Kuşlarda Kullanılan Vitaminler 4

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  FORMVİT TOZ, Suda Çözünen Toz (BAYER TÜRK)

  Formülasyonu : 100 gram suda çözünen toz içeriğinde; 5.000.000 İÜ Vitamin A, 500.000 İÜ Vitamin D3, 3.000 İÜ Vitamin E, 15.000 mg Vitamin C, 2.000 mg Vitamin B1, 2.500 mg Vitamin B2, 1000 mg Vitamin B6, 5 mg Vitamin B12, 1000 mg Vitamin K3, 500 mg folik asit, 15.000 mg nikotinik asit, 5.000 mg kalsiyum pantotenat ve 20 mg Biotin bulunmaktadır.

  Formvit suda çözünen toz, bütün evcil hayvanlarda karşılaşılan vitamin eksikliklerinin karşılanması, çok yönlü vitamin desteğinin sağlanması, hayvansal verimliliğin artırılması, sağlıklı durumun korunması ve diğer sağaltım seçeneklerinde destekleyici olarak kullanılmak üzere, bütün vitamin çeşitlerini dengeli ve uyumlu derişimlerde içeren, hayvanların içme sularına ve yemlerine katılarak verilmeye özgü, çoğul bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlı hayvanlar başta olmak üzere ekonomik değeri olan tüm hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi, hızlı ve dengeli büyümenin sağlanabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için, rasyonların çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Öte yandan hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, taşıma, aşılama ve gaga kesimi gibi baskılayıcı çevre faktörlerinin varlığında yem tüketimi de azaldığından sözü edilen besinsel öğelerin alımı da önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü verim düşüklüğünün ve hayvan kayıplarının önlenebilmesi amacıyla multivitamin çeşitlerinin uygun şekil ve kombinasyonlar halinde verilmesi zorunlu hale gelir. Formvit, bu yöndeki gereksinmeleri karşılayabilecek şekilde formüle edilmiştir.

  Kullanılma yerleri : Bu ilaç, kanatlı hayvanlarda sağaltım amacıyla; basit ve kompleks kronik solunum yolu hastalığı, kolibasilloz, bulaşıcı bronşit, koriza, tavuk kolerası, tifo ve diğer salmonella enfeksiyonları ile sebebi bilinmeyen ishallere bağlı bozukluklar, koksidiyoz ve diğer paraziter hastalıkların sağaltımına yardımcı olmak, verim düşüklüğü ve bütün hastalıkların iyileşme dönemlerinde kullanılır. Koruyucu amaçlarla; beslenme yetersizliklerinin önlenmesi, aşılamalar, antiparaziter ilaç uygulamaları, gaga kesimi, taşıma ve yer değişikliği sonucunda meydana gelen baskılayıcı etmenlerden kaynaklanabilecek verim düşüklükleri, hastalıkların önlenmesi, ani iklim değişiklikleri ile bakteriyel ve viral hastalıklara karşı vücut direncinin artırılması amacıyla kullanılır. Gelişmeyi hızlandırıcı ve verim artırıcı amaçlarla; yemden kaynaklanan olumsuzlukların önlenmesi, yem tüketiminin azalmasından kaynaklanan vitamin kayıplarının karşılanması, sürü eş örnekliğinin sağlanması ve verimin artırılmasında; hızlı gelişme döneminde ve yumurta veriminde doruk düzeye ulaşıldığında artan vitamin gereksinmesinin karşılanması, sağlık durumunun korunması ve verimliliğin güvenceye alınması için kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç hayvanların içme sularına katılmak suretiyle uygulanır. Kanatlıların içme sularına sağaltıcı olarak 200 gram/1000 litre ve koruyu olarak da 100 gram/1000 litre (100 litre su için 1 tatlı kaşığı) katılarak genel sağlık durumları düzelene değin içirilir. Gelişmeyi hızlandırıcı ve destekleyici amaçlarla da içme suyuna 20 gram/1000 litre (100 litre içme suyu için 1 çay kaşığı) miktarında katılarak sürekli içirilir. Bu şekildeki ilaç uygulamasına en az 5 gün süreyle devam edilir.

  Ticari şekli : Bu ilaç, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.

  HİPRACHOK AD3ECK, Çözelti (GÜRTAV)

  Formülasyonu : 1 ml oral çözelti içeriğinde; 21.500.000 İÜ A Vitamini, 2.800.000 İÜ D3 Vitamini, 100 mg C Vitamini, 5 mg K Vitamini, 17 mg E Vitamini bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Vitaminler hayvan yaşamı için temel olan besinsel maddelerdir. Evcil hayvanlar bilinen vitaminlerin hepsini sentezleyemezler. Bu nedenle de farklı miktarlarda haricen verilmeleri zorunludur. Vitaminlerden çoğunluğu enzimlerin önemli işlevsel gruplarını oluştururlar. Yaşamsal etkinlikler için önem taşıyan metabolik olaylar için vazgeçilmez öneme sahiptirler.

  Kullanılma yerleri : Kümes hayvanlarında üretimin artırılması, malabsorbsiyon sendromu, stres durumları ve vitamin eksikliklerinde kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Veteriner hekim tarafından başka şekilde önerilmediğinde genel olarak hayvanların içme suyuna 1ml/5 litre hesabıyla katılarak 2-3 gün süreyle içirilmek suretiyle uygulanır. Tavşanlarda ve tüm çiftlik hayvanlarında bu işlemin ayda bir kez tekrarlanması önerilir.

  Ticari şekli : Hiprachok, 1000 ml ve 5000 ml’lik polietilen beyaz şişe ve bidonlarda sunulmaktadır.

  HYDRO B, Suda Çözünen Konsantre (TÜM İLAÇ)

  Formülasyonu : 100 ml konsantre; 1.000.000 İÜ Vitamin A, 100.000 İÜ Vitamin D3, 3.000 mg Vitamin E, 200 mg Vitamin B1, 200 mg Vitamin B2, 600 mg Vitamin B6, 3 mg Vitamin B12, 3.000 mg Vitamin P, 600 mg Sodyum Pantotenat ve 20 mg Biotin içerir.

  Hydro B, tüm evcil hayvanlarda karşılaşılan vitamin eksikliğinin karşılanması, çok yönlü vitamin desteğinin sağlanması, hayvansal verimliliğin artırılması, sağlıklı durumun korunması amaçlarıyla kullanılmak üzere bütün vitamin çeşitlerini dengeli ve uyumlu derişimlerde içeren bir vitamin formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Kanatlı hayvanlar başta olmak üzere, ekonomik değeri olan tüm hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi, hızlı ve dengeli büyümenin sağlanabilmesi ve sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için yem karışımlarının çoğul vitaminlerle desteklenmesi gerekir. Üte yandan hastalıklar, ani ısı değişiklikleri, taşıma, aşılama, tüy dökümü gibi baskılayıcı çevre faktörlerinin varlığında yem tüketimi de azalacağından sözü edilen besinsel öğelerin alımı da önemli boyutlarda düşer. Böyle koşullarda çok yönlü verim düşüklüğünün ve hayvan kayıplarının önlenebilmesi için multivitamin çeşitlerinin uygun şekil ve kombinasyonlar halinde verilmesi zorunlu hale gelir. Hydro B, bu yöndeki gereksinmeleri karşılayabilecek şekilde formüle edilmiştir.

  Kullanılma yerleri : Hydro B, vitamin eksiklikleri ve buna bağlı olgularda sağaltıcı olarak, bakteriyel, viral ve benzeri hastalıklarda destekleyici olarak kullanılır. Kanatlılarda, yoğun yetiştirme seçeneklerinde, hızlı büyüme ve gelişme aşamalarında veya yüksek verime yönelik olarak, vitamin emilmesinde sorun yaşanan hayvanlarda başarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Bu ilaç hayvanların içme sularına katılmak suretiyle uygulanır. Veteriner hekim tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde; sağaltım amaçlı ve Hiydro B-biotin plus tek vitamin girişli kuvvetli doz seçeneğinde; kanatlılar ve tavşanların içme sularına 100 ml/100 litre miktarlarında katılarak içirilir. Koruyucu olarak 8-10 gün boyunca kullanılmak üzere; kanatlılar ve tavşanlarda 100 litre içme suyuna 20 ml katılarak 24 saat içerisinde tüketilmesi sağlanır.

  Ticari şekli : Hydro B, 100 ml’lik flakonlarda ve 5 litrelik bidonlarda sunulmaktadır.

  İNJACOM-C, Enjeksiyonluk Çözelti (SANOFİ-DİF)

  Formülasyonu : 1 ml enfeksiyonluk çözelti içeriğinde 200 mg C vitamini bulunmaktadır.

  Farmakolojisi ve özellikleri : İnjacom-C, C vitamini esasına göre hazırlanmış bir üründür. Dolayısıyla ürünün etken maddesini oluşturan C vitamini, evcil hayvanlarda ağızdan verildiğinde gevişenlerin rumeninde parçalanırken, diğer hayvanların ince bağırsaklarından tama yakın oranda emilir. Sodyum tuzu halinde parenteral yollardan da verilir. Emilen vitamin bütün vücuda geniş ölçekte dağılır. Vücutta dönüşümlü olarak dihidroksi askorbik aside yükseltgenir. Aynı metabolit, C vitamininin bütün etkinliklerini gösterir. Farmakolojik etkileri skorbüt hastalığı olarak bilinen olgularda ortaya çıkan; ama tümüyle ikincil derecedeki belirtilerden oluşan klinik durumu düzelterek, hastalıklara karşı vücut direncini artırarak, metabolik olayları düzeltmesi ve anemi belirtilerini hafifletmesi temeline dayanır.

  Kullanılma yerleri, şekli ve dozları : İlaç kanatlılarda içme sularına katılarak, diğer hayvanlarda kas içi ve deri altı yollardan enjeksiyon şeklinde verilir. Kanatlılardaki solunum sistemi hastalıkları, kafes tavuklarının kafes yorgunluğu, baskılayıcı etmenlerin varlığında, yumurta kırıklarının azaltılması, horozlarda aşım gücünün artırılması ve tem tüketiminin artırılması gibi durumlarda kullanılır. Önerilen doz ise; 1 litrelik içme suyuna 1-2 ml İnjacom-C ilave edilerek 4-5 gün süresince içirilmek suretiyle uygulanır.

  Ticari şekli : İnjacom-C, 5 ml’lik ampullerde ve 10 ampullük kutularda sunulmaktadır.

  İNSELVİT, Oral Çözelti (ÇUKUROVA)

  Formülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözelti içeriğinde; 150 İÜ Vitamin E ve 1 mg sodyum selenit bulunmaktadır.

  Bu ilaç, buzağı, kuzu, yumurtacı tavuklar ve civcivlerde karşılaşılan kas distrofileri, ensefalomalasi olguları, immun sistem yetmezlikleri ve ilgili metabolik hastalıkların sağaltımı, selenyum, E ve B vitaminlerinin dengeli bir kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan, oral bir çözelti formülasyonudur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : İlacın etken maddelerinden biri olan E vitamini, hücresel düzeyde doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu önleyerek zararlı peroksitlerin oluşumunu durdurur. Hastalıklara karşı vücut direncini artıran lökosit ve makrofajların korunmasında etkili olur. Ayrıca eşemsel etkinlikleri, bağışıklık sistemini düzenleyici ve hücresel yaşlanmayı önleyici etkilere de sahiptir. Diğer etken maddeyi oluşturan selenyum ise; kükürtlü amino asitlerin sentezi ve işlevleri ile yakından ilişkili olup, vücutta glutasyon peroksidaz enziminin kofaktörü konumundadır. E vitamini ve selenyumun çok yönlü biyolojik etkileri arasında sinerjistik yönde etkileşme vardır.

  Kullanılma yerleri : Bu ilaç, kanatlılarda sıklıkla karşılaşılan ensefalomalasi, kas distrofisi, eksudatif diatez ve perkreatif fibrozis gibi hastalıkların sağaltımı ve önlenmesi ile normal embriyonik gelişmenin sağlanması, yumurtlama, fertilite ve kuluçka performansının artırılmasında, E vitamini ve selenyum eksikliklerinin karşılanması, doymamış yağ asidi bakımından zengin yemlerle beslenen hayvanlarda doğabilecek vitamin açığının karşılanması, immun sistemin desteklenmesi amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : İnselvit, kanatlılar için hazırlanmış bir ilaç niteliğindedir. Veteriner hekim tarafından başka bir şekilde önerilmediğinde; koruyu olarak 1 litre içme suyuna 0.25 ml ilave edilerek 2-3 gün süreyle, sağaltıcı olarak da 1 litre içme suyuna 0.5 ml ilave edilerek 5-7 gün süreyle verilir. Belirtilen doz birimi esas alınmak suretiyle kanatlı çiftliklerinde pratik bir doz uygulaması niteliğinde olmak üzere; 100 litre içme suyuna 50 ml, 250 litre içme suyuna 125 ml, 500 litre içme suyuna 250 ml ve 1000 litre içme suyuna da 500 ml İnselvit katılarak kesintisiz içirilir. Küçük çaplı kanatlı yetiştiriciliğinde ise; 15-20 civciv veya pilice 1-2 ml İnselvit katılarak içirilir.

  Ticari şekli : İnselvit, 100, 200 ve 1000 ml’lik bal renkli şişelerde sunulmaktadır.

  MEDASOL, Suda Çözünen Toz (KARTAL KİMYA)

  Formülasyonu : 100 gram toz içeriğinde; 1.000.000 İÜ Vitamin A, 5.000 mg Vitamin E, 150.000 İÜ Vitamin D3, 150 mg Folik Asit, 50.000 mg Dl-metiyonin ve 36.106 mg kalsiyum propiyonat bulunmaktadır.

  Kanatlılarda karşılaşılan çok yönlü zehirlenme olguları ve bundan kaynaklanan baskılayıcı etmenlerin önlenmesi, büyüme ve gelişmenin hızlandırılması, çoğul vitamin eksikliklerinin karşılanması, gagalama ve tüy yolma sorunlarının önlenmesine yardımcı olunması amacıyla, yağda çözünen A,D ve E vitaminleri ile Folik Asit ve metiyoninin kombinasyonu esasına dayanan, oral bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Medasol toz, etken madde olarak A, D3 ve E vitaminleri ile folik asit, dl-metiyonin ve kalsiyum propiyonat içerir. Kombinasyon esasına dayanan bu ürünün, öngörülen şekil ve dozlarda kullanıldığında çok yönlü vitamin ve amino asit gereksinmelerini karşılayabilecek ölçülerde zengin tutulmuştur. Etlik civciv ve piliçler başta olmak üzere, hızla büyüme, gelişme ve yüksek verim aşamalarında olan bütün kümes hayvanlarında çoğul vitamin, folik asit ve metiyonin gereksinmesi ileri derecede artar. Belirtilenlere koşut olarak, özellikle mikotoksinlerle kirlenmiş ve küflenmiş yem tüketimi, rasyonda vitamin içeriğinin hızla tükenmesine yol açan acılaşmış yağlar ve çoğul toksik metabolitlerle kirlenmiş yem tüketiminde vitamin gereksinmesi daha da yüksektir. Medasol, belirtilen çok yönlü vitamin gereksinmesini karşılayabilecek şekilde formüle edilmiştir.

  Kullanılma yerleri : Medasol Toz, başta etlik civciv ve piliçler ile yumurta tavukları olmak üzere; hızla büyüme, gelişme ve yüksek verimde olan bütün kümes hayvanlarında karşılaşılan çok yönlü zehirlenme olguları ve bundan dolayı kaynaklanan baskılayıcı olumsuzluk etmenlerinin ortadan kaldırılması veya önlenmesi, büyüme ve gelişmenin hızlandırılması, verimliliğin artırılması, çoğul vitamin eksikliğinin karşılanması, gagalama ve tüy yolma sorunlarının önlenmesine yardımcı olmak amaçlarıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Genel nitelikli vitamin desteğinin sağlanması ve baskılayıcı olumsuzlukların önlenmesi amaçlarıyla, 1 ton içme suyuna 1 kg Medasol toz katılarak 3 gün süreyle içirilir. Açıkça bir zehirlenme olgusu ve yemden kaynaklanan olumsuzlukların görülmesi durumunda içme suyuna katılan ilaç miktarı 3 katına çıkartılabilir.

  Ticari şekli : Medasol toz, 100 gramlık alüminyum folyo poşetlerde sunulmaktadır.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş