Karadeniz Pet

Ustalar yardım edin mubişimin nesi var?

Seda CAN

Meraklı Üye
beyaz renkli bir muhabbet kuşumuz var. ailemize 4-5 ay önce dahil oldu. o sıralarda tüyleri tam herhangi bir sıkıntısı yok gibiydi fakat zaman geçtikçe psikolojik bir sıkıntısı olduğuna (eşimle birlikte) inanmaya başladık. sultan papağanlarımız ve diğer muhabbet kuşlarımızla kesinlikle anlaşamıyor. ayrı bir kafeste bakıyoruz...

konuya gelirsek iki haftadır kuşumuzun tüylerinde dökülmeler ya da tam gelişemeden çıkma gibi bir problem var. hatta az önce düşen bir tüyün içinden kurumuş kan renginde bir madde çıktı tüyün ve maddenin ayrı ayrı fotoğraflarını ekledim ayrıcakanadının da bir fotoğrafını ekliyorum. göreceğiniz sarılıklar kuşun rengi değil rivanol isminde bir antiseptiktir. tedbir olarak kullnıyorum. dış parazit spreyi yaptım ve mikrobik bir durum sözkonusu olabilir belki diye rivanol sürmeye başladım (günde bir kez...)

kuyruk tüylerinde dökülmeler de mevcut mu acaba?

acaba strese girip kendisi mi yoluyor hep mi anlaşamıyordu

Kuyrukta da dökülmeler mevcuttur. French hastalığı olduğunu sanmamakla beraber görüşlere açığız. Hatta şunu belirtmeyi de unuttuk... Normal bir tüy döküldüğünde dibinde 0.5 Cm ya da 1 cm sap olur bizim kuşun dökülen tüylerinde sap 0.1ya da 0.2 cm kadar... Tüy teleklerinin yapısı daha ince ve olgun tüyler gibi tamamen açık değil daha çok rulo gibi...

acaba tekrar bakar mısnıız? bu soruya net bir cevap gelmedi de?

Bu konuyla alakalı ve bilgili olan arkadaşlar net bir cevap yazar mı acaba?

Nekton bio gibi güçlü bir destek kullanmanız en mantıklısı.

Geri