Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumuzun poposunda bir kitle oluştu.

tgckrc

Yeni Üye
Merhabalar. Kuşumuzun(dişi) arka kısmında görselde göründüğü gibi kitle oluştu. Başlarda azdı fakat gitgide büyüdü ve artık kuşumuz uçamıyor. Tuvaletini yapıyor uçmaktan başka bir sıkıntısı da yok. Hiç bir veteriner bakmıyor, bakanlar da operasyon yapayız diyorlar. yumurta sıkıştıgını söyleyende var, tüy birikmesi diyende. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? yardımcı olursanız çok seviniriz. 😞

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.22 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.22 (1).jpeg
    40.6 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.22.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.22.jpeg
    33.2 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.20.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-02 at 14.29.20.jpeg
    87.9 KB · Görüntüleme: 46
yumurta sıkışmış operasyonla alınmazsa içinde patlayıp ölümüne bile sebebiyet verebilir

zaten çok nadir kuşla ilgilenen veteriner var onlarda yanaşmıyor operasyona. yumurta değil fakat birikinti olmuş diyorlar yağlanma diyorlar. çaresiz kaldık

bana operasyon gerektiren bir durum gibi geldi hangi şehirdesiniz instagramda kuş veterineri Burak Uçar var ben takip ediyorum ondan da destek isteyebilirsiniz en azından sizi yönlendirecek cevaplar verir.

Biz Nevşehirdeyiz fakat Ankara Kayseride de araştırma yaptık götürecektik fakat yapamayız dediler. Dediğiniz veterinere bir sorayım çok teşekkürler

Bu şişlik bana yağlanma gibi geldi poposu sertmi yumusakmi yumuşaksa yaglinmis yağlanmayı eritmek için kuşa sadece yem verin bu süreçte mama vermeyin bol bol uçurun uçmaya zorlayın biraz yorulsun ucmadan yagin erimesi çok zor suyuna bir kaç damla limon damlatın haftada 2 gün yeterli diğer günler taze su verin günlük uçma süresini yavaş yavaş arttırın kafeste fazla kalmasın
Daha önce üretim yaptığım dönem başıma geldiği için biliyorum yağlanmayı iki kusumda yaşamıştım

poposu yumuşak. biz de yağlanma gibi düşünmüştük. sadece yem ile besleniyordu zaten fakat şu an hiç havalanamıyor. hemen konuyor. yaklaşık 5 aylık süreçte böyle oldu. dediğinizi uygulayacağız çok teşekkür ederim. 🙏

poposu yumuşak. biz de yağlanma gibi düşünmüştük. sadece yem ile besleniyordu zaten fakat şu an hiç havalanamıyor. hemen konuyor. yaklaşık 5 aylık süreçte böyle oldu. dediğinizi uygulayacağız çok teşekkür ederim. 🙏
Yağlanma ozaman kesin renginden belli sap sarı duruyor poposu siz zorlayin günlük azda olsa uçsun zamanla eriyecektir ricaederim ☺️

sizin de bu kadar büyük müydü şişlik. acaba kuşlarınız düzeldi mi sonradan. çok üzülüyoruz.

sizin de bu kadar büyük müydü şişlik. acaba kuşlarınız düzeldi mi sonradan. çok üzülüyoruz.
Evet böyle büyüktü baya sap sariydi yumuşacık ti poposu ayırıp geniş kafese almıştım gün içinde ucuruyordum sadece yem veriyordum ve suyuna limon katıyordum dediğim gibi eridi yağı zamanla bir kaç ayi bulabiliyor ama duzeliyor
koştursak da olur mu uçarken çok çarpıyor sağa sola
Yani uçmak istemediği için biraz teşvik edin ama fazla da yormayın gün içerisinde kısa kısa uçuşlar yeterli yağ eridikce daha fazla uçmaya başlar
Yem olarak darı karışımı verin aspur keten Nijer yulaf tarzı tohumlar olmasın icinde

Sevda papağanımda aynı durum oldu.popoda yağ kitlesi oluştu. kuşlar konusunda uzman veteriner teşhis koydu. L carnitin günde suyuna iki damla( iki parmak suya) verdi. Ayrıca sadece yem değil tropikal kuş olduğu için avakado dışında kurulmak kaydıyla bütün sebze ve meyvelerden verin dedi.

Düzeldi mi kuşunuz acaba yağlanmadan dolayı bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum şuan

Geri