Karadeniz Pet

Konuşturmak için hangi yöntem daha doğru

Bıcırık çilenkoğlu

Meraklı Üye
2.5-3 aylık yerli erkek bir kuşum var ben ona konuşma eytimi vermek istiyorum ve öğrenmesini istediğim kelimeyi yuotube’de hazırlanmış videoları dinletmem doğrumu yoksa kendimmi konuşmam lazım!
Birde kuşum tek ona hergün kuşsesi dinletiyorum bu davranışım doğrumu?bazı arkadaşlar kafeste oyuncak ve ayna olmasın derken bazı arkadaşlarda yanlız beslenen kuşlarda ayna ve oyuncak olmalı diyor hangisi doğru karar veremedim?birde eytim günün hangi saatinde vermek daha doğru olur?bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.genel olarak neler yapmam gerekiyor yardımcı olan arkadaşlara sonsuz teşşekür ederim.

Eğitimin saati önemli değil gu de en az yarım saat ilgilenmeniz ve konuşmasını istediğiniz kelimeleri tekrar etmeniz gerekir . Hazır kuş sesleri dinletmeyin muhabbet kuşları taklit ederler zihinde oluşan ses dışarı aktarılır . Konuşmasını istediğiniz kelimeleri bol bol tekrarlayın yada kendi sesinizle kayıt alın ordan dinletin . Başka videolardaki sesleri değil sizin sesinizi dinlesin diğer kelimelerde çabuk olur konuşması . Aynayı tavsiye etmem neden derseniz siz eğitim vericek seniz ilgi göstericek seniz gerek yok ilerde canı sıkılmasın diye koyabilirsiniz yada ödül olarak aynayı gösterebilirsiniz ..

aynayı takınca bazıları insana ilgiyi kesiyorlar o yüzden eğitilecek kuşta pek tavsiye etmiyorlar öğretmek istediğiniz kelimeleri sık sık tekrarlamalısınız erkek sesiyle öğrendikleri kelimeler daha net ve anlaşılır çıkıyor ve aynı sizin söylediğiniz gibi söylüyorlar kelimleri söylerken ki tepkileri ses ayarları bile aynı oluyor bunu göz öününde bulundururak bazı kelimeleri hızlı bazılarını yavas söylemesini bile sağlayabilirsiniz birde tüm kuşlar aynı mı bilmem ama sanırım eko yapan yerlerde konuşmayı seviyorlar böyle bir şey de deneyebilirsiniz kelimleri öğrendikten sonra tekrar aşamasında yapıyorlar

Son düzenleme:
O bahsettiğiniz videolar pek bir işe yaramaz. Muhabbet kuşları, kadın ve çocuk seslerine karşı daha duyarlı, daha ilgilidir. Durum böyle iken, o borazan gibi erkek seslerini dinletmek mantıklı değil. Bir çocuk veya kadın sesiyle kayıt yapıp dinletmek daha mantıklıdır.

Youtube kadın sesiyle çekilmiş h
O bahsettiğiniz videolar pek bir işe yaramaz. Muhabbet kuşları, kadın ve çocuk seslerine karşı daha duyarlı, daha ilgilidir. Durum böyle iken, o borazan gibi erkek seslerini dinletmek mantıklı değil. Bir çocuk veya kadın sesiyle kayıt yapıp dinletmek daha mantıklıdır.
Youtubede bayan sesiyle çekilmiş videolar var bir keresinde denk gelmiş onu açmıştım kuş daha çok cenesini oynatıyordu genelde ben konuşuyorum kuşumla ama sabah kaktığımızda boş bir odam var evde güneş alıyor sıcak oluyor orasını onun gündüz odası olarak kullanıyorum biz kahvaltı yaparken ona orda öğrenmesini istediğim kelimeyi açıyorum kahvaltıdan sonra bende yanına geviyorum kahvaltısını yaptırıyorum sonra bıraz oynuyoruz uçuyor bazen 1 bazen iki saat bu arada müzik acıyorum ve kafesinş temizleyip taze yem ve su veriyorum çok önemli bir işim yoksa günümüz böle başlıyor.konuşuyorum onunla bol bol sonra ben çıkıyorum odadan o kalıyor ya müzik dinletiyorum bazende kuş sesi dinletiyorum .diyer kuşların sesini dinletmekte zarar varmı ben şahsen bi deyişiklik görmüyorum kuşta güneş gectimi oturma odasına alıyorum kafesini orda hep beraberiz iyi bir gün gecirdiyse akşam yemek sırasında kafesini bir saat acıyorum bizimle takılıyor ama küçük bir oğlum var oğlum kuşu gördümü sevincinden çok bağırıyor ondan ürküyordu kuş başta ama alıştı yavaş yavaş normalde biri bana böle baksa deyil konuşmak ters takla bile atardım bakalım bence bir iki güne ilk kelimesini söyliycek

Bu şekilde devam edebilirsiniz. Yakın zamanda eğer kolayına gelirse oğlunuzun ismini söyleyecektir :D
Sürekli yanınızda durmasının faydası olur. Bazıları yerini değiştirmeyin der ama bence yanlış. Kuşu kafesten çıkaramadığınız zamanlarda, kafesiyle birlikte, bulunduğunuz odaya taşıyabilir, böylece sizinle daha fazla yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz

video yu ilgilenmeye vaktiniz olmadığı zamanlarda açabilirsiniz
Bu şekilde devam edebilirsiniz. Yakın zamanda eğer kolayına gelirse oğlunuzun ismini söyleyecektir :D
Sürekli yanınızda durmasının faydası olur. Bazıları yerini değiştirmeyin der ama bence yanlış. Kuşu kafesten çıkaramadığınız zamanlarda, kafesiyle birlikte, bulunduğunuz odaya taşıyabilir, böylece sizinle daha fazla yakınlaşmasını sağlayabilirsiniz[/

Teşekkür ederim burdaki arkadaşların göstedikleri doğru yolda bişeyler yapmaya çalışıyoruz sonuç güzel olcak bunu görüyorum

aynayı takınca bazıları insana ilgiyi kesiyorlar o yüzden eğitilecek kuşta pek tavsiye etmiyorlar öğretmek istediğiniz kelimeleri sık sık tekrarlamalısınız erkek sesiyle öğrendikleri kelimeler daha net ve anlaşılır çıkıyor ve aynı sizin söylediğiniz gibi söylüyorlar kelimleri söylerken ki tepkileri ses ayarları bile aynı oluyor bunu göz öününde bulundururak bazı kelimeleri hızlı bazılarını yavas söylemesini bile sağlayabilirsiniz birde tüm kuşlar aynı mı bilmem ama sanırım eko yapan yerlerde konuşmayı seviyorlar böyle bir şey de deneyebilirsiniz kelimleri öğrendikten sonra tekrar aşamasında yapıyorlar
Hocam söylediklerinizi aynen uygulamaya çalışıyorum sizin söylediklerinizi uygulayınca sonuç aldım hep beni hiç yanıltmadınız onun için her söylediğinizi aynen uyguluyorum.senin kuş nasıl sorun yok dimi
Genç kuşunda varmı gelişme?

Kardeşim kuşuma bazen hatta her gün nerdeyse başka kuş sesi dinletiyorum bu bana alışmasını uzatırmı? Şimdi o aklıma geldi iyimi yapıtorum kötümü bilemedim şimdi sence?

Kardeşim kuşuma bazen hatta her gün nerdeyse başka kuş sesi dinletiyorum bu bana alışmasını uzatırmı? Şimdi o aklıma geldi iyimi yapıtorum kötümü bilemedim şimdi sence?
ya şimdi biliyorum diyecekler ki kuştur ötecek tabi doğası ama benim ilk kuşum ötmeyi öğrenemeden önce çok net konuşuyordu çünkü petshoptan değil arkadaşımın yavrularından almıştım daha ötmeyi öğrenme vakti olmadan ve ötmeden konuştu daha sonra diğer sıpayı aldık tabi petshoptan kalabalıktan geldi deli gibi ötüyor bizim canavar ötmeyi bir öğrendi hem ötüp hem konuşmaya çalışıyor ve çok rahatsız edici ötüyor bazen rahatsızlığını geçtim öterek konuşmaya çalışınca kelimeleri boğuyor bence çok fazla kuş sesi dinletmeyin derim tamam ötsün ama öyle cıyak cıyak değil benim büyük de yeni kelimeler var ama anlaşılmıyor daha kendi kendine öğrendiği içinde ne olduklarını henüz çözemedik küçük de büyükden öğrendikleriyle devam ediyor o biraz yabani ele avuca gelmiyor o yüzden onunla abisi ilgileniyor abi konuşmayı kardeş de ötmeyi öğretiyor :)

aynen kuşlar açılmadığı zamanlarda en azından kendi bulunduğumuz yerlerde durmalılar çünkü kafese alışkın olmayan kuş birde üstüne yanlız bırakılınca kötü hissediyor ve hırçınlaşıyor bende sizin gibi taşıyorum veya açıklar çok nadir misfair geldiğinde farklı odaya koyduğum olur o da çoluk çocuktan korkuma veya nazardan korkuma isteyen çok ama ben daha bir yere giderken bırakıp gidemiyorum ki yanımda taşıyorum kalıcı gittim yerlere bile ki birine tutup al götür senin olsun diyim önümüzdeki haftalarda uzun yola çıkacam bırakmaya kimseye içim elvermiyor küserler benim gibi bakamazlar ya ben yokken bişi olursa diye :) onlara da bebek gibi çanta hazırlayıp düşüyoruz yola

Hocam söylediklerinizi aynen uygulamaya çalışıyorum sizin söylediklerinizi uygulayınca sonuç aldım hep beni hiç yanıltmadınız onun için her söylediğinizi aynen uyguluyorum.senin kuş nasıl sorun yok dimi
Genç kuşunda varmı gelişme?
estafurullah hocam ilaçtan hastalıktan çok anlamam bende burdan öğreniyorum ama psikolojileri konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıyorum

estafurullah hocam ilaçtan hastalıktan çok anlamam bende burdan öğreniyorum ama psikolojileri konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıyorum
Eywallah dostum bana çok faydalı bilgiler verdiniz biliyorsun biara azkaldı vaz geçiyorumdum kuştan senin tavsiyen üzerine arkadaşıma vermekten vaz geçtim şimdide iyiki vaz geçmişim diyorum.

Geri