Karadeniz Pet

Tırnak kesimi

Ysemn

Meraklı Üye
Boncuğumun ayakları hep takılıyor veteriner kesime gerek yok ne yapmam gerek. Birde çok kirlendi yarın banyo yaptırcam hiç sevmez suyu falan tüm camları kapaticam inşallah hasta olmaz.

Kafeste demirlere asılı duruyorken tırnakları dışarı çıkıyor. Ben o şekilde kesiyorum canı acımıyor kibirdamiyor bile. Sizinki hiç durmuyorda iki kişi yapsanız daha iyi. Tırnak icinde seffaf eti görünüyor oraya zarar vermeyin. Bende ilk aldığımda çok pisdi burnuna su kacirmicak şekilde ayağına kadar su dolu bir kaba bıraktım. Oradan cikmaya calisirken biraz ıslandı birazda ben ekime alip ıslattım. Suya çok az elma sirkesi koydum. Dışkı yaptığı yer çok pisdi orayı ozellikle ıslak pamukla sildim. Çıkarıp sirkesiz suda tekrar duruladim. Oradanda çıkartıp havluyla kuruttum biraz ve kafesinin üstüne bıraktım bir iki saate kadar tamamen kurudu ve mis gibi oldu.

Kafesi boşaltıp yemlik suluk tül vs çıkarttıktan sonra ılık su ile dolu fıffıslı şişeye yarım kapak elma sirkesi katıp kuşu kafeste fısfıs yöntemi ile iyice ıslatın sonra 3-4 kat kagıt havlu içine kuşu koyup avucunuzda 2-3 dk bekletin kağıt havlu fazla suyu çeker sonra kafesine bırakın çabucak kurur tırnak kesimi şartsa çok fazla takılıyorsa sağa sola kesim kontrollü yapılmalı hareket ederde fazla kesilirse kanama durdurmak çok zor oluyor bazı durumlarda parmağın 4-5 gün bandajlı kalması gerekebiliyor oyüzden kafesi ile petshopa götürüp orada işi bilen birine kesim yaptırın