Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Alt Gagası Yamuldu

KronoSs

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1.5 yıllık bir muhabbet kuşum var. Çok fazla demir ve plastik kemirmeye eğilimi var. Kemirdikçe gagasının şekli bozuldu iyice. Bu düzeltilir mi? Ne yapmak lazım? Nasıl önlem alınır?

fdpiu2q.jpg
qil9w2r.jpg
fg4pby0.jpg

Merhaba, oynayabileceği çeşitli oyuncaklar alarak kafesi vs kemirmesini engellemelisiniz çünkü plastik şeyleri yutabilir ve tellerde de pas oluşursa zehirler . Ayrıca tüy döneminde kuşunuz takviye kullanıyor musunuz?

1-) Demir, plastik vb şeyleri kemirmesine mutlaka engel olun,kemirebilecek şeylerden uzak tutun, alışkanlık haline getirdiği şeyler varsa uzaklaştırın ortamdan.

2-) Elinize aldığınız zaman parmağınız ile oynatıyor iseniz ve elinizi ısırıyor ise bu hareketi de yapmayınız.

3-) Gagasına zarar vermeyecek,yutamayacak doğal ısırma çiğneme oyuncağı aparatı alabilirsiniz. Kuşlar için üretilmiş böyle şeyler var ama tabii bulmanız zor olabilir.

4-) Yemesinde problem varsa,gaga sebebiyle rahat yiyemiyor ise kanatlı kuş veterinerine muayene ettirin.

Ayrıca Hatice Hanım'ın da dediği gibi kuşunuz tüye girmiş. Bu dönemde stresli gergin olabilirler. Tüy dökme dönemi sancılı bir dönemdir. Kuşunuz stresli olabilir ve bu sebeple de kemirme eğilimi yüksek olabilir. Benim de yetişkin dişi kuşum var ama o kadar uysal ki mâşâallâh, öperim ses çıkarmaz ısırmaz kendini sevdirir. Hatta ben onu yetişkin bir kuş iken satın aldım. Yani kuşunuzu eğitin,eğitim önemli. Gürültülü ortamdan uzak tutun,nazik davranın,sesiniz yüksek olmasın,onunla ilgilenin,agresifliğe sebep olabilecek her türlü hareketten kaçının,uyku saatlerine önem verin yeterince uyku alsın, beslenmesine dikkat edin,kafesinden çıkartırken ve kafese koyarken onu korkutmayacak şekilde yapın bunu.
Ayrıca tüy dökme döneminde kuşunuzu çok yormayın. B vitamini takviyesi verin,BT Amin Forte tavsiyemizdir.

Merhaba, oynayabileceği çeşitli oyuncaklar alarak kafesi vs kemirmesini engellemelisiniz çünkü plastik şeyleri yutabilir ve tellerde de pas oluşursa zehirler . Ayrıca tüy döneminde kuşunuz takviye kullanıyor musunuz?
Gaga taşı, kalamar kemiği vs var aslında. Kemirdiği plastik, kafesinin cam kısmını kapatan sert bir plastik parçası. Teller konusunda nasıl bir önlem alabiliriz? Yaşam alanı sonuçta kafesi eninde sonunda oraya giriyor ve kemiriyor. Evet geçen sene yine bu forumda yetkili birisi 2 çeşit vitamin önermişti ikisini de düzenli olarak kullanıyorum.

1-) Demir, plastik vb şeyleri kemirmesine mutlaka engel olun,kemirebilecek şeylerden uzak tutun, alışkanlık haline getirdiği şeyler varsa uzaklaştırın ortamdan.

2-) Elinize aldığınız zaman parmağınız ile oynatıyor iseniz ve elinizi ısırıyor ise bu hareketi de yapmayınız.

3-) Gagasına zarar vermeyecek,yutamayacak doğal ısırma çiğneme oyuncağı aparatı alabilirsiniz. Kuşlar için üretilmiş böyle şeyler var ama tabii bulmanız zor olabilir.

4-) Yemesinde problem varsa,gaga sebebiyle rahat yiyemiyor ise kanatlı kuş veterinerine muayene ettirin.
Nasıl engel olabiliriz peki bir yöntemi var mı pek bilgi sahibi değilim bu konuda. Kafesini çok seviyor onun haricinde pek bir yerde durmuyor zaten. Bazen aile üyelerinin başına konup saçıyla oynuyor ya da perdeye konup bacaklarını iki yana açıp evi izliyor. Bir senedir bu şekilde. Önceki kuşumuz evin her odasına alışmıştı ama bir odadan diğerine geçerken kapıya çarparak öldüğü için bu kuşumuzu diğer odalara alıştırmak istemiyoruz.

Elimizi ısırma eğilimi vardı ama önceye göre azaldı gibi.

Gaga taşı ve kalamar kemiği var kafesinde

Yemesinde bir problem yok gibi duruyor yemi kırabiliyor, suyunu içiyor sonra tüneğine gidip keyfini çıkarıyor 😂

kemirmek doğaları gereği engellenemiyor tabi ki ama ben oyuncak olarak yenilebilir ipliklerden doğal materyallerden yapılmış oyuncaklar aldım , ahşap vs . Mümkün mertebe yuttuğunda ona zarar vermeyecek şeyler. Onları kemiriyor onlarla oynuyor öbür şeylere ihtiyaç duymuyor bu sayede. Zaten oynarken de kontrol altında tutmaya çalışıyorum her ihtimale karşı.

Nasıl engel olabiliriz peki bir yöntemi var mı pek bilgi sahibi değilim bu konuda. Kafesini çok seviyor onun haricinde pek bir yerde durmuyor zaten. Bazen aile üyelerinin başına konup saçıyla oynuyor ya da perdeye konup bacaklarını iki yana açıp evi izliyor. Bir senedir bu şekilde. Önceki kuşumuz evin her odasına alışmıştı ama bir odadan diğerine geçerken kapıya çarparak öldüğü için bu kuşumuzu diğer odalara alıştırmak istemiyoruz.

Elimizi ısırma eğilimi vardı ama önceye göre azaldı gibi.

Gaga taşı ve kalamar kemiği var kafesinde

Yemesinde bir problem yok gibi duruyor yemi kırabiliyor, suyunu içiyor sonra tüneğine gidip keyfini çıkarıyor 😂

Eğitim lazım. Forumda kuş eğitimi ile ilgili yazılar var okuyabilirsiniz. Kuşunuz sadece perdelerde duruyorsa bu ortama tam alışmadığına işarettir.

Geri