Karadeniz Pet

Yeniyim muhabbet kuşu almak istiyorum

Faruk KILIÇ

Meraklı Üye
Merhaba ben bu konuda yeniyim muhabbet kuşu almak istiyorum konuşturmak istiyorum nasıl bir kuş almalıyım ayrıca kafesi gittigiyordan aldım boyutları 47×23×30 nasıl sizce yavru kuşları nasıl anlarız kesin olarak 2 gün sonra kafesi gelecek ve kuş alacağım beni bilgilendirirseniz iyi olur tskler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuşturcaksanız her gün 1,2 saat ilgilenmelisiniz yoksa küsebilir konuştururken ne kelime söyleticekseniz 1 kelimeyi öğretin sonra arttırın ıslıkts çalabilirle bu süre hemende olabilir fazlada olabilir konuşması.

Kardes hiç petshop a buluşma derim burda forumda güzel kuşlar satiolar adresine yakın olanlardan al derim

Konuşturacaksanız eğer günde en az 2 saat gibi ilgilenmeniz lazım
Kuşu salona koyarsanız daha iyi olur hem alışması hemde konuşması açısından daha kolay olur
Eğer konuşturacağım derseniz eş falan almayın tavsiyem hiç eş almamanızdır gerçekten uğraştırıcı ve çeşitli sorunlar illa oluyor
Kuşunuza karışık kapalı muhabbet yemi alın açık yem falan almayın zararlı oluyor marka olarak versele laga öneririm çok iyi bir yemdir ben de kullanıyorum ayrıca ballı ve vitaminli yemlerden krakerlerden almayın onun yerine hem aıştırmak için hem de çerez gibi dal darı çok iyi oluyor alıştırmak için çok kolaylık sağlıyor
Kuşunuza yemin dışında kum da vermeniz lazım ben haftada bir gün kum veriyorum marka olarak versele laga vitasand gibi markalardan alırsanız daha iyi olur
Vitamin olarak da doğal vitamin en iyisidir fakat dikkat ettiğiniz taktirde meyve yedirmeden önce foruma sorun derim hangi meyve sebzeyi yedireceğinizi birde bazı kuşların huyudur meyve sebze yemez o zaman suyuna damlatılan vitaminlerden öneririm marka olarak öncelikle Sera vitamin plus V öneririm uygun değilse sizin için avivit öneririm
Tüy dökümlerini hemen atlatması için b vitamini vermeniz gerekir Sera vitamin plus bu ihtiyacını karşılar ama ben ek olarak avisol b veriyorum
İshal durumlarında eğer ilk evredeyse aspur ve patates haşlaması yeterli sıcaklık ve ilgi yeterlidir eğe ilerlemişse sera nın Diropur W ilacını öneririm tabi öncelikle veteriner imkanınız varsa veterinere gidin
dışkı analizlerinden hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz sadece dışkılardan değil hareketlerinden de anlayabilirsiniz mesela sulu dışkı ve bir kaç gün sürüyorsa eskisine göre daha halsizse ishaldir veya kabarıyorsa hapşuruyorsa tabi sıklıkla oluyorsa bu durum soğuk almıştır gibi
kafes aksesuarlarına gelince tünek olarak tahta tünek kullanın plastik tünek kumlu tünek falan zararlıdır kuşun kafesinde en az 1 - 2 tane oyuncak olsun siz yokken vakit geçirmesi için
Gagasının uzamaması için ve gerekli vitamini mineral ve kalsiyumu alması için mineral blok ve kalamar kemiği kullanın bazı kuşlar her ne kadar kalamar kullansa da genetiksel olduğu için çabuk gagası uzar bu nedenle ayda bir bilen birisine kestirmek gerekir fakat bu durum nadirdir
kafes yatay telli pirinç veya metal yani renksiz olmalıdır daha çok kare ve dikdörtgen kafes tercih edilmelidir büyük olmalıdır sizin aldığınız kafes uygun ölçüsü
geceleri uyuması için de üstüne koyu renkli bir örtü örtebilirsiniz daha rahat uyuması için
Kafeste tülü kullanmayı önermem bazen kuşlar tırnakları takılıp ayaklarını kaybetmek gibi kötü sonuçlar doğuruyor
Kuşu direk güneş ören ceryan olan kapı arası veya önü arkası gibi yerlere koymayın hasta olur çok nadirdir açık cam pencere olmasın ufak esintide hasta olur
Yazları banyo yaptırabilirsiniz fakat esinti rüzgar olmayan ceryan olmayan bir odada yerde kendisi bırakın kurulanır kurulanmadan önce sakın balkona falan çıkarmayın mümkünse banyo ettiği gün dışarıya çıkarmayın garanti olsun
Kuşunuzu yazları balkona çıkaracaksanız ki önerim çıkarmayın garanti iş olsun rüzgar esinti gibi şeylerden etkilenip hastalanmasın çıkaracaksanız illa tek başına bırakmayın sonra güneşten bayılıp ölmeye veya martı karga saksağan gibi kuşlar tarafından ham olunmuş olabilir tek başına kalmasın siz garanti olsun balkona falan çıkarmayın
Kuşu cam pencere gibi yerlere koymayınız

Oturduğunuz yere yakın üreticiden yeni yeme düşmüş bir kuş alın.

alistirmak konusturmak icin erkek yavru alin.disi kuslarda konusur ama alisma konudunda erkek daha erken alisir.cere rengi yani burun deliklerinin oldugu yer pembe veya mor ise erkektir.beyaz veya acik pembe ise disidir.diyelim cere rengi mora yakin ama burun deliklerinin etrafinda beyazliklar var. böyleyse dişi kuştur.forumda cinsiyet tayini ile ilgili konular var. göz atin derim.yas olarak da bu cere renkleriyle birlikte kafasinin üstündeki cizgiler silinmemis olmasi lazim.forumda bunlada ilgili konular mevcut.kafes icin de bahsettiginiz ölçüler normal.keyifli beslemeler..

Güncel.......

Forumda eski konularda merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz hayırlı olsun

ayrıca konuşturmak için erkek yavru alın daha kolay olur dişileri konuşturması zor ve konuşsada erkekler kadar fazla konuşmazlar
yaşını başındaki çizgiler burnundan itibaren başlıyorsa ceresi pembeyse veya hafif mor sa gözünde iris yoksa erkek yavrudur aksi taktirde baş çizgileri alnından başlıyorsa burnu lacivertse ve gözlerinde iris varsa yaşı büyük bir erkek tir
ceresi beyaz veya kahverengiyse dişidir
bazen petshoplar yaşlı kuşu genç veya dişi kuşu erkek diye satmaya çalışırlar dikkat edin

Kafes ölçüleri nasıl 47×30×23 pembe veya mor olan yer gagasi mi???

Geri