Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun durumu

Bu arada çok teşekkür ederim çok sağ olun🙏🏻✨ @ebraresx

@ebraresx çok geçmiş olsun maşallah çok tatlı . Şu an kendisi tüy döneminde bayağı tüyleriyle uğraşıyor. Peki size bir şey sorabilir miyim? Kursak mantarına nasıl yakalandığını anlatır mısınız?
Sanırım kuş aldığımda çoktan kapmıştı ilk geldiğinde dışkısı simsiyah zift gibiydi sonradan düzelince ben önemsemedim yeni geldiği için olabilir dedim. Daha sonraları da dışkısı bi düzelip bi bozuluyodu bazen sadece beyaz bazen ishal gibi lekeli değişiyodu sürekli ben vitamin vs ile düzeltiyodum . Tabi kuş bu dışkı bozuklukları olduğu zaman uyuyodu sürekli kafasını gömüp kabarıktı. Düzelince de tam düzeliyodu. Kuşu aldığımda yavru da değildi kim bilir ne zmanadır öyleydi bilmiyorum. Ne zamanki kusmaya başladı o zaman anladım veterinere götürdüm fakat kustuğunu anlamak da zor oluyo sık sık kafesin tellerini kontrol edin kabuksuz yapışmış yem var mı diye ya da tünekleri. Ama eğer iyi bakıyosunuz kursak mantarına sebep olan bakteriyi öyle kolay kolay kapıcağını zannetmiyorum. O yüzden endişelenmeyin yani.

Arkadaslar kusumun titremesi geçti arada ötüyor önceki gibi olmasada yanina kus almayı düşünüyordum ama hasta olunca vazgeçtim iyileşmesini bekliyordum suan alsam yanındakine bisey olurmu

Bazıları diyor alın bulaşmaz moral olur daha çabuk iyileşir bazıları da almayın diyor

Arkadaslar kusumun titremesi geçti arada ötüyor önceki gibi olmasada yanina kus almayı düşünüyordum ama hasta olunca vazgeçtim iyileşmesini bekliyordum suan alsam yanındakine bisey olurmu
Öncelikle şunlardan emin olmalısınız kuşunuzun dışkısı normal mi, fazla kaşınma var mı, titreme halsizlik vs var mı, anormal davranışlar var mı gibisinden. Tüm bu sorulardan geçerli bir yanıt alırsanız eş almanızda sıkıntı yok ama size tavsiyem kuş daha küçük 3 aylıktı yanlış hatırlamıyorsam. Şu an eş alırsanız ve çiftleşirlerse yavrularda sakatlık olabilir. Diğer tavsiyem de kuşa siz eş almayın düşük de olsa anlaşamama riski var o yüzden en çok önerilen yöntem kaliteli bir kuşçu bulup kuşunuzu diğer kuşlarla aynı kafede koyup kendisinin seçmesine izin vermek. Kuşunuz tamamen iyileşip 6 7 aylık olana kadar almamanızı tavsiye ederim elbette moral olacaktır ancak kuşlar, insanların kuş olmadığını anlayacak gelişmişlik düzeyinde olmadıkları için sizin onunla ilgilenmeniz de eşdeğer olacaktır.

@Ömercn Çok mutlu oldum şükürler olsun. Katze’nin dediği gibi biraz daha büyüdükten sonra almak daha sağlıklı olur. Hem bu süreçte size daha çok alışır.

https://www.hizliresim.comvarmihq4fmm6 kuşumun altında bı problem varmi dışkısını da aticam
Attı
Attığınız ilk linki açamadım ama en son attığınız resimde ben pek bir şey göremedim olumsuz yönden. Kakası çok mu siyah peki? Eğer taze dışkı yaparsa direkt atın benden daha bilgili insanlar görüp iyi bir şekilde yorumlayabilir.bence şu an attığınız resimdeki dışkılar kuruduğundan ötürü siyah görünüyor normalde kuş dışkıları kurudugunda sıyahlasır.

Ve duruşu tirnagindan kaynaklanmıyor heralde çünkü tırnağını kestim tırnak sıkıntı cikarmiyormus bi tane ilaç aldım multi powder diye onu verdim suan suya katıp iyi olurmu sizce acaba kafasında bi durummu oldu anlamdim

Çok fazla keskin mi peki kemiği. Bence hastalıklı bir zamandan geçtiği için kendisi halsiz düştü bununla beraber iştahsızlığında vermiş olduğu durumla kuşunuz zayıflamış olabilir. Popo kısmında benim bilgilerim kadarıyla bir problem yok. Dal darınız varsa bebeğinize verin genelde hastalığı olan kuşlara dal darı ve aspur verildiğini okumuştum. Bağışıklığının güçlenmesi için probiyotik kullanabilirsiniz. Bebeğin ileride enfeksyonel hastalıklara yakalanmaması için kafesin her yerini sirkeli suyla yıkayın bu dönemlerde hasta olmaya çok müsait olabilir. Yavaş yavaş iyileşiyor bence

Petsobtan bunu aldım bu iyi gelirmi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210808-185334_Google.jpg
    Screenshot_20210808-185334_Google.jpg
    365.2 KB · Görüntüleme: 10
Ve duruşu tirnagindan kaynaklanmıyor heralde çünkü tırnağını kestim tırnak sıkıntı cikarmiyormus bi tane ilaç aldım multi powder diye onu verdim suan suya katıp iyi olurmu sizce acaba kafasında bi durummu oldu anlamdim
Söylediğiniz ilacı hiç duymadım bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığım için yanlış yönlendirmek istemem. Ve gerekmediği sürece bence tırnaklarını kesmeyin çünkü bir kere ben yaşadım kuşumun tırnagını biraz fazla kestiğim için kanaması olmuştu. Bunu söylemek ne kadar dogru bilemem ama belki bebeğinizin ayağında fiziksel bir sıkıntı vardır önceden demiştiniz yanlış hatırmalıyosam tırnagı bir yere takılmıştı belki ondan kaynaklı incinmişte olabilir. Kendi düşüncelerimi söylüyorum ama benden daha bilgili arkadaşlar yakın zamanda geri dönüş yaparlar

Petsobtan bunu aldım bu iyi gelirmi
Dediğim gibi bu multivitamin çok faydalı olur mu etkisi var mı tam olarak bilemem ama tabii ki verilen multivitaminler kuşun bağışıklığını sindirim sistemini geri kazandıracaktir diye düşünüyorum. Kullanmanızda fayda olacaktır

Oradaki görevli vücudundaki bakterileri dışarı atmasını sağlıyor felan filan dedi
Bence bu verilen multivitamini iyi araştırın okuyun memnun kalan insanlar var mı yok mu çünkü markadan markaya göre değişiyor fayda oranı. En iyisi araştırmak

Siz ve katze arkadaştan başka yardımcı olan yok zaten yinede teşekkür ederim bi abiye fotosunu attim dediği bu kafasını bi yere çarpmış ondan öyle duruyor diyo ama hiç çarptığını gormedim

Geri