Karadeniz Pet

Lütfen bir akıl da bana verin!!

rock

Meraklı Üye
Arkadaşlar 5-6 aylık erkek kuşum devamlı kaşınıyor. Bazen birden deliriyo kaşınmakdan, hani biyerinizi sinek ısırırda cok kaşınırsınızya onun gibi. Bununla alakalımıdır bilmiyorum ama aynı zamanda küçük beyaz tüyleri dökülüyo devamlı pamuk gibi. Ve bu kaşınma ve tüy dökme belki 3 aydır var. Bu tüyler normal tüy değişimindeki tüyler mi bilmiyorum. KAfssındaki o kalın tüyler arada çıkıyo yenileniyo, bu sefer tamam diyorum ama yine çıkıyo. Vitaminini haftada 2-3 kere veriyorum 1 gün duruyo alıyorum. Mamayı cok sevmiyo arada bir yapıyorum. Kaşınma ve küçük beyaz pamuksu tüy dökme her daim var özetle. Tüy aralarında bit bire olsa görünür mü bilmiyorum ama gözle bişey de göremedim. Nasıl kurtarıcaz bu kaşınma ve tüy dökme işinden?

zannediyorumki kuşunuz tüye girmiş. vitamin kullanmaya devam edin bitten çok korkuyorsanız eğer kafes zeminine peçete pamuk serin gece bırakın sabah inceleyin bi.

Banyo yapıyorsa banyo suyuna, yapmıyorsa sprey kutusuna 1lt ye 2 kapak kadar gelecek şekilde elma sirkesi ile yıkayın ya da kendi yıkansın.
Vilmectin denen bir ilaç var. 10-15TL şırınga ile çekip ensesindeki tüyleri arlayıp 1 damla (yeterlidir) damlatacaksın.
Kafesini tüm ekipmanı sıcak su ile yıkayacaksın.

Geçmiş olsun.

Eline al, elma sirkeli ılık suda ayaklarını, kanat altlarını, sırtını, ensesini, poposunu, kuyruğunu yıka elinle ova ova. Gözlerine dikkat et. Kafesi de şöyle bir yöntemle temizleyebilirsin. Kuşu sal. Yemliklerdeki yemleri, suluktaki suyu filan boşalt. Kafesin altındaki yem ve dışkıları çöpe dök. Ardından kafesi banyoya götür. Domestosun sprey şeklinde olanı var. Kafesin tabanına, tellerine, yemliklerin içine, suluğuna, salıncağına, tüneğine artık ne varsa onlara püskürt. Yarım saat beklet. Ardından çaydanlıkta kaynattığın suyla kafesi durula. Sonra 5 dakika boyunca duş başlığı ile soğuk suyla iyice durula. Kuruladıktan sonra yemini suyunu koy.

Deniycem arkadaşlar teşekkürler...

Geri