Karadeniz Pet

1,5 yaşındaki kuşum yem yemiyor

rydenerymusk

Yeni Üye
Merhaba öncelikle yaşadığım yerde veteriner hekim yok olanlar da sadece büyükbaş ile ilgilendiklerini söylüyorlar o nedenle lütfen veterinere götür işte demeyin gerçekten yardıma muhtacım.
kuşum neredeyse 2 yaşında ve onu yaklaşık 2 aylıkken sahiplendim kendisi dişi son zamanlarda sürekli kafesinin dibinde takılıyordu, başlarda soğuk algınlığı olduğunu düşündüm enerjisinde bir sorun yoktu. Vitamin takviyesi ile hemen desteklemeye başladım fakat 2 hafta kadar sonra yani şu aralar yemliğinde pek kabuk göremiyorum. Hala kafesin dibinde takılıyor, sürekli dışarı çıkan hayvan kafesinden çıkmıyor, enerjik değil, sürekli olarak yemliğin başında sırf seviyor diye bol bol daldarı veriyorum fakat kafesin dibi koparılmış daldarı taneleri ile dolmuş durumda, ayrıca bugün gagasının altındaki derinin kabuklaştığını ve derinin dökülmeye başladığını fark ettim. Gerçekten çok korkuyorum ve çaresizim ne sorarsanız seve seve cevap veririm vitamin takviyesine devam ediyorum kızım çok zayıfladı, sürekli titriyor, ayakları soğuk, elime aldığım gibi saçlarımın arasına dalıyor ve orada uyuyor, uyurken bebekler gibi hafif sesler çıkartıyor. Sanırım diyeceklerim bu kadar şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Bahsettiğiniz belirtiler ciddi maalesef. Kafes tabanına inen kuşlar genelde ağır hasta olanlardır.
Elinizde besleme maması varsa ve zeolit tozu varsa zeolitli mama yapılsın eğer kursaktan besleme yapmayı biliyor iseniz siz besleyin 2.5 ml verin açlıktan ölmesin. Kendisinin yemek yemesini beklemeyin. Bilmiyor iseniz de bilen birilerini bulup kuşu beslettirin kursaktan aparatla.
Eğer bunlara ulaşma imkanı şuan için yoksa evde 1 adet yumurtayı haşlayın, sarısını ezin biraz mısır unu ekleyin sıcak su ekleyin ve yoğurt kıvamına getirin. Mama ılıdığı zaman iğnesiz şırıngaya 2.5 ml çekin ve ağızdan besleme yapın. Zeolit tozunuz varsa 1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu ekleyin mamanın içine. Elinizde entrobac probiyotik varsa şimdi yapıp verin 3 gün art arda veriniz.
Bu arada ben yine soracağım,siz hangi şehirde yaşıyorsunuz belki kanatlı veterineri vardır araştırıp size yazarım

Mama sıcak olmasın dikkat edin. Şırıngada hava kalmamasına dikkat edin.Mamayı birden hepsini vermeyin. Yavaş verin yesin sonra tekrar birazcık mama verin yesin. Besleme aparatı yoksa bu şekilde iğnesiz şırınga ile beslemek daha zor olur. Ama durum kritik. Geç kalınmış vaka ne yazık ki

maalesef küçük ilçede yaşıyorum petshoplar bile bilgili değil ve her şey yok moralim çok bozuk yardımınız için çok teşekkür ederim yumurta pişirip verdim bir kaç saat önce çok az yiyip bıraktı maalesef besleme mamam bulunmuyor fakat belki kendim yapabilirim onun dışında zeoliti eczaneden temin edebiliyorsam edebilirim elimde şuan sadece geçen sene kursak mantarı tedavisinde kullandığım zolax bulunuyor. Ve yine maalesef besleme aparatım da bulunmuyor onu da yarın eczaneden talep edeceğim bu durumda tam olarak ne yapmam gerekiyor

Mama sıcak olmasın dikkat edin. Şırıngada hava kalmamasına dikkat edin.Mamayı birden hepsini vermeyin. Yavaş verin yesin sonra tekrar birazcık mama verin yesin. Besleme aparatı yoksa bu şekilde iğnesiz şırınga ile beslemek daha zor olur. Ama durum kritik. Geç kalınmış vaka ne yazık ki
maalesef imkanlarım çok kısıtlı ama elimden gelen her şeri yapmaya inanın çok hazırım şuan nasıl bir karışım yapmamı önerirsiniz ve günde kaç defa vermeliyim ne kadar aralıklarla

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Bahsettiğiniz belirtiler ciddi maalesef. Kafes tabanına inen kuşlar genelde ağır hasta olanlardır.
Elinizde besleme maması varsa ve zeolit tozu varsa zeolitli mama yapılsın eğer kursaktan besleme yapmayı biliyor iseniz siz besleyin 2.5 ml verin açlıktan ölmesin. Kendisinin yemek yemesini beklemeyin. Bilmiyor iseniz de bilen birilerini bulup kuşu beslettirin kursaktan aparatla.
Eğer bunlara ulaşma imkanı şuan için yoksa evde 1 adet yumurtayı haşlayın, sarısını ezin biraz mısır unu ekleyin sıcak su ekleyin ve yoğurt kıvamına getirin. Mama ılıdığı zaman iğnesiz şırıngaya 2.5 ml çekin ve ağızdan besleme yapın. Zeolit tozunuz varsa 1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu ekleyin mamanın içine. Elinizde entrobac probiyotik varsa şimdi yapıp verin 3 gün art arda veriniz.
Bu arada ben yine soracağım,siz hangi şehirde yaşıyorsunuz belki kanatlı veterineri vardır araştırıp size yazarım
ve son olarak şuan bir kaç online veteriner buldum yarın iletişime geçmeye çalışacağım
şehir merkezine 1 saat uzaklıktayım ve götüremiyorum

Dediğim mamayı yapıp verin şırınga yoksa çay kaşığı ile verin. Kendisinin yemek yemesini beklemeyin dediğim gibi. Önünde daldarısı dursun. Mamayı yemiyor diye pes etmeyin uzun bir müddet yemek yemediyse açlıktan ölür maalesef. O yüzden karnını doyurun. İlk adım bu. Acil durumlarda yapılan bir mama tarifidir bu. Tabiiki kursaktan mama verilse daha kolay olurdu ama öyle bir imkânınız yok maalesef.

Elinizde zeolit tozu, probiyotik vs yoksa kekik çayı yapıp verelim.
200 ml içme suyunu kaynatın. İçme suyu kapalı şişe suyu olsun. Kuşlara çeşme suyu,kuyu kaynak suyu, arıtma suyu verilmemeli. Uv filtre olmayan hiçbir sular verilmemelidir kısaca.
Eğer evde kapalı hazır su yok diyor iseniz ve alamazsanız imkan yoksa arıtma suyunu kaynatın o şekilde kullanın mecbureten.

200 ml suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. 2-3 dakika bekleyin ilk sıcaklık gitsin. Daha sonra 1 çay kaşığı kekik ekleyin eğer dağ kekiği varsa çok iyi olur dağ kekiği ekleyin yarım çay kaşığı dağ kekiği.
Sonra ağzını kapatın ve 5 dakika demlensin.
Sonra boş bir kaba süzün ve çay ılıdığı zaman kuşa birkaç yudum içiriniz. Çok sıcak olmamalı dikkat edin. Normalde %50 kekik çayı %50 sade su koyulur suluğa ama şuan bu kuş hasta olduğu için sadece kekik çayı verin.
Antibakteriyel bir ürün eldeki evdeki imkanlarla ancak bu kadar olur.
Kuşun odası sıcak olsun oda sıcaklığı yani.
Sabaha kadar yaşar ise kanatlı kliniği bulmaya çalışır ve götürürsünüz. Kuşun durumu acil olduğundan mutlaka kanatlı uzmanı veterinerin görmesi ve teşhis koyması ona göre ilaç vermesi gerekir. Biz bu gibi durumlarda size uzaktan fayda sağlayamayız maalesef. Siz yarın zeolit tozu da alın aktardan ama steril olmasına dikkat edin sorun. 10 gün boyunca zeolitli mama verilsin günde 3 kez.

Son düzenleme:
Dediğim mamayı yapıp verin şırınga yoksa çay kaşığı ile verin. Kendisinin yemek yemesini beklemeyin dediğim gibi. Önünde daldarısı dursun. Mamayı yemiyor diye pes etmeyin uzun bir müddet yemek yemediyse açlıktan ölür maalesef. O yüzden karnını doyurun. İlk adım bu. Acil durumlarda yapılan bir mama tarifidir bu. Tabiiki kursaktan mama verilse daha kolay olurdu ama öyle bir imkânınız yok maalesef.

Elinizde zeolit tozu, probiyotik vs yoksa kekik çayı yapıp verelim.
200 ml içme suyunu kaynatın. İçme suyu kapalı şişe suyu olsun. Kuşlara çeşme suyu,kuyu kaynak suyu, arıtma suyu verilmemeli. Uv filtre olmayan hiçbir sular verilmemelidir kısaca.
Eğer evde kapalı hazır su yok diyor iseniz ve alamazsanız imkan yoksa arıtma suyunu kaynatın o şekilde kullanın mecbureten.

200 ml suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. 2-3 dakika bekleyin ilk sıcaklık gitsin. Daha sonra 1 çay kaşığı kekik ekleyin eğer dağ kekiği varsa çok iyi olur dağ kekiği ekleyin yarım çay kaşığı dağ kekiği.
Sonra ağzını kapatın ve 5 dakika demlensin.
Sonra boş bir kaba süzün ve çay ılıdığı zaman kuşa birkaç yudum içiriniz. Çok sıcak olmamalı dikkat edin. Normalde %50 kekik çayı %50 sade su koyulur suluğa ama şuan bu kuş hasta olduğu için sadece kekik çayı verin.
Antibakteriyel bir ürün eldeki evdeki imkanlarla ancak bu kadar olur.
Kuşun odası sıcak olsun oda sıcaklığı yani.
Sabaha kadar yaşar ise kanatlı kliniği bulmaya çalışır ve götürürsünüz. Kuşun durumu acil olduğundan mutlaka kanatlı uzmanı veterinerin görmesi ve teşhis koyması ona göre ilaç vermesi gerekir. Biz bu gibi durumlarda size uzaktan fayda sağlayamayız maalesef. Siz yarın zeolit tozu da alın aktara sorun
tamamdır hepsini uygulayıp yarın da geriye kalan tüm malzemeleri temin edeceğim mutlaka yardımlarınız için çok teşekkür ederim umarım kızım sağlığına kavuşur yeniden çok teşekkürler

tamamdır hepsini uygulayıp yarın da geriye kalan tüm malzemeleri temin edeceğim mutlaka yardımlarınız için çok teşekkür ederim umarım kızım sağlığına kavuşur yeniden çok teşekkürler

Zeolit tozu çok faydalı bir ürün,bildiğim bir kanatlı hekimi de zeolit tozu öneriyor.
Yalnız şunu diyeyim akvaryum altına koymak için satılan zeolit tozundan almayın. Kuşların tüketebileceği şekilde sterilize (temizlenmiş) edilen zeolit tozu alın. Veterinerlere de sorarsınız varsa alırsınız.
1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu eklenecek mamaya 10 gün boyunca da her gün yeniden mama hazırlanıp verilecek. Yumurta maması en fazla 2 saate kadar tüketilebilir sonra dökün ve verileceği zaman yenisini hazırlayın kuşa yenisini verin. Kaliteli multivitamin olarak Röhnfried Gervit tavsiye ediyoruz varsa kullanın.
Kuş üreticisi ya da kuşlarla ilgilenen hobici bulursanız onlar biliyor ise kursaktan besleme yaptırın. Onlardan yardım alın.
Petsoptan kuşlara özel hazır toz mama alabilirsiniz ama içerisinde şeker olmamalıdır buna dikkat edin. Versele Laga markasının mamasına bakın eğer şeker yoksa onu kullanirsiniz daha kolay olur direkt sıcak su ile karıştırırsiniz.

Mama vermek besleme yapmak fayda sağlar. Eğer kursak mantarı ise zeolit tozu bu konuda etkili olur. Ama tabiikide mutlaka kanatlı hekimi görmelidir. Kuşlardan anlamayan veterinerlere boşuna gitmeyin.

Aktardan zeolit tozu alın eğer toz formunda değil de büyük şekilde bulursanız biraz ondan temin edin ve eve gelince havanda iyice dövün pudra şekeri kıvamına inceliğine getirin sonra elekten geçirin. Kuşun mamasına 1 pirinç tanesi kadar eklenecek.

Son düzenleme:
Mama vermek besleme yapmak fayda sağlar. Eğer kursak mantarı ise zeolit tozu bu konuda etkili olur. Ama tabiikide mutlaka kanatlı hekimi görmelidir. Kuşlardan anlamayan veterinerlere boşuna gitmeyin.

Aktardan zeolit tozu alın eğer toz formunda değil de büyük şekilde bulursanız biraz ondan temin edin ve eve gelince havanda iyice dövün pudra şekeri kıvamına inceliğine getirin sonra elekten geçirin. Kuşun mamasına 1 pirinç tanesi kadar eklenecek.
Merhaba, kızımı bir kaç saat önce kaybettim ve sadece tüm yardımlarınız için gerçekten çok minnettar olduğumu söylemek istedim. Sağlıcakla kalın.

Merhaba, kızımı bir kaç saat önce kaybettim ve sadece tüm yardımlarınız için gerçekten çok minnettar olduğumu söylemek istedim. Sağlıcakla kalın.

Çok üzüldüm 😔
Allah sabır versin zor bir durum. 😔

Yeni bir kuş almayı düşünürseniz kafesinizi, tünekleri,yem ve suluk kabını, oyuncakları profesyonel dezenfektan ile dezenfekte etmenizi öneririm. Bakteriyel kaynaklı sebepten ölmüş ise yavrucak,yeni gelen kuşa da bulaşabilir. Bunu da eklemek istedim. Belki acınızı dindirmek için yeni kuş sahiplenirsiniz.

Yeni bir kuş almayı düşünürseniz kafesinizi, tünekleri,yem ve suluk kabını, oyuncakları profesyonel dezenfektan ile dezenfekte etmenizi öneririm. Bakteriyel kaynaklı sebepten ölmüş ise yavrucak,yeni gelen kuşa da bulaşabilir. Bunu da eklemek istedim. Belki acınızı dindirmek için yeni kuş sahiplenirsiniz.
Tüm iyi dilekleriniz için teşekkürler. Hobi olarak kuşlarla çok ilgili olan ve aynı zamanda üreticilik yapan biriyle öylesine denk gelip biraz konuştum. Kuşumda özellikle kuruluğa sebebiyet veren yaklaşık 8 aylık bir mantar varmış. Çoğunlukla su yolu ile bulaşıyormuş ve hastalığı fark etmek çok zormuş. Önce yağ dokuyu ardından kas dokusunu içten içe yok edip hayvanı bir anda zayıf düşürüyormuş ve zaten kurtulma şansları çok düşük oluyormuş binevi bizdeki kanser gibi. Profesyonel olarak bir kontrol hiç olmadığından (malum veteriner yok kontrol vs. hiç yapılmadı) benim fark etmem uzun sürmüş. Tabii bunları ben teselli etmek için mi söyledi bilmiyorum.

2 ay kadar önce toza ve tüylü hayvanlara tehlikeli seviyede alerjim olduğunu öğrendim maalesef... Doktoruma ağlaya ağlaya sormuştum kızım dursa olmaz mı diye çünkü bana bir an önce kuştan kurtul demişti. O nedenle başka bir kuş sahiplenmeyi düşünmüyorum. Kısmet buymuş, en azından başka yerde değil ellerimde verdi son nefesini prensesim. :)

2 ay kadar önce toza ve tüylü hayvanlara tehlikeli seviyede alerjim olduğunu öğrendim maalesef... Doktoruma ağlaya ağlaya sormuştum kızım dursa olmaz mı diye çünkü bana bir an önce kuştan kurtul demişti. O nedenle başka bir kuş sahiplenmeyi düşünmüyorum. Kısmet buymuş, en azından başka yerde değil ellerimde verdi son nefesini prensesim. :)

Anladım geçmiş olsun. 😔

Geri