Karadeniz Pet

Birkaç sorum olacak. Bu işin erbablarından cevap bekliyorum :)

messevim

Meraklı Üye
Arkadaşlar birkaç sorum olacaktı. İşin erbabı olanlar cevaplarsa sevinirim.

1- Benim bulunduğum yer yayla köyü olduğu için havalar biraz serin. O yüzden akşam saat 9-10 gibi kuşların kafeslerini örtüyorum. Hem biraz sıcak tutsun, hem kafesleri karanlık olsun uyusunlar diye. Sabahleyin de saat 10-11 gibi kafesin üstünü açıyorum. Daha sonra kafesi pencerenin önünde yer var oraya koyuyorum. Hergün yaşanan bu kafes yer değiştirmecesi sıkıntı olur mu kuşlar için ? ( gece yine pencerenin kenarında bırakırsam orası biraz soğuk oluyor, camlardan az hava geçebilir )

2- Bir çift muhabbet kuşum var. Erkeği çiftleşmek istiyor ama dişisi her defasında karşı koyuyor, kaçıyor. İkiside kızışmış. Ama neden dişi kaçıyor anlamadım. Son 2 gündür dişiyi birkaç defa yuvalığın içinde gördüm. Acaba kendini mi hazırlıyor ?

3- 1 Ay öncesine kadar Erkeği elimi gördüğünde bağıra çağıra kaçardı, bir hafta uğraştım ballı yemler ile elime alıştırmaya çalıştım. Şimdi elime çok rahat geliyor, dudağımı ona uzatınca dudağımı kemirmeye başlıyor ( acıtıyor kerata :) ) elimden yemek yiyor, parmağımla oynamayı seviyor. Ama kafesin dışına götürünce parmağıma gelmiyor. Neden acaba ? Çift oldukları için bana alışmama gibi bir durumları olur mu ? Biraz sabretmelimiyim yoksa yavru bir kuş alıp onu özel mi eğitsem diyorum ? Yumurtlayıp yavru çıkarmalarını bekleyeceksem sanırım biraz fazla bekleyeceğim.

4- Yukarıda belirttiğim gibi ben kafesi genellikle pencerenin yanına koyuyorum, evin penceresinde büyükçe bir yer var. 1 metre yüksekliğinde yarım metre genişliğinde boş bir alan var perdenin arkasında. kafesi o boşluğa koyup perdeyi çekiyorum. Çoğu zamanda kafesin kapısını açıyorum. Onlarda çıkıp pencere ile perde arasında gönüllerince çağrıpış bağrışıyorlar. Acaba kafeste tutmak daha mı uygun, veya günde kaç saat kafesin kapısını açayım ?

5- Son olarak, ben bu çiftleri mart ayında aldım. Dediğim gibi bulunduğum yer soğuk bir yer. Kışları 2-3 ay burada kar eksik olmaz. -20 lere kadar hava sıcaklığı inebiliyor. Muhabbet kuşlarını burada beslesem bir sıkıntı çıkar mı ? Sürekli sobalı bir odada tutacağım. Gece yatarken onları güzelce örteceğim...

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim, Hayırlı sahurlar dilerim. Rabbim niyetlerimizi kabul buyursun :)

Öncelikle hayırlı sahurlar dişinin yuvada olmasi iyi hazırlık yapıyordur yavru almak istiyorsanız erkek ile pek ilgilenmeyin ayrıca cama uzak bir yerde olsunlar ve sürekli yer değişikliği yapmayın uzerlerini bi ortup bi açmakta strese sokabilir onları devamli aynı yerde kalirlarsa adaptasyon yaşarlar keyifli hobiler

1. 10°C altına düşmüyorsa sıcaklık kafesleri oynatmaya üzerini açıp kapatmaya lüzum yok.

2. Dişiye biraz daha zaman vermelisin kızgınsa, olmazsa 3-4 jafta kadar dişiyi ayıri sonra yeniden erkeğin yanına at.

3-4. Hedefte üretim varsa kuşlarla fazla oynamamalı ve salmamalısın.

5. Soba sönüp sıcaklık aşırı düşerse sıkıntı olabilir. Kuşlar 0°C'ye kadar dayanabilir. Yavrular 10°C altında dayanamaz (anne baba yeterince ısıtamaz)

Öncelikle hayırlı sahurlar dişinin yuvada olmasi iyi hazırlık yapıyordur yavru almak istiyorsanız erkek ile pek ilgilenmeyin ayrıca cama uzak bir yerde olsunlar ve sürekli yer değişikliği yapmayın uzerlerini bi ortup bi açmakta strese sokabilir onları devamli aynı yerde kalirlarsa adaptasyon yaşarlar keyifli hobiler

Neden cama uzak durmalarını istediniz ? Kafesle aynı odadayız, gece geç saatlere kadar kaldığım için uykusuluk sıkıntısı çekmesinler diyede üzerlerini kapatıyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:42 -->-> Daha önceki mesaj 00:40 --

1. 10°C altına düşmüyorsa sıcaklık kafesleri oynatmaya üzerini açıp kapatmaya lüzum yok.

2. Dişiye biraz daha zaman vermelisin kızgınsa, olmazsa 3-4 jafta kadar dişiyi ayıri sonra yeniden erkeğin yanına at.

3-4. Hedefte üretim varsa kuşlarla fazla oynamamalı ve salmamalısın.

5. Soba sönüp sıcaklık aşırı düşerse sıkıntı olabilir. Kuşlar 0°C'ye kadar dayanabilir. Yavrular 10°C altında dayanamaz (anne baba yeterince ısıtamaz)

Hedefte üretim yok, sadece yumurta olursa doğacak olan bir yavruyu eğitmek istiyorum. Öyleyse erkeği eğitmeyi bırakayım, başka bir kafes alarakta dişiyi erkekten bir kaç haftalığına ayırayım

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:33 -->-> Daha önceki mesaj 00:42 --

Güncel...Güncel...

Uzerlerini kapamak stres yapar cama yakın yerde de ister istemez hava akımı olur bu da zararlıdır

Geri