Karadeniz Pet

Tohumlar ve Peletler: Kuşunuzu Ne ile Beslemelisiniz?

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Yabani kuşlar günlerinin çoğunu yiyecek arayarak, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli yiyecekler tüketerek geçirirler. Evcil kuşların da genellikle karmaşık beslenme gereksinimleri vardır ve sonuç olarak çoğu besin eksikliğinden dolayı sağlık sorunları yaşar. Evcil kuş sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biri, kuşlarının beslenmesinin temeli olarak tohum mu yoksa pelet mi seçmeleri gerektiğidir. Ancak cevap o kadar basit değil.

Tohum Diyeti​

Birçok evcil kuş, mutlu bir şekilde tohumların olduğu bir diyete gidecektir, ancak bu, bunun onlar için iyi olduğu anlamına gelmez. Tohumlar, yağ oranı yüksek olmakla birlikte birçok önemli vitamin ve mineral açısından eksik olabilir. Ayrıca, evcil kuş tohumunun kalitesi genellikle çok düşüktür. Pek çok tohum karışımı çeşitlilikten yoksundur, yapay renklere sahiptir ve diğer sağlıksız bileşenler içerir.

Tam tohumlu bir diyetle bağlantılı yetersiz beslenme, diğer birçok sağlık sorununun yanı sıra, evcil kuş ölümlerinin en önemli nedenidir. Bu, tohumların kuşunuzun beslenmesinin bir parçası olamayacağı anlamına gelmez. Tohumlar bir kuş için harika ikramlar olabilir. Ancak sağlıklı bir diyetin diğer bileşenleri ile dengelenmeleri gerekir.

Pelet Diyeti​

Formüle edilmiş bir pelet, genellikle bir evcil kuşun beslenmesi için önerilen temeldir. Bunun nedeni, bu peletlerin dengeli, beslenme açısından eksiksiz bir gıda olarak düzenlenmiş olmasıdır. Kuşunuzu sağlıklı tutmak için doğru yağ içeriğine, vitaminlere ve minerallere sahip olmaları gerekir. Bununla birlikte, tüm peletler eşit şekilde oluşturulmaz. Tohum karışımları gibi, pek çok pelet çeşidinde yapay renkler ve besin değeri katmayan diğer bileşenler bulunur. Bu yüzden kaliteli bir içerik listesi olan bir pelet bulmak önemlidir.

Dahası, pek çok kuş pellet yemekten hoşlanmaz ve bir kuşu tohum yemekten pelletlere dönüştürmek özellikle zor olabilir . Hatta bazı kuşlar pellet yemek yerine tehlikeli bir şekilde açlık çekerler ve birçoğu peletleri yiyecek olarak bile tanımaz. Tohumdan peletlere geçiş yapmayı düşünüyorsanız, veterinerinizden ipuçları isteyin. Bu genellikle bir gecede değil, zaman içinde gerçekleşen bir süreçtir.

Evcil Kuşlar Ne Yemeli?​

Nihayetinde siz ve veterineriniz, kuşunuzun bireysel beslenme ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Birçok kuş için diyet, potansiyel olarak hem tohumları hem de peletleri içeren çeşitli yiyecekleri içerecektir.

Tohumlara ve peletlere ek olarak, yapraklı yeşillikler, diğer birçok sebze, bazı meyveler, tahıllar ve kuruyemişler tipik olarak sağlıklı bir kuş beslenmesinin parçasıdır. Pek çok insan için çeşitliliği sağlamak kulağa zor ve zaman alıcı gelebilir. Ancak sağlıklı bir diyet için bu şartların sağlanması kaçınılmaz bir gerçektir.

"Ne yersen osun!" kuşlar için de geçerlidir. Ve besleyici, çeşitli bir diyet, evcil kuşunuza mümkün olduğunca sağlıklı yıllar vermenize yardımcı olacaktır.

.

güzel paylaşım,
eline sağlık.

Pelet güzel bir seçenek ama tüketmeyen kuşlar da oluyor bayağı. Pelete alıştırmak zor bir süreç. İçinde ne olduğu da belli değil zaten. Açıklama kısmına bir şeyler yazıyorlar ama ne kadar güvenilirdir bilmem. Ben tohum taraftarıyım.

Pelet güzel bir seçenek ama tüketmeyen kuşlar da oluyor bayağı. Pelete alıştırmak zor bir süreç. İçinde ne olduğu da belli değil zaten. Açıklama kısmına bir şeyler yazıyorlar ama ne kadar güvenilirdir bilmem. Ben tohum taraftarıyım.
Aslında Pelet kullanımı çok doğru olan bir diyet, kuşlar tohumları seçemiyor ve tüm tohum içeriğinden yararlanmış oluyorlar VAM peletlerin kullanımı sayesinde ek takviye ürünlerine ihtiyaç kalmıyor. Pelet kullanımının yanında düzenli meyve-sebze, tohum, kuruyemiş, tahıl, protein içeriğine sahip besinlerin verilmesi kuş diyetinin en sağlıklı olanı.

Tohumların kuşların diyetinde 6/1 oranında olması, beslenme diyetlerinin %80-%85 oranında pelet yem ile sağlanması eksiksiz bir besin diyetini ortaya çıkarıyor. Bu süreçte zor olan Türkiye'de Pelet bulma zorluğu var olan mevcut peletlerin yetersiz içeriğe sahip olması ve dediğiniz gibi içeriğinin tamamen belirtilmemiş olmaları bu konuda zorluk çıkarmakta.

Tohum diyetinden Pelet diyetine geçiş konusunda yazımız olacak bittikten sonra paylaşacağım ve bu geçişte zorlu bir süreç...

Aslında Pelet kullanımı çok doğru olan bir diyet, kuşlar tohumları seçemiyor ve tüm tohum içeriğinden yararlanmış oluyorlar VAM peletlerin kullanımı sayesinde ek takviye ürünlerine ihtiyaç kalmıyor. Pelet kullanımının yanında düzenli meyve-sebze, tohum, kuruyemiş, tahıl, protein içeriğine sahip besinlerin verilmesi kuş diyetinin en sağlıklı olanı.

Tohumların kuşların diyetinde 6/1 oranında olması, beslenme diyetlerinin %80-%85 oranında pelet yem ile sağlanması eksiksiz bir besin diyetini ortaya çıkarıyor. Bu süreçte zor olan Türkiye'de Pelet bulma zorluğu var olan mevcut peletlerin yetersiz içeriğe sahip olması ve dediğiniz gibi içeriğinin tamamen belirtilmemiş olmaları bu konuda zorluk çıkarmakta.

Tohum diyetinden Pelet diyetine geçiş konusunda yazımız olacak bittikten sonra paylaşacağım ve bu geçişte zorlu bir süreç...
Katılıyorum zaten. Pelet daha güzel bir diyet sunuyor ama alıştırmak da zor, muhabbetler için uygun pelet bulmak da zor. Ayrıca ürünlerin sürekli bulunmama ihtimali var. Genelde ithal ürünler olduğu için. Fiyat yönünden de pelet daha pahalı bir seçim.
Ben devam edeyim böyle.

pellet yemler için marka/satıcı öneriniz var mıdır

normal yemlerle kıyasla ne kadardır fiyatları
misal 1kg için

pellet yemler için marka/satıcı öneriniz var mıdır

normal yemlerle kıyasla ne kadardır fiyatları
misal 1kg için
Öncelikle Türkiye'de muhabbet kuşları için pelet bulmak oldukça sıkıntılı Versele Laga B14 yada B18 öneriliyor lakin Türkiye'de şuan satışı yok... Avian veterinerler Versele Laga C15'in kullanılabileceğini söylüyor, Kanarya, finch, ispinoz, saka gibi kuşlar için üretilen bir ürün şimdilik C15 kullanılabilir yada yurt dışından getirme imkanınız varsa yurt dışından pelet getirebilirsiniz.

Avian veterinerler Versele Laga C15'in kullanılabileceğini söylüyor
Adrian üstadım, tavsiyeniz üzere uygun bir fiyattan bulup 5 kg'lik C15 aldım. 5 tane muhabbet kuşum var, kuşlar hızlıca alışsalar dahi epey vakit alacak tüketmeleri. Bozulmaması için buzdolabında saklamam da sakınca var mıdır? İyi şekilde mufaza edildiği taktirde ne kadar süre bozulmadan dayanır?

İmkanı olan pekete geçsin ben hala uğraşıyorum veterinerden temin ettiğim femente edilmiş içerisinde 40 farklı tohum olan peletten aldım bunu blenderda kum tanesi haline getirip yemligine koydum arada nadir yiyor oda çok az hala pelete geçiremedim lintunun yeni çıkardığı bir urun var onunda denedim bir kere tadına bakti sonra ağzına sürmedi avian veterinerinden aldığımda piyasada yok kendisi yapıyor paketini 120tlye satıyor valla parasında değilim o benim evladım gibi oldu artık keşke alışsa ama zaman alacağı kesin sadece yemle besleyip arada nadir sebze meyve verseniz bile genel besini yem oldugu için bağışıklıklarının düşmesi ve buda hasta olmalarına neden oluyormuş bu arada lintunun taneleri de büyük onuda blenderda çekip verdim şöyle tam muhabbetlere göre bir oejet yem yok bu alanda uretim yapan bir firma olsa iyi iş yapar çünkü ithal olmadığı için ülkemizde açık oluştu

Geri