Karadeniz Pet

yuvalık ile ilgili öneri

Oğuzhan Yıldız

Meraklı Üye
Arkadaşlar yuvalığa talaş vs. herhangi bir şey koymam gerekiyor mu şuan yuvalkta bir şey yok. Yuvalığın tabanı oval oyuk ama herhangi bir şey yok.

Merhaba,
Muhabbet kuşum yumurtladı ama yuvalığa sadece kuş kumu koymuştum yumurtlama dan önce. Onu da atmış sanırım yuvalığın dışına. Sanırım diyorum çünkü kafesin içine koyduğum kuş kumu mamalığını bir öfkeyle kafesin tabanına dökmüştü, tekrar koydum tekrar döktü.
Şimdi yuvalığa herhangi bir müdahalede bulunmaya çekiniyorum rahatsızlık vermemek için.
Yuvalıkla ilgili de, kuşlarımla ilgili de ne yapmam gerektiğini pek bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?
Teşekkürler şimdiden....

Merhaba,
Muhabbet kuşum yumurtladı ama yuvalığa sadece kuş kumu koymuştum yumurtlama dan önce. Onu da atmış sanırım yuvalığın dışına. Sanırım diyorum çünkü kafesin içine koyduğum kuş kumu mamalığını bir öfkeyle kafesin tabanına dökmüştü, tekrar koydum tekrar döktü.
Şimdi yuvalığa herhangi bir müdahalede bulunmaya çekiniyorum rahatsızlık vermemek için.
Yuvalıkla ilgili de, kuşlarımla ilgili de ne yapmam gerektiğini pek bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?
Teşekkürler şimdiden....
Muhtemelen kuşu kızdırmışsınız. Talaş kullanabilirdiniz. Şimdi müdahale etmeyin. Tekrar kızdırıp yumurtalarına zarar vermesine sebep olabilirsiniz. Bir süre rahat bırakın, kemirgen talaşı alabilir, çok az miktarda yuvalığa koyabilirsiniz ancak kuş rahatsız olursa yumurtalara zarar verebilir.

Vallahi rahatsız olmasınlar diye insanların kafese bakmalarına bile izin vermedim
Neden yapar diye araştırırken yumurtlama ve kızgınlık dönemindeki dişi kuşların oldukça stresli olabileceğini okuyup yumurtlamasını beklemeye başladım ki yumurtladı sahiden.
Dediğiniz gibi şimdi bekleyeyim , zaten yumurtasına zarar verir diye korkuyorum .

Dişi muhabbet yumurtlayacağı yerin temiz olmasını ister o yüzden rahatsız olduğu bir madde görünce yuvalıktan atıyor.Bu aksi bir durum değil gayet normal.Yumurta yaptıktan sonra yuvalığı açıp kontrol ettiğinizde biraz talaş yada kum ne kullanıyorsanız azar azar ekleyebilirsiniz.Yalnız bir günde değil 3-5 günde kullanacağınız miktarı günlere yayın.Yumurta kontrolü için fazla yuvalık açıp kapatmayın çok ters tepkiler gelebilir.

Çok teşekkürler üstadlar... Yumurta sağ salim çatlayıncaya kadar içim içimi yer artık. Sonrası da merak ve sorularla dolu... Umarım bıktırmam sizi

Yuvalığın içi çok kirli talaşta istemedi akşam yuvalığı temizledim zeminde folluk kısmında çamurumsu macun kıvamında yemler vardı. Kuslara zararı olurmu şuanda 6 yumurtanın 4 ü kırıldı.

Benim kuşlarım genelde talaşı beğeniyorlar. Eğer bir malzeme koymazsanız kuşunuz kendi tüylerini dökebilir içersine. Daha önce yuva malzemesi kullanmazken sıkça rastladığım bir durumdu. Ancak koyduğunuz malzemeyi dışarıya atıyorsa onun bileceği iştir o hayvanların yatak odasına müdahale etmeyiniz:):):).