Karadeniz Pet

petshop açmak için gerekli belgeler

Yağız YAĞCI

Meraklı Üye
merhaba arkadaşlar çocukluğumdan belli petshop sahibi olmak hep hayalimdi şu sıralar iycene aklıma yatmaya başladı yer sıkıntısı yok ancak gerekli belgeler nelerdir ne gibi ruhsatlar almak gerekir bilgisi olan varmı ??:confused:

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Petshop Icin Dükkanin Tapusu Hayvanlarin Üretimhanelerinden nerenden geldikleri icin bir kagit . hayvanlar muhakkat muhsatli olmali yoksa zabita gelir butun hayvanlari alir gider :D mesala bir muhabbet kusu satacaksin onun icin o hayvanin muhsatini yaptiriyorsun ondan sonra satabiliyorsun ve yemlerin nereden geldigi. ilaclarin kalitesi cok isi var. bunlar kagit isi en fazla kagit isleri 500- tl fln tutar tahminimce :D

en önemlisi canlı hayvan satmak için belge alınıyo onu almak içinde uygun ortamı saglamıs olma sartı var

Aynen canlı hayvan satmak ruhsat gerektiriyor diye biliyorum yem filan kayıt edilmesini bilmiyorum.Ama sadece satma ruhsatı olması gerekiyor.

Yağız kardeşim sakın ama sakın üzerine alınma bu söyleyeceğimi,
Petshop açmak için galiba en iyi belge; 3 kağıtçı olmak gerekiyor. Yanlış anlama beni hepsi diyemem elbette %90'ı genelde böyle diyebilirim. Çok yalan söylüyorlar, samimiyetine güvendiğimden dolayı böyle yazıyorum. Yanlış anlamanı istemem.

Petshopcu olup para kazanmak için sahtekar olman lazım yok ben helali ile yapacam diyorsan açlığından ölürsün....

Aslan ÖZTÜRK'ten alıntıdır. (http://www.muhabbetkusuureticileri.org/)
BİR PETSHOP AÇMAK ?
« : 06 Ekim 2011, 15:12:55 »
Alıntı yaparak yanıtlaAlıntı
Evet arkadaşlar.Aramızdaki bazı arkadaşların aklından geçen petshop açma düşüncesiyle ilgili bu yazıyı yazmaya karar verdim.Malumunuz petshoplarda satılan bilimum malzeme ve hayvanlar,bunlarla ilgili tüm sorunları açıklamaya çalışacağım.(Bu arada bazılarının tekerine çomak sokuyorsam özür diliyorum)

1.Öncelikle Cadde üstü ya da köşebaşı bir dükkan olması muhakkak.Ki benimki ara sokaktaydı,ve çok zor günler geçirdim.

İstanbul gibi bir yerde cadde üstü ya da köşebaşında işlek bir dükkanın kirasının yaklaşık olarak 2.500- 10.000 TL arasında.Bu da her ay ki karınızdan her ay bu gideri ayırmanız gerekiyor.

2.İç ışıklandırma,Tabela,akvaryum ısıtıcı ya da filitreleri v.b. elektrik ücreti en az 200-600 TL.

3.Muhasebe açılışı için 2010 da 100 TL defter tastik parası veriliyor ve stopaj,vergi 200TL.

4.Dükkanınıza belediyeden ruhsat alabilmeniz için harç parası,dükkanın çevresini gözteren kroki (mimar onaylı)dükkanın kendi krokisi(mimar onaylı).Yangın tüpü ve ayrıca dükkanınızda havalandırma pervanesi ve su gideri olmak zorunda.Yoksa belediye ruhsatı alamıyorsunuz.

5.Tarım il müdürlüğünün açmış olduğu ev ve süs hayvanı satış yeri eğitimine katılıp sertifika almanız bu sertifika ile tarım il müdürlüğüne gitmeniz
a)sertifika
b)dükkanınıza ait su faturası
c)Dükkanın etrafını gözteren kroki(mimar onaylı)
d)Dükkanın içinin krokisi)mimar onaylı)
e)dilekçeniz
f)Veteriner hekiminiz ile yaptığınız bir yıllık sözleşmenin noter onaylı fotokopisi ve veteriner hekimin oda izin belgesi.

Bu evraklarla tarım il müd. den ruhsat alıyorsunuz.

Heee almadınız ve biri sizi gabbazladı ya da müşteri şikayeti oldu ya da müd. denetcileri gezerken sizi buldu.:)işte o zaman bu işlemlerin hepsini o kadar hızlı yapıyorsunuz ki siz bile şaşırırsınız.Ya da 5000 tl cezayı basıveriyorlar...

Bitti mi? hayır.
6) Eyer açık kedi, köpek,kuş yemi satıyorsanız bunun için de tarım il den ruhsat almanız gerekiyor.

7)Ayrıca doğadan yakalanmış kuş,sincap,yılan,timsah,kertenkele türü hayvanlar satamazsınız.Satarsanız yakalanmanız halinde yine yüklü ceza var.Unutmayın ülkemizde herşeyin çaresi var.Ama şikayet ya da gambazlama olmadığı zaman sorun yok ama olunca memurlar malesef ceza yazıyorlar.

Bitti mi? Hayır.
8)Her hafta veterinerinizin belirttiği dezenfektasyonla dükkanınızı temizlemeli ve bunun ile ilgili formu denetci personelin gelince kolayca görebileceği yere asmalısınız.

9)Dükkanınıza soktuğunuz her türlü kalbi atan canlıyo muhakkak noterden onaylı kayıt defterine kayıt etmeli ve satışları muhakkak yazmalısınız.(en çok uyuz olduğum mevzu)

10)İyi reklam yapmalı ve yaptığınız reklama göre gelen müşterilerinize güzel muamele etmelisiniz.

11)Muhakkak bağkur a kayıt olmalısınız ki kayıt olmamışsanız ve yetkililer sizi yakalamışsa scared :p smileki

12)Gelelim aldığınız toptan malzemelere.Malesef her toptancıda her şeyi ucuza alamazsınız

birinde kedi maması kiminde kuş kiminde yemi kiminde de aksessuarlar ucuzdur.Bunu iyi takip etmelisiniz.Bu arada satın aldığınız ambalajlı her şeyin muhakkak son tüketim tarihine bakın elinizde patlamasın.Ya da satın bozuk malı da sizi hemen şikayet etsinler.

13)Satın aldığınız canlılar muhakkak sağlıklı olsun eyer sizde ölürse zarar müşteride ölürse adınız çıkar ve şikayet edilirsiniz.

14)Çevrenizde rakip firmalar olabilir,rakibiniz bu işilerden hiç anlamayan amacı sadece para kazanmak olabilir,kesinlikle küçük görmeyin ve muhatap olmayın.

15)Bilmediğiniz bir konu olduğunda Balık ya da hayvan davranışı,kesinlikle kafanızdan teşhis koymayın,unutmayın ki siz veteriner değilsiniz.Bizlerden çok hayvan seven birisi hiç çekinmeden veterinere gider ve hayvanın farklı hastalığı çıkarsa başınıza iş almanız içten bile değildir.

16)Piyasada orjinal malzemeler olduğu gibi çakmaları da vardır.Tavsiyem böyle şeylerden uzak durun.

17)Sattığınız her ürünün kullanım amacını ve şeklini öğrenin müşterilerinizi kandırmayın.

Yok ben çok iyi balıktan anlarım kuştan anlarım üreteyim de satayım demeyin,malı alın ve satın gitsin.

18)Kimsenin dükkanına özenmeyin.Unutmayın ki bu işte sermayeniz ne kadar olursa olsun dükkanı dolduramazsınız.Müşteriniz illaki olmayanı sorar.

19)En önemlisi Allah dan korkun kimseyi kandırmayın...

İşte arkadaşlar ben yaklaşık 1 yıl işlettiğim dükkanımda ki tecrübelerimi derleyerek sizlere yazmak istedim.Benim dükkanım mahalle arasında ve çok ufak dı. Beni kurtarmadı.Ancak resmi kurum ve kuruluşlara kiraya çalıştım.Ama ülkemizde kaçak yollarla çalışan bir sürü dükkan var.Ne diyelim hayırlısı olsun.

SAYGILARIMLA...

Umarım işinizi görür.
Bana şartlar çok ağır gibi geldi.

Son düzenleme:
Petshop açmak için galiba en iyi belge; 3 kağıtçı olmak gerekiyor. Yanlış anlama beni hepsi diyemem elbette %90'ı genelde böyle diyebilirim. Çok yalan söylüyorlar, samimiyetine güvendiğimden dolayı böyle yazıyorum. Yanlış anlamanı istemem.
Teyfik kardeşim bi nebze haklısın benimdeok cnm yandı bu yüzden ama yinede hep içimde kalmaktansa denemek istiyorum bakalım resmi işler de baya sıkıntılı hayırlısı diyelim
Petshopcu olup para kazanmak için sahtekar olman lazım yok ben helali ile yapacam diyorsan açlığından ölürsün....
Wala baran kardeş teyfik kRdeşime dedim gibi denemk lazım :))
Başka bir platformda bir petshopçu yapmış listeyi.
İzin istedim bakalım gelirse paylaşayım buradan.. .)

Levent abi gördüm bn baya dert yanmışş :))

Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum petsop sahiplerinin istisnasız HEPSİ üçkaatçı. Yalancı kazıklayıcı acımasız ve hepsi de hayvanları CAN olarak değil de mal olarak goruyor. Onların nasıl şartlarda bakıldığı, sağlığı, duyguları hiç önemsenmiyor. Ben olsam asla üçkaat dünyasının parçası olmak istemem. Bence evde ya da güzel bir çiftlikte yetiştirdiğin kaliteli hayvanları paragözlük hırsına kapılmadan onlara iyi bakacaklarına inandığım kişilere cüzi bir fiyata verirdim... bu benim fikrim. Can pazarına katılma bence. Eminim hayvanları sevdiğin için bu işi yapmayı düşünüyorsundur ama durum farklı.

Yanlış anlama sen öylesin diye söylemiyorum. Eminim hayvanseversin kötü bi niyetin yok ama ben yıllardır petshoplarla uğrasıyorum. Yediğim kaziklari sayamam... paradan baska bisey dusunmeyen, para icin her turlu p. luğu yapacak kisiker bunlar... çok hırslanmışım bee

Way arkadaşş kimse nin tanıdığı yokmu düzgün birii örnek olcak :))

Tanıdığım düzgün bir adam vardı oda Petshopculuğu bıraktı :)
Düşün ona göre karar ver yani :)
Senin yerinde olsam, petshop açacağıma 2 göz bir oda kiralarım. Doldururum oraya safkan jumbo ve ingilizleri hobihane tarzında üretim yaparım ;)

Yanlış anlama sen öylesin diye söylemiyorum. Eminim hayvanseversin kötü bi niyetin yok ama ben yıllardır petshoplarla uğrasıyorum. Yediğim kaziklari sayamam... paradan baska bisey dusunmeyen, para icin her turlu p. luğu yapacak kisiker bunlar... çok hırslanmışım bee

Wala baya bi hırslanmışsın Bnde çok kazık yedim hatta bi dükkanda bayanın birini kaxıklıyolardı mani oldum dayak yiycktik nerdeyse ama içimde hep öle biyer açmak vardı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:36 -->-> Daha önceki mesaj 23:35 --

Yağız sen ne iş yapıyorsun şu an?

Lojistik firmasında müşteri hizmetleriyim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:38 -->-> Daha önceki mesaj 23:36 --

Senin yerinde olsam, petshop açacağıma 2 göz bir oda kiralarım. Doldururum oraya safkan jumbo ve ingilizleri hobihane tarzında üretim yaparım ;)

Ya benim derdim şu yapıcam bu işi bari herşey yasal olsun kafam rahat olsun ama pek öle olmuyo sanırımm :))

Ciddi ciddi petshop açacaksan eğer, haftasonları gidip bir petshopta çalış. "Para almayacam." de.. "İşi öğrenmek için buradayım, çocukluktan beri hevesim var." de..
İşin ıcığını cıcığını öğren. Hem fikir vermiş olur sana oradaki tecrübelerin.

Ciddi ciddi petshop açacaksan eğer, haftasonları gidip bir petshopta çalış. "Para almayacam." de.. "İşi öğrenmek için buradayım, çocukluktan beri hevesim var." de..
İşin ıcığını cıcığını öğren. Hem fikir vermiş olur sana oradaki tecrübelerin.

Fena fikir değil ne geliyo ne gidiyoo nası işler tedarikçiler fln öğrenilir

Benim arkadasim yazin calismisti kızılaydaki bi petshopta, orada kusların kanadını kuyruğunu koparıyorlarmış yavru sansınlar diye. Sokaktan kedileri yakalayıp aşılı diye kedi maması karşılığı veriyorlarmış... daha neler neler. Birzamanlar balık besliyordum balıkta en baba üçkagitlar donuyo. Asla disi balik sagilmiyo erkegi disi diye aliyosun sonra akvaryumda kan çıkıyor.. ben sessiz bir insanım şimdiki aklım olsa şikayet ederdim.

Benim arkadasim yazin calismisti kızılaydaki bi petshopta, orada kusların kanadını kuyruğunu koparıyorlarmış yavru sansınlar diye. Sokaktan kedileri yakalayıp aşılı diye kedi maması karşılığı veriyorlarmış... daha neler neler. Birzamanlar balık besliyordum balıkta en baba üçkagitlar donuyo. Asla disi balik sagilmiyo erkegi disi diye aliyosun sonra akvaryumda kan çıkıyor.. ben sessiz bir insanım şimdiki aklım olsa şikayet ederdim.

Way arkadaş ya bu kadarda vicdansz nası olunurki ne diyim :((

ben işin içinde biri olarak gime derim neden dye sorma anlatmakla bıtmez :)

Geri