Karadeniz Pet

Sürekli yulaf yemesi

Ne kadar süredir bu şekilde yulaf veriyorsunuz ve kuşlarınız sık sık tüy dökümüne giriyormu
Haftada bir iki kez bir çay kaşığı kadar yulaf vermek ideal diye duymuştum forumdaki konulardan tavsiyeler bu yöndeydi
yulafla doyacak şekilde yulaf verilmesi kuşu tüye soktuğu söyleniyor

Ne kadar süredir bu şekilde yulaf veriyorsunuz ve kuşlarınız sık sık tüy dökümüne giriyormu
Haftada bir iki kez bir çay kaşığı kadar yulaf vermek ideal diye duymuştum forumdaki konulardan tavsiyeler bu yöndeydi
yulafla doyacak şekilde yulaf verilmesi kuşu tüye soktuğu söyleniyor
Yaklaşık 4 gündür duruyordu şimdi çıkarttım daha vermiycem yulaf bakalım tepkisi ne olacak

Yulafı çok seviyorlar benim kuşlara yarım kilo yulaf döksem hepsini yemeye kalkarlar.
Yulaf tüy döneminde B vitamini açısından destek olarak daha sık verilebilir.Ancak bu dönemdede kontrolsüz veya fazla verilirse tüyden çıkamıyor yada uzun sürüyor tüy dönemleri Tüy durumları kontrol edilip tüyden çıkacakları zaman kesilmeli Yulaf genellikle az miktarda ödül olarak veriliyor kuşlara.
Nijer tohumu ve yulaf kullanımı dikkat edilmesi gereken konu

Yulafı çok seviyorlar benim kuşlara yarım kilo yulaf döksem hepsini yemeye kalkarlar.
Yulaf tüy döneminde B vitamini açısından destek olarak daha sık verilebilir.Ancak bu dönemdede kontrolsüz veya fazla verilirse tüyden çıkamıyor yada uzun sürüyor tüy dönemleri Tüy durumları kontrol edilip tüyden çıkacakları zaman kesilmeli Yulaf genellikle az miktarda ödül olarak veriliyor kuşlara.
Nijer tohumu ve yulaf kullanımı dikkat edilmesi gereken konu
Ek olarak çok tüketilmesi halinde yağlanma yapar. Ödül olarak çok etkilidir ve serinletici özelliği vardır ama.

Merhaba kuşum tuyde kafese 2. Yemliğine yulaf koydum b vitamini de veriyorum normal yemden cok yulaf yiyor bu sorun yaratır mi acaba hafta da 2 güne mi düşürsem yulafı ?
Evet. Sorun yaratır. Yulaf yağlı bir yiyecektir . Ve besinden çok bir zevk yemeğidir yani besin ihtiyacını yeterince karşılamaz. Yemlerin içinde zaten az miktarda yulaf vardır siz ek olan yulafı ödül maması olarak verin yani tek yemliğe tamamen yulaf koymanız yanlış. Siz elinizle verin. 2 güne düşünmenize gerek yok gün aşırı az miktarda verebilirsiniz ve dal darı da aynı şekilde dışarıda verin.

yalan yok yemden çıkan bazı yulafları bende yiyorum :D

Benim kuşlarım da tüydeler. Bazen avucumda bazen de yemlikle yulaf desteği sağlıyorum. Ama bıraksam yulaftan başka bir şey yemeyecekler neredeyse, özellikle dişi kuşum erkeği de kovarak tek yemek istiyor. Kontrollü vermekte fayda var 😀

Geri