Karadeniz Pet

Yardım: Kuşum bana alışmadı.

canan723

Yeni Üye
İyi akşamlar arkadaşlar, bundan 1 ay kadar önce yeni bir dişi kuş aldım. 4-5 aylık gibi demişlerdi ama bana bundan daha minik geliyor. Asıl sorularım şunlar, 1 ayı geçmesine rağmen pek bir alışma göstermedi, parmağa konuyor ama sen elini ayaklarına götürürsen, kaçmaya mecali yoksa konuyor, hiç el ile yakalanmamasına rağmen 2.eli gördüğünde hemen kaçıyor. Parmakta iken seversem sadece o elimin parmaklarıyla veya görüş hizasında gövdesini diğer elimle okşayabiliyorum. Daha yeni alınmasına veriyordum ama 1 ayı geçmesine rağmen bunları yapmayı sürdürünce moralim bozuldu. Kapısı genelde açık tüm odada birlikte dursak bile onun en kenar en köşede bir yer var, orada duruyor, başka bir yere uçmuyor, hiç meraklı değil oynamıyor.

Aynı zamanda aşırı derecede küçük, hiç büyümedi, bir sürü mama tarifi öğrendim forumdan yaptım ettim, vitamin aldım suyuna koydum ama o yaptığım yemleri hiç yemedi. Sadece alıştığı hazır yemleri yiyor ama bana çok zayıf ve minik geliyor. Tüy dökümü zamanı biraz da huysuz gibi. İlk muhabbet kuşum olduğu için bir hevesle bir sürü oyuncaklar, yeni zilli salıncak, tahta tünekler vs aldım ama hiçbir aktifliği yok, mümkün olmadıkça uçmuyor bile. Hiçbir problem de gözükmüyor, kuruma hastalığı, mantar, ishal veya dışkı yapışması da yok.

Tüm hevesim kırıldı bundan dolayı, nasıl bir yol izlemeliyim? Arkadaşımın kuşu var, omzundan inmiyor, her şeyi didikliyor ve iri de bir kuş. Sizin söyleyeceğiniz bir şeyler var mı? Özellikle çok fazla muhabbet kuşu besleyen veya bu durumu bir zamanlar yaşayan arkadaşlara soruyorum ve birkaç fotoğrafını da ekliyorum. Herkese iyi forumlar :)

Kusun daha yeni. hergun ilgilenmeye devam et. Size alisacaktir.

bir ay önce aldığınızda 4-5 aylık olsa, şu anda 6 aylık olması lazım ama 4-5 aylık gibi kafa tüyleri. demek ki söylenenden daha küçükmüş. ama bu eğitimi etkilemez, hareketsizliğini açıklayabilir sadece. uçmayı bile daha sizinle deneyimliyor olabilir. ona zaman vermelisiniz. ayrıca her kuşun karakteri bir değildir, bunu unutmayın, onlar da insanlar gibi. bazısı oyun sever, bazısı kemirmeyi sever, bazısı asabidir, bazısı konuşur, bazısı hiç konuşmaz. kuşunuzu başka kuşlarla asla kıyaslamayın öncelikle. aynı anadan babadan doğma kardeş kuşlar bile yetenek - karakter farklılıkları gösteriyor. ayrıca henüz yeni, bir ayda bu kadar alıştırmanız bile eğitime gelen bir kuş olduğunu gösteriyor, bazı kuşlar seneler de geçse bu kadar evcilleşmiyor, unutmayın. boyutları normal, arkadaşınızdaki kuş jumbo boy olabilir, cins farklılığı boyut farklılığını açıklar. çok tatlı bir kuş, bence yavru olduğu için davranışları bu şekilde. bir ay daha geçsin, değişecek, göreceksiniz. kuşlar konusunda her daim sabırlı olmanız gerekiyor, madem ilk kuşunuz, bunu da ayrıca eklemek istedim :) kolay gelsin.