Karadeniz Pet

2 erkek kuşum hasta

Tüdenya.Gökgedik

Yeni Üye
Merhaba benim 6tane kuşum var 2 erkegimin sıkıntıları var biri kafesten başka yerde duramıyor uçurunca gögüsün üstüne düşüyor birinin de sırt ve kanatlarında tüy yok lütfen yardım edin

IMG-20201124-WA0003.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20201124-WA0001.jpg
    IMG-20201124-WA0001.jpg
    175.5 KB · Görüntüleme: 13
Diğerine gelincede nasıl kafesten başka yerde duramıyor kafesin tabanında mı duruyor. Kafesin içinde hareketli salıncamı uçmuyor. Bi sürü seçenek var video eklersen daha net bi fikir oluşur. Kısmi felç olabilir hayvanda , kanatlarında sıkıntı olabilir, travma olabilir, aşırı kilolu olabilir. Kalçası ezik yazmışsın doğuştan beri öyleyse kuluçka sürecinde annesi ezmiştir. Ona sanırım pek bişey yapamazsın.

Bu kuşta ya parazit var yada frenc molt hastalığı var. Tüylerini yolarak kanlı döküyorsa büyük ihtimalle parazit vardır . İç dış parazit kürü yapman lazım bu kuşa bakıpda ölmesini bekleyin diyen veterinerin de anından öpeyim.
Tüylerini kendi yolmuyor kendiliklerinden dökülüyor kanat uclarından kan geliyor aldım alalı böyle eşe atım anlaşıyorlar ama çiftleşme olmuyor

Diğerine gelincede nasıl kafesten başka yerde duramıyor kafesin tabanında mı duruyor. Kafesin içinde hareketli salıncamı uçmuyor. Bi sürü seçenek var video eklersen daha net bi fikir oluşur. Kısmi felç olabilir hayvanda , kanatlarında sıkıntı olabilir, travma olabilir, aşırı kilolu olabilir. Kalçası ezik yazmışsın doğuştan beri öyleyse kuluçka sürecinde annesi ezmiştir. Ona sanırım pek bişey yapamazsın.
Video çekmeye gelince durmuyor kafes ve tünekte duruyor kafesin tabanında bacakları çarpık ve gögüs üstü yürüyor

Tüylerini kendi yolmuyor kendiliklerinden dökülüyor kanat uclarından kan geliyor aldım alalı böyle eşe atım anlaşıyorlar ama çiftleşme olmuyor
Bu kuşta hastalık var bu durumda ki hayvanı eşe atmak yazık günah hemde frenc moltsa eğer yavrularıda böyle olur. Bu kuşa b vitamini ver düzenli olarak . Birde veterinerden vilmectin al enseye bir damla damlat. Daha uzman arkadaşlar aktif olunca daha detaylı yardımcı olucaktır.

Beforvel VL mutavit ya da berovit alın. Bunlar b vitaminidir. Haftada 2 kez verin.
1 su bardağı suya 1 pirinç tanesi kadar bakır sülfat ekleyin (aktardan alıcaksınız). İyice karıştırın. Sonra bu suyu fısfısa boşaltıp, kuşun gözüne gelmeyecek şekilde tüy çıkmayan bölgelere haftada 2, 3 kez sıkın. Ve de kuşlarınıza Çinko takviyesi yapın. Tüyleri gelecektir inşallah...

Geri