Karadeniz Pet

İshal ve halsizlik

naz...

Yeni Üye
Merhabalar muhabbet kuşum 3 yaşında gayet sağlıklı bir kuştu fakat son 1- 2 aydır neredeyse halsiz ve ishaldi veterinere götürdüğümüzde 5 günlük antibiyotik ve aminoasit(opticure) verdi bende ek olarak probiyotik(divitsol) kullanıyordum bir süre sonra iyileşti keyfi yerindeydi yaklaşık 1 veya 2 haftadır ishal ve halsiz artı olarak ayakları soğuk iştahı yerinde yeme içmede sıkıntı yok şuan aminoasit probiyotik ve multivitamin birlikte kullanıyorum ağzına 1 damla olmak üzere kendine gelmesi ve iyileşmesi için ne yapmam gerekiyor acaba hala ara ara keyifleniyor ama genelde bitkin. Yardımcı olursanız çok sevinirim video ve görüntü atmalı mıyım ayrıca

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Gittiğiniz veteriner hekim kanatlı kuş veterini miydi? Teşhis olarak ne koydu? Antibiyotiğin ismi nedir? Antibiyotik tedavisine başlamadan evvel kuşu hazırlamanız gerekirdi multivitamin ve probiyotik takviyesi ile. Antibiyotik kullanımı bittikten sonra da multivitamin ve probiyotik verilmelidir çünkü antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürüyor o yüzden yararlı bakterileri geri kazanmak için probiyotik takviyesi verilmelidir.
Antibiyotikler ağırdır genelde ve o yüzden halsiz olabilirler. Bu süreçte gerekirse elle besleme aparatı ile kursaktan besleme yapılmalıdır bilen birileri tarafından.

Kuşunuzun görüntülerini paylaşın. Streameble isimli siteye girin oraya kuşun güncel videosunu yükleyip buraya linki paylaşın. Kuşun son dışkılarına da bakalım.
Ölçme imkanı varsa kuşun ağırlığını da belirtin lütfen.

Maalesef normal veterinerdi yaşadığım yerden dolayı bulabildiğim veterinere gittim bir tehşis koymadı o zaman klima çarpmış vs olabilir dedi hassas canlılar oldukları için pek birşey yapamayız dedi kendisi toz şeklinde bir antibiyotik verdi bu nedenle adını bilmiyorum antibiyotikten önce probiyotik takviyesine başlamıştım ama uzun zaman olmamıştı
Bu yeni çekilmiş videosu kendisi birkaç gün önce ölçtüğümde 30gr çıktı
https://streamable.com/49gs1i
Bu da son dışkısı

Maalesef normal veterinerdi yaşadığım yerden dolayı bulabildiğim veterinere gittim bir tehşis koymadı o zaman klima çarpmış vs olabilir dedi hassas canlılar oldukları için pek birşey yapamayız dedi kendisi toz şeklinde bir antibiyotik verdi bu nedenle adını bilmiyorum antibiyotikten önce probiyotik takviyesine başlamıştım ama uzun zaman olmamıştı
Bu yeni çekilmiş videosu kendisi birkaç gün önce ölçtüğümde 30gr çıktı
https://streamable.com/49gs1i
Bu da son dışkısı

Kuşun durumu kritik. Dışkı anormal. Kuş zayıf. Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Kanatlı hekimi varsa araştırayım

Elle besleme maması ve kursaktan besleme aparatı var mı elinizde? Besleme yapmayı biliyor musunuz veya bilen birilerini bulabilir misiniz bir an evvel?

Antalyada yaşıyorum elimde elle besleme aparatı ya da maması yok ne yapmam gerekiyor şimdiden çok teşekkür ederim

Antalya kanatlı veterineri bulamadım.Antalya hayvan hastanesi öneren var ama iyi mi bilmiyorum deneyimlemedim. Googleye Antalya veteriner yazın ve hizmetler bölümünden kuş yazan varsa oraya götürebilirsiniz tabii iyi araştırın.

Kuşa gelirsek hemen 1 adet yumurta haşlayın. Daha sonra sarısını ezin ve mısır unu ekleyin,sıcak su. 5 ml mama hazırlayın. Mama yoğurt kıvamına gelsin. Mama bilek yakmayacak ısıya geldiğinde yani ılık olduğu zaman kuşa 2.5 ml yedirin çay kaşığı ile veya iğnesiz şırınga ile. Mamayı birden vermeyin,yavaş yavaş verin kuş yesin. İğnesiz şırınga ile verirseniz şırıngada hava olmasın,birden mamayı basmayın.
Multivitamin varsa elinizde suyuna katıp içirij ondan da birkaç yudum.

Kuşunuzda iç parazit veya megabakteri olabilir. Kuşlardan anlayan bir veteriner görmeli.

Steril zeolit tozu bulursanız yenilebilir olanlardan,mamaya 1 pirinç tanesi de zeolit tozu ekleyin. Kursak mantarına iç parazite iyi gelir. 10 gün boyunca mama verilsin kuşa. Kuş çok zayıf,kurumaya girmiş. Aç kalmasın yoksa ölür

Söylediğiniz mamayı 10 gün boyunca vermeli miyim(yumurtalı olanı) evet antalyada bende bulamadım ama acilen iyi bir veterinere tekrar bakacağım yardımınız için çok teşekkürler

Söylediğiniz mamayı 10 gün boyunca vermeli miyim(yumurtalı olanı) evet antalyada bende bulamadım ama acilen iyi bir veterinere tekrar bakacağım yardımınız için çok teşekkürler

Versele Laga elle besleme maması satın alın bir an evvel.

Benim dediğim yumurta maması acil durum mamasıdır,evde mama yoksa yapılabilecek bir mamadır. Kuşunuzda kilo kaybı var ve akla bakteriyel hastalık geliyor. Dışkı zaten anormal ve açlık dışkısı gibi. Şimdi mamayı hazırlayıp yedirin 2.5 ml.
Yemeyebilir ama pes etmeyin,yemesi lazım.
Ağzını silin sonra mama kurumasın.
Sabah 6 gibi tekrar besleme yapın yumurta maması. Ama şunu söyleyeyim her mama verişinizde mama yeniden hazırlanmalı. Yumurtalı gıda çok beklemeye gelmez.

Veterinere gitmeden evvel kuşun yaptığı güncel birikmiş dışkılarının fotoğrafını çekin veterinere gösterirsiniz. Kuşlardan anlayan veteriner olması lazım buna dikkat edelim. Yeni veteriner de antibiyotik yazarsa önceki veterinerin de antibiyotik verdiğini ve koyduğu teşhisi söyleyin. Art arda antibiyotik kullanmak kuşu mahvedebilir. Gideceğiniz veteriner daha önce kuşun antibiyotik kullandığını bilsin kuşun ve ona göre tedavi tavsiye eder.

Geri