Karadeniz Pet

Yeni kuşum nefes alışverişi diğer kuşlara nazaran biraz hızlı gibi,sizce ne olabilir?

Cihan UYĞUR

Onursal Üye
Merhaba Arkadaşlar 5gün oldu yeni kuşumun geleli,üretimciden aldım,eve getirdim diğer kuşlarımdan ayrı bir kafese koydum,kuşum Bayağı korkak yem değiştirmek için bile kafese elimi yaklaştırdığımda kendini oradan oraya atıyor,zaman zaman kafese tırmanıyor,hem yiyor nadir diğer kuşların sesine Karşılık veriyor ama genel durum tünekte sessiz ve esas sorum dikkatimi çekti nefes alışverişi dişiler kuşlarıma baktığımda biraz hızlı gibi,bunu anlayamadım yardımlarınızı rica ediyorum.

Muhtemelen , kuşu üreticiden alıyorken çok hırpalamışsınız . Bu nedenle korkaklık var üstünde , güven sağlamaya bak . Bu aralar kafes içerisine elini sokma , eğer özel bir sebebi de yoksa kuşu diğer kuşlarla aynı kafese koy ki güven sağlama daha çabuk olsun. Umarım kısa sürede alışır yeni yerine , bende de aynı kuş tipinden var 1 ay oldu biraz ürkeklik gitti ama yinede uzun sürer bu tip durumlar helede kuş dişi ise daha uzun sürüyor.. İnşallah kısa sürede alıştırırsın yeni yerine.. :)

Aziz merhaba kuş erkek yani geçenlerde yigenim kuyrugundan tutmus tüyünü koparmis birazda kanamış ona da canım sıkıldı ama dışkı toparladı gibi dediğim gibi nefes aliyorken karnina baktim biraz hizli nefes aldigini fark ettim, ins toparlar, senin kuslar nasil:)

Merhaba Cihan , yigeninin amacı neydi acaba kuyruğundan tutmasında ki. İnşallah yakın zamanda toparlar kuşun.
Benim kuşlar bomba gibi ya , artık yumurtlamasınlar diye sadece sarı darı veriyorum ne mama , ne nane , ne de havuç salatası veriyorum . Dişi dinlensin diye elimden geleni yapıyorum ama maalesef tosunu yani profildeki erkeği durduramıyorum. :D Bir kere zıvanadan çıktı , 4 ay da 8 yavru verdi hala yavru vermek istiyor .:) şuan elimde 9 tane yavru var , inşallah farklı planlarım var artık oda küçük gelmeye başladı , 19 tane kuş evin içinde zor oluyor . :) Satmaya da kıyamıyorum , çünkü ben bu işin kârcısı değilim hobi olarak yapıyorum ve yavrular sanki benim bünyemdenmiş gibi hissediyorum , bir gün yavruların olursa dediklerimi anlayacaksın..:D

biraz kendini üzerinizden düşünün seni alsalar kapalı kutunun içinde bilmediğin bir yere taşısalar sende alışıncaya kadar temkinli ve korkak davranırsın bu da öyle her an bir sorun yaşacakmış gibi hisediyor. Mümkün olduğunca rahatsız etme uyku vakitleri dışında odayı aydınlık tut ki odayı tanıyabilsin birde fazla ses yapma süpürge vs. gibi 1 haftaya atlatır. Yem yemeye başladığı zaman bitmiştir işi alışmıştır.

Aziz yigenim 8 yaşında kuslardan korktugu halde bunu yapmis, ins toparlar maşallah 19 kuş ev icinde iyi Vallah hadi hayırlısı bizde gorürüz ins

Geri