Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun bacağında şişlik ve zayıflık

abuzer kömürcü

Yeni Üye
muhabbet kuşumun bacağı bir aydır şiş ilk başlarda küçüktü sonradan büyüdü ve çok zayıfladı veternere götürdük zayıflığı için agızına antibiyotik ve suyuna aminosol, şişlik icinde krem verdi.Mama hazırlayıp şırınga ile besliyoruz ama kilo almadı ve bacağındaki şişlik inmedi çok azda yeminden yiyor kuşumuz 9 yaşındadır bacağındaki şişliği nasıl indireceğiz ve hastalıgı nedir.
va0vXv.jpg
NLyR1O.jpg
9Y6PD5.jpg

ayağında kırılma ya da incinme gibi bir şey olmuş olabilir mi? antibiyotık neye göre verdi neyi varmış yani tahlil falan yaptı mı dışkıları nasıl?

Antibiyotik zayıflığı ve sinirlerinde hissayatsızlığı olduğundan dolayı verildi, herhangi bir tahlil yapılmadı dışkıları ise normalden biraz daha cıvık. Veteriner ayağının şiştiğini söyledi fakat şişmesini gerektiren bir durum olmadığı için pek inandırıcı gelmedi. Sol bacağındaki şişlik fotoğrafta görüldüğü gibi büyük ve sert, bu forumdakilerin birçok veterinerden daha bilgili olduğunu düşündüğüm için konuyu açtım.

Video çekermisiniz. Ayrıca üstüne basabiliyor mu ? Veteriner film istemedimi?

şişlik butunda üzerine baskı yapamıyo ve film çekilmedi bundan 2 ay öncesindede kuyrugunun üst kısmında ur cıktı ip ile düşürdüler @Ahmet ASLAN @Levent ACAR
Zaten bir kez ur çıkmışsa tekrarlama ihtimali yüksek oluyor. Imkan varsa veterinerlik fakültesine götürüp fikir alabilirsiniz, bunun haricinde birçok veterinerin yapabileceği pek bir şey olmaz

• Beğen
Tepkiler: Kca
Evet fakülte görse daha net konuşabilir. İhtiyar delikanlı Ramiz dayı gibi yürüyor :)

• Beğen
Kıyamam ya insan böyle görüp bir şey yapamayinca çok kötü oluyor benim kız da yuruyemiyorya görünce tuhaf oldum. Geçmiş olsun düzelir inşallah çözüm bulursunuz. Dedikleri gibi şişkinlik ur olabilir röntgenle bakılması lazım detaylı neyi var diye. En azından röntgen çekebilecek bir yer bulursanız onun üzerinden daha rahat yorum yapılabilir.

Parmaklarını tam olarak kontrol edemiyor gerçekten de hissiyatsızlık var bazen normal bazen 3 parmak arkada. Bacağında ise kesinlikle kırık yok, bacağından hafifçe asılıp çektiğim zaman karşı gelip geriye çekiyor. Fakülteye götürecek ne benim dururum var ne de kuşun gidebilecek durumu iyice halsizleşti artık hiç uçamıyor ilgilenmeyince kafasını öne eğip gözünü kapatıp titriyor. Mamasını zorla yediriyoruz kendi de çok az yem yiyor fakat böyle de bir yere kadar yaşar. Sizce kuruluğu için veterinerin verdiği antibiyotiğe devam mı etmeliyim(2. haftası) yoksa bu sitedeki denilen ilaçlarla mı tedavi etmeliyim, yoksa her ikisini de mi kullanmalıyım?

Parmaklarını tam olarak kontrol edemiyor gerçekten de hissiyatsızlık var bazen normal bazen 3 parmak arkada. Bacağında ise kesinlikle kırık yok, bacağından hafifçe asılıp çektiğim zaman karşı gelip geriye çekiyor. Fakülteye götürecek ne benim dururum var ne de kuşun gidebilecek durumu iyice halsizleşti artık hiç uçamıyor ilgilenmeyince kafasını öne eğip gözünü kapatıp titriyor. Mamasını zorla yediriyoruz kendi de çok az yem yiyor fakat böyle de bir yere kadar yaşar. Sizce kuruluğu için veterinerin verdiği antibiyotiğe devam mı etmeliyim(2. haftası) yoksa bu sitedeki denilen ilaçlarla mı tedavi etmeliyim, yoksa her ikisini de mi kullanmalıyım?
ilaca ne kadar devam etmeni söyledi? aynı anda vermeyin bence bu bitsin dinlensin sonra kafanıza yatıyor ise söylenen ilaclara başlarsınız.

Veteriner iyileşene kadar kullanmamı söyledi fakat durumu git gide kötüleşiyor son 4 gündür uçamaz oldu ve yediği yemleri kusuyor, gerçekçi olmak gerekirse birkaç haftası kaldı artık ne varsa deneyeceğim. Bu kadar hızlı gerçekleşmese en baştan elimden geleni yapardım fakat ne olduğunu anlamadan mahvoldu hayvan. 2 ay öncesine kadar hiçbir şeyi yoktu sonra hafif zayıflayınca yaşlılıktandır dedik, bacağındaki şişlik nüksetince ona müdahale ederken farkettik çok zayıfladığını, 9 yıl beraber olunca artık ailenden biri oluyor ister istemez şu halini görünce insan çok üzülüyor. Bu hafta sonu antibiyotiği kesip diğer ilaçları deneyeceğim artık başka çare yok.

• Sad
en önemli olan beslenmesi bence zorla da olsa bir şeyler yesin mutlaka

Bugün eczaneden 150mg flucan aldım ayrıca veterinere gittim verdiğiniz antibiyotik neydi diye baytril k olduğunu söyledi, bu iki ilaç benzer mi yoksa tamamen farklı ilaçlar mı bir bilgisi olan var mı?
Kuşun son durumuna gelecek olursak parmaklarının kontrolü nereyse yok dirseğine basarak yürüyor, öncekine göre daha çok yem yiyor fakat az da olsa hala kusma var, sürekli tüylerini kabartıp başını öne eğip gözlerini kapatıyor yada kafasını arkaya gömüp çok çok hafifçe titriyor.

Bugün eczaneden 150mg flucan aldım ayrıca veterinere gittim verdiğiniz antibiyotik neydi diye baytril k olduğunu söyledi, bu iki ilaç benzer mi yoksa tamamen farklı ilaçlar mı bir bilgisi olan var mı?
Kuşun son durumuna gelecek olursak parmaklarının kontrolü nereyse yok dirseğine basarak yürüyor, öncekine göre daha çok yem yiyor fakat az da olsa hala kusma var, sürekli tüylerini kabartıp başını öne eğip gözlerini kapatıyor yada kafasını arkaya gömüp çok çok hafifçe titriyor.

Baytril k -> Antibakteriyel -> Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılır.
Flucan -> Antimikotik -> Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılır.

• Beğen
Bugün saat 11 sularında kuşumuz vefat etti yardımlarınız için teşekkür ederim artık yapacak bişey yok çok zeki ve meraklı bi kuştu

• Sad
Başınız sağolsun.

Geri