bıraktı mı iki seferde de yoksa kabukları yeme içme durumlarını gözlemlediniz mi?

Fatih bey yuvalik büyük olanlardan yumurta maması haftada 2kez yapıyorum ilk verdiğimde yemiyorlardi şimdi severek yiyorlar hatta dün yapıp verdim yediğini gördüm rahatsız olmasınlar diye bir iki kez giriyorum yanlarina yumurtayı yeme içme durumu yok sdece kırıyor

O zaman üzgünüm ama iki ihtimal geliyor aklıma. Birincisi alışkanlık. Ikincisi erkeğin çiftleşme isteği. Yapabilirseniz bi gözlem yapın erkek dişiyi çiftleşmek için çok rahatsız ediyor olabilir. Sahte yumurta kullanın bu sürede. Gerçek yumurtalar bir hafta kadar talaşda saklanarak muhafaza edilebilir diye duymuştum. Durumu bi net öğrenmeye çalışalım umarım dişi veya erkeği değiştirmek zorunda kalmazsiniz. Bir tavsiye de son olarak yuvalık kapağını camla veya dışarıyi görebileceği bişeyle degistirirseniz dişinin stresini azaltabilirsiniz. Bu yöntem yavrusunu döven disilerde uygulaniyor ama bakalım belki şansımıza yumurtada da sonuç verir.