Karadeniz Pet

Hiçbir hastalığı yokken aniden ölen muhabbet kuşu

Ölümle türün hiç bir alakası yok.Her canlı bir gün ölümü tadacak.;) Nice sapa sağlam görünen insanlar gece uykusunda ölüyor.Ya kalbi duruyor yada beyin kanaması sebebiyle...Bazende insanların başlarına hiç ummadıkları olaylar da geliyor.Bir haberde okumuştum.1800 yıllarda dışarıda çalışan adamın birine gök taşı çarpmış.Düşünsenize koskoca dünyada bir portakal büyüklüğündeki gök taşı bir mermi gibi sizi buluyor ve öldürüyor.Takdir-i ilahi.
Peki yeni bir muhabbet kuşu alırsam nelere dikkat edeyim? Tür olarak bu kuşumun türü olarak aynısını mı alayım? En fazla yaşayan tür gibi bir şey var mı internette bazı muhabbet kuşu türlerinin daha az yaşadığı yazıyor(benim aldığım tür en az yaşayan yazıyor internette)?
Birde sağlıklı olması için neler yapabilirim,kusura bakmayın çok soru sormuş olabilirim ama işte o da can sonuçta iyi bakmak lazım 🙂.

Peki yeni bir muhabbet kuşu alırsam nelere dikkat edeyim? Tür olarak bu kuşumun türü olarak aynısını mı alayım? En fazla yaşayan tür gibi bir şey var mı internette bazı muhabbet kuşu türlerinin daha az yaşadığı yazıyor(benim aldığım tür en az yaşayan yazıyor internette)?
Birde sağlıklı olması için neler yapabilirim,kusura bakmayın çok soru sormuş olabilirim ama işte o da can sonuçta iyi bakmak lazım 🙂.
Yaşamın tür ile de fazla ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.Benim Hollanda cinsi muhabbet kuşum vardı.13 yıl yaşadı.Yerli diye tabir edilen küçük muhabbet kuşları biraz daha az yaşayabilir.
1.) Alacağınız kuşun ilk önce dış görünümüne bakın (Tüylerine,ayaklarına,tırnaklarına ve gagasına)
2.) Kuşun hareketli olmasına dikkat edin.
3.) Kuşun 1-1,5 aylık yavru olmasına dikkat edin.Yavru kuş size alış daha kolay alışacaktır.

Bir kuşun sağlıklı olması için yapılması gerekenler:
1.) En önemlisi kafesin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi.( Tabanı dışkı ile dolmuş bir kafes kuşun sağlıklı olmasını bekleyemezsiniz.)
2.) Kafes ekipmanlarının temizliği ve dezenfekte edilmesi.
3.) Kuşlara verilen yemlerin ve suyun tazeliği.Yemlerin içindeki tohumların çeşitliği.
4.) Kuşlara yem dışında yumurta,meyve,sebze,çiğ kuru yemiş,tahıl verilmesi.
5.) Kaliteli vitaminlerin ve sağlık ürünlerinin düzenli kullanılması.

Yaşamın tür ile de fazla ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.Benim Hollanda cinsi muhabbet kuşum vardı.13 yıl yaşadı.Yerli diye tabir edilen küçük muhabbet kuşları biraz daha az yaşayabilir.
1.) Alacağınız kuşun ilk önce dış görünümüne bakın (Tüylerine,ayaklarına,tırnaklarına ve gagasına)
2.) Kuşun hareketli olmasına dikkat edin.
3.) Kuşun 1-1,5 aylık yavru olmasına dikkat edin.Yavru kuş size alış daha kolay alışacaktır.

Bir kuşun sağlıklı olması için yapılması gerekenler:
1.) En önemlisi kafesin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi.( Tabanı dışkı ile dolmuş bir kafes kuşun sağlıklı olmasını bekleyemezsiniz.)
2.) Kafes ekipmanlarının temizliği ve dezenfekte edilmesi.
3.) Kuşlara verilen yemlerin ve suyun tazeliği.Yemlerin içindeki tohumların çeşitliği.
4.) Kuşlara yem dışında yumurta,meyve,sebze,çiğ kuru yemiş,tahıl verilmesi.
5.) Kaliteli vitaminlerin ve sağlık ürünlerinin düzenli kullanılması.
Çok sağolun yeni bir kuşu şubat ayı içerisinde almayı düşünüyoruz buraya aldığım zaman tekrar güncelleme yaparım.

Teşekkür ederim hocam.

Geri