Hacıım cici kuşum öldü

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Hacı cici kuşum benim tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Hacı cici kuşum benim
  Çevrimdışı

  Dün muhabbet kuşum öldü. Acısı içimi yakıyor. Sürekli ölüm anı aklıma geliyor. ellerimde can verdi. kendimi suçluyorum. astımı vardı 4 aydır iyileştirmeye uğraşıyordum. kaç veterinere götürdüm. ilaçlarını içirdim. elimle besledim ama üşütmesinin astıma çevrilmesini engelleyemedim.
  Uzun süredir fazla uçamıyordu şuradan şuraya uçsa yorulup nefes nefese kalıyordu.dakikalarca kalbi atıyordu. bazen zorlukla nefes alıyordu.
  Dün halamlar bizdeydi elim kırılsaydıda onu kafesinden çıkarmasaydım. halamın omuzunda durdu biraz sonra halam eline aldı onu hacım ele gelmeyi sevmediği için yaygarayı kopardı. sonra bıraktı elinden. bebeğim oğlum yine nefes nefese kaldı kanadı yana düştü gene. aldım sakinleşsin diye yanıma hala kalbi atıyordu. kafesine koyayım sakinleşsin dedim ayakları tutmadı. bende dizime oturttum orada sakinleşmesini bekledim. nefes almakta zorluk çekince viks koklatalım dedim nefesini açması için. arada bir burnuna sürüyorduk nefesini açması için. koklatmaz olaydık. kuş iyice kendinden geçti. başındada kalabalık var tabii ellerimde can verdi. gözleri gitti yarı kapandı sonra iyice kapandı. ben yaygarayı kopardım tabi. elimde yatıyordu gözleri kapalı. bir umut yüzüne su serptim belki ayılır diye.ama gitti oğlum. dünden beri çok kötüyüm. evde herkes yas halinde.
  kendime kızıyorum kendimi suçluyorum. onu kafesinde çıkarmasaydım bunlar olmazdı. ya da o astım krizindeyken ben onu kalabalıktan içeri götürüp sakinleştirseydim ölmeyecekti belkide. ya da viksi koklatmasaydım böyle olmayacaktı. sorular... sorular... hep bu sorular.içim acıyor.
  öyle güzel konuşurdu ki bir konuştumu yarım saat konuşurdu. bir sürü kelime biliyordu. herkes hayrete düşerdi o konuşunca. bebeğim hasta olduğundan beri kısık sesiyle gene az az konuşuyordu eskisi gibi olmasa bile. nazarda değdi oğluma. kimse öyle bir kuş görmemeişti hayatında. adını söyleyince bana cevep veriyordu.
  şimdi ne yapacağım bilmiyorum. ev bomboş sanki. başka kuş al diyorlar onun yerini tuttar mı sanki? bende ki bu vicdan azabı geçer mi? hep soruyorum benim yüzümden mi diye?
   
 2. Samet Çağlar
  Çevrimdışı

  Geçmiş olsun üzücü bir durum :( bence de yeni bi kuş almalısın daha hevesli daha istekli bakarsın yeni kuşuna. Hacın da yaptığını düşündüğün yanlışlari onda yapamazsın..
   
 3. Bülent ÇAPIK
  Çevrimdışı

  Bülent ÇAPIK Profesyonel

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesajlar:
  240
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  yeni kuş alman senin için iyi olucaktır gelen yeni kuşa belki eskisi kadar ısınamıyıcan ama yapcak bişe yok bence kendini suclama sen onun yasamı boyunca iyi baktın belkide petshopta hasta olup ölücekti 1-2 hafta içinde alısırsın bu duruma ama aklından hiç cıkmaz varsa resim video silmelisin bende çok üzülmüştüm 1 yıllık kuşum kaçtıgında...
   
 4. g0rky06
  Çevrimdışı

  g0rky06 Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  2.401
  Beğenileri:
  31
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara/Keçiören
  Yani kuşa insan gibi davranmış müdahele etmissiniz ama ona viks felan sürmeniz nefes alamaz hale getirmiştir. Benim dişi kuşum astım olmuştu 1 haftada iyileştirdim allaha şükür simdi taş gibi . Neyse bu kadar üzülmeyin yavrudan yetiştirin yeni bir hacı adayı
   
 5. Burak BİLGİN
  Çevrimdışı

  Burak BİLGİN Profesyonel

  Katılım:
  8 Şubat 2014
  Mesajlar:
  515
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İstanbul/Bahçelievler
  sağlık olsun üzüldüm ben de:( yeni bi kuş alıp unutman gerekir..
   
 6. Hacı cici kuşum benim
  Çevrimdışı

  viks sürmemi bana kuş uzmanı söyledi. önce sürüyordum. burnu tıkalıydı çünkü rahatlatıyordu. hatam o astım krizine girmişken vermem oldu. o panikle ne yapacağımı bilemedim. hep öyle oluyordu azcık uçunca yoruluyor nefes nefese kalıyordu. bu seferki daha başka oldu kafesine koymak istedim ayakları tutmadı. çok zor nefes alınca nefesi açılsın diye koklattık. keşke koklatmasaydım ölmeyecekti belkide. ama ne yaptıysam hastalığını iileştiremedim. kaç veterinere götürdüm onu. ilaçlarınıda düzenli içti. yemek yiyemedi elimle besledim. zorla ağzına verdim. hala kendimi suçluyorum.

  Halam ağlamalarıma dayanamadı bir kuş aldı getirdi. ama tutumazki onun yerini onun acısı çok taze daha.ona ihanet gibi geliyor bana. o gelen kuşada kıyamıyorum. yabancılık çekiyor şimdi. ilgilenmesem içim rahat etmez. ilgilenip sevince hacı geliyor aklıma içim acıyor. onun evinde şimdi başkası var.
   
 7. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  10 gün önce de 7 yıl baktığım mavişim öldü.Seni çok iyi anlıyorum.3-4 gün su bile içemedim.4 kilo verdim kuşum öldükten sonra.Benim mavişimde elimde can verdi.Seninkine benzer oldu ölümü.Birden kalp krizi geldi.Sakinleştireyim dedim ama çok yaşlıydı kalbi dayanamadı.Hala evde matem var.Sanki insan ölmüş gibi.Yaocak bişey yok.Yada en iyisi bizim gibi duygusal insanlar evcil hayvan beslemeyecek.Yoksa kendi sağlımızdan olcaz üzüntüden
   
 8. Hacı cici kuşum benim
  Çevrimdışı

  seninde başın sağolsun. benimki 1 ay sonra 4 yaşına girecekti. bebeğim onu bile göremedi. içim çok acıyor. evdeki herkes ağladı onun için. hiç akımdan çıkmıyor. bugün yeni kuş getirdi halam halime dayanamadı. ama ona bakarken içi acıyor hacı geliyor aklıma. sevmesem onu ilgilenmesem o kuşa çok yazık olacak. çok yabancı daha igiye muhtaç ilgilensem hacıma ihanet olcak. acımı yaşatmadılar bana. içimde hala o var. ne yapacağım ben.
   
 9. duman türk
  Çevrimdışı

  astım nasıl belli olur kuşta benim yani aldığım kuş ikide bir aksırıyor işşallah hasta değildir başın saolsun bu arada
   
 10. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  Sen yapacağını yapmışsın.Gerisi takdiri ilahi.Kuş alıpta bi köşeye atan aç bırakan insanlardan değiliz sonuçta.Bak bizim kuşlar acı çekmeden öldü.Şanslılar yine.Bir akrabamızın 8 yaşında kuşu var.Organları iltihap kapmış.Dışkısını yapamıyormuş.Acı çekiyormuş hep.Vteriner ötenazi yapalım demiş.Tek çare ameliyatmış ama masada kalır demiş.Düşün yani neler var.
   
 11. Hacı cici kuşum benim
  Çevrimdışı

  sağol teşekkür ederim. astımlı kuş nefes alırken kuyruğunu aşağı yukarı sallar. nefes almakta zorlanır bazen. eğer aksırıyorsa sadece önlemini al. ilacını kullan. daha sonra bronşit yada astıma çevirmesin.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:03 -->-> Daha önceki mesaj 22:59 --

  ben kuşu süs olsun diye almıyorum başkaları gibi. bizim eski kiracı öyleydi. ne sever ne yemini suyunu kontrol ederdi. sonra kuşlarını bakamadı başka birine verdi. bende sevindim alan daaha iiyi bakar diye.
  Akrabanın kuşunada çok üzüldüm. iyi olur inşallah. acı çekmez.
   
 12. seray çalışkan
  Çevrimdışı

  :( çok geçmiş olsun başın sağolsun. çok üzücü.
   
 13. suzie ile efe
  Çevrimdışı

  çok geçmiş olsunnn
  yeni kuşuna da aynı özeni gösterirsen ona karşıda aynı sevgiyi duyarsın
  karşımızdaki kuş olsun insan olsun farketmez
  herkesi ve herseyi verdiğimz değer ölçüsünde severiz çünkü
  ii yapmş halan yeni bir kuş getirmekle
  çok vicdan yapma kendini takdiri ilahi
  alınacak nefesi bu kadarmş
  sen çok şükr ona güzel bir hayat sunmuşsun
  unutma kötü bir sahibi de olabilirdi

  yalnız sana zor gellmeyecekse bişy isteyecm
  astımı tüm belirtileri ve tüm süreci teferruatlı anlatırmsn
  aynı sonucu başka kuşların yaşamaması için
   
 14. speedy_one
  Çevrimdışı

  speedy_one Süper Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Isparta
  Başınız sağolsun,aileden biri gibi oluyorlar zamanla,kayıpları da o derece büyük acı veriyor. Ama şu anda acınızı dindirecek olan tek şey yine bir kuş ve yeni bir sevgi. Yeni gelen kuşunda ayrı bir yeri olacak zamanla. Kendimden biliyorum.
   
 15. selen canaydın bedel
  Çevrimdışı

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.366
  Beğenileri:
  31
  Yer:
  bursa
  oyyyy başınız sağolsun geçmiş olsun çok kötü bişey sizi anlıyorum
   
 16. CNK TC
  Çevrimdışı

  CNK TC Profesyonel

  Katılım:
  4 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.171
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  MUĞLA / Milas
  Geçmiş olsun üzücü durum , siz elinizden gelen fedakarlığı yapmışsınız . Kendinizi suclu hissetmenize gerek yok ama alıştıktan sonra böyle birşey olması çok zor elbette.
   
 17. paşavesevimli
  Çevrimdışı

  paşavesevimli Site Bağımlısı

  Katılım:
  1 Mart 2014
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  0
  Kendinizi suçlu hissetmeyin lütfen :( dünyada alacağı nefes bu kadarmış sizin bir suçunuz yok bence elinizden geleni yapmışsınız :( çok üzüldüm başınız sağolsun geçmiş olsun .. yeni kuşunuza ilgi gösterirseniz ilkinin yerini tutmaz ama daha çabuk atlatırsınız olayı
   
 18. Hacı cici kuşum benim
  Çevrimdışı

  Çok teşekkürler hepinize. Acısı diner mi bilmiyorum. Yıllar önce 2 tane cennet papağanım vardı onlarıda çok severdim. heryer açık olduğu halde beni bırakıp kaçmamışlardı uçmayı çok sevdikleri halde. biri arka balkondan kaçtı ön balkondan geri geldi. o derece bağlıydılar. birbün öldü ikiside. onlarada çok üzülmüştüm. onlardan sonra birkaç kuş besledim tutmadı onların yerini. onlardan yıllar sonra hacı geldi onlara bağlandığım kadar onada bağlandım. ama şimdi elimden o da kayıp gitti.

  şimdi yeni gelen kuş nasıl olacak bilmiyorum.Hacının acısı içimde ama onu da bir köşeye atamıyorum, kıyamıyorum. ilgilenme zorunluluğu duyuyorum.arada bir ona hacının ismine diyorum yanlışlıkla.o da şimdi korkuyor yeni bir yere gelmiş. yabancı alışmaya çalışıyor.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:48 -->-> Daha önceki mesaj 13:31 --

  evet hacım mutlu, kendini sevenlerle büyüdü. öldüğünde başsağlığına geldi kaç kişi. kaç kişi aradı beni.o kadar sevilen bir kuşdu. nazar da değdi benim oğluma.
  kuş soğuk aldıktan sonra grip, bronşit sonrada astıma çevirir. benim bebeğim yılbaşından sonra hastalandı. ben onun üzerine titrerdim ceyranlı yere hiç bırakmazdım. benim yoğun olduğum dönem dışarda olduğum için ilgilenemedim kuşla gündüzleri. annem hava alsın aman kuş diye kapının yanındaki koltuğa kuşu bırakıyormuş. babamda arada amna kuş hava alsın diye balkona çıkarıyor. üşütmüş bebeğim. güneş de olsa hava rüzgarlı. hapşırmaya başladı. hapşırmaya başlayınca kuşçu vitamin verdi biraz onu kullandım. sonra veterinere götürdüm antibiyotik verdi bir süre onu kullandım. bir haftayı geçince aradım veterineri bırakayımmı kuş biraz daha iyi oldu diye. veteriner devam et dedi. keşke etmeseydim. kuşum geri eskisi gibi oldu. ben de bıraktım veterinere sormadan. sonra öğrendim antibiyotik en fazla 1 hafta verilirmiş. kıt adam bana devam et dedi. daha sonra başka veterinere gittim o da enrofloksasin içeren ilaç kullan dedi onu kullandım. 5 gün. ondan sonra biraz daha iyi oldu ama geçmedi. ondan önceki ilaç yaramadı heralde bebeğime. veterinerler bir halt bilmiyor kuş hakkında.2 aydan fazladır oğlum uçunca yoruluyordu. enson aviastım kullandım onu kullandıktan 2 gün sonra öldü oğlum. astım krizine girdi evde kalabalık vardı ondanda korktu heralde. ben o panikle kuşu kalabalığın içinde tuttum keşke odaya götürüp sakinleştirseydim.ölmeyecekti belkide. ya da nefesi açılsın diye viks koklatmasaydık ölmeyecekti. ona iyi geliyor diye koklattım. bu sefer iyi gelmedi ama.
  kuşlarınıza iyi bakın onları ceyranlı havaya bırakmayın,vitaminini eksik etmeyin.kaliteli yem kullanın ve en önemlisi sevgi gösterin.
   
 19. atilla oran
  Çevrimdışı

  atilla oran Site Bağımlısı

  Katılım:
  17 Mart 2014
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  0
  çok geçmiş olsun taktiri ilahi ömrü o kadarmış.elinden geleni yapmışsın.
  bizim ilk kuşumuzda aynısı oldu kaçtane veterinere götürdük şırıngayla besledik ilaçlarını şırıngayla verdik ama ancak 2 ay daha yaşatabildik 1 senedir bizdeydi çok üzücü bir durum ama ölüme çare yok.

  insan çok alışıyor evin bir üyesi oluyor evcek ağlaştık.hasta iken ona moral olur diye aldığımız küşta kısa sürede öldü.

  şimdi 1 tane kuşumuz kaldı şimdilik sağlıklı ama onada bişey olursa birdaha kuş almıcam.
  sonrası çok üzücü yıpratıcı oluyor.
  başınız sağolsun .
   
 20. Ahmet BYCN
  Çevrimdışı

  3,5 yıl önce yavru bir kuş konmuştu penceremin mermerine bir saman çöpü ile uğraşıp duruyordu. Uzattım elimi yakaladım hiç kaçmadı, sanki benim onu yakalamam için gelmişti. Bir çamaşır selesine koyduk, sitede oturuyoruz, blokların kapılarına ilanlar yazdık sahibini bulmak için, baktık olmayacak ikinci gün gittik kafes, vs. aldık, adını ''MAVİŞ'' koyduk. Bizim siteden ve civardan duyanlardan gelenler oldu kaybolan kuşlarını bulmak ümidiyle ''MAVİŞ'e bakmaya. Her seferinde dualar ettik ailece kuşu göstermeden İnşallah ''MAVİŞ'' değildir diye. Şükür bizimle kaldı, ailemizin yeni üyesi olmuştu. Büyüdükçe rengi yeşil oldu ama adı ''MAVİŞ'' kaldı. O da adını öğrenmişti artık. Ondan hiç hayvan diye bahsetmedik çünkü içi boş gezen elbiselerden daha yakındı bizlere. Konuşmuyordu ama birebir kapı zili gibi ötüyurdu, onun öttüğünü anlayıncaya kadar çok defa boş kapıyı açtırdı bize, 6 ay öncesine kadar mutlu mesut yaşıyorduk ki birden hastalandı, sağolsunlar sitedeki üstadların tavsiyeleri , götürdüğümüz veterinerlerin ilaçları derken iki ay sonra kafesin dibinde gözlerimin önünde çırpına çırpına hayata gözlerini yumdu. Diğer odada eşim bir taraftan, çocuklar bir taraftan dualar falan derken ''MAVİŞ'' artık aramızda değildi, gidişi çok hırpaladı bizi bir müddet sonra ''MAVİŞ''in yalnız kalan eşinin yanına bir eş aldık fakat hiç bir zaman bizim için onun yerini hiç bir kuş alamayacak. Bunu bende yaşadığım için üzüntünü paylaşıyorum.
   

Sayfayı Paylaş